لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۸

لغو برنامه سپر موشکی در اروپا روسيه را به همکاری با آمريکا در مورد ايران ترغيب ميکند


لغو برنامه سپر موشکی در اروپا روسيه را به همکاری با آمريکا در مورد ايران ترغيب ميکند
لغو برنامه سپر موشکی در اروپا روسيه را به همکاری با آمريکا در مورد ايران ترغيب ميکند

<!-- IMAGE -->

* همکاری نزديک تر روسيه و آمريکا در مورد ايران ممکن می شود

واشنگتن پست زير عنوان «اروپای شرقی دلگير اما آسوده خاطر از برنامه سپر موشکی» می نويسد چک ها و لهستانی ها روز پنجشنبه از اينکه پرزيدنت اوباما برنامه های اسقرار يک سپر دفاع موشکی آمريکایی را کنار گذاشته است به ابراز احساسی از دلگيری و آرامش پرداختند که معرف اختلاف نظرهایی عميق در مورد پيشنهادی بود که بعضی ها نگران بودند آنها را به هدفی برای تروريست ها مبدل ميکند.

واشنگتن پست می نويسد دبيرکل جديد ناتو نيز اين اقدام را به عنوان گامی مثبت ستود و يک تحليلگر روس گفت تصميم اوباما امکان افزايش همکاری نزديک تر روسيه با آمريکا در اختلاف ناشی از برنامه اتمی ايران را بيشتر می کند.

واشنگتن پست می نويسد رهبران سابق در جمهوری چک و لهستان با ابراز دلگيری از تغيير جهت اوباما گفتند اين اقدام تقويت کننده نظريه ای است که می گويد واشنگتن ديگر به منطقه به عنوان منطقه ای مهم و حساس از لحاط منافع امنيتی برای آمريکا و اروپا نگاه نمی کند. اما در همين حال بسياری از مردم عادی که نسبت به منافع سپر موشکی ظن داشتند از اينکه اين سيستم در خاک کشورشان کار گذاشته نمی شود آرامش خاطر خود را ابراز کردند.

واشنگتن پست می نويسد کنستانتين کاساچوف، ریيس کميته روابط خارجی مجلس نمايندگان روسيه، گفت اين اقدام معرف درک آن است که هيچ تدبير امنيتی را نمی توان کاملا بر اساس نظرات يک کشور اتخاذ کرد. اکنون ما می توانيم درباره استقرار مجدد مشارکت استراتژيک ميان روسيه و آمريکا صحبت کنيم.

واشنگتن پست می نويسد الکسی آرباتوف، ریيس آکادمی مرکز علمی روسيه در تحقيقات استراتژيک، روز پنجشنبه به يک ايستگاه راديویی در مسکو گفت آمريکا برنامه دفاع موشکی را کنار گذاشت تا همکاری بيشتر روسيه را در مورد ايران کسب کند. وی گفت آمريکا با انصراف و يا کنار گذاشتن سيستم دفاع موشکی برای آينده دور، روسيه را به اتخاذ موضعی قاطع تر در مورد تحريم های عليه ايران متمايل می کند.

* روسيه دليلی برای دادن امتياز نمی بيند

<!-- IMAGE -->

وال استريت جرنال زير عنوان «مسکو از خبر راجع به سپر موشکی استقبال کرد اما می گويد دليلی برای دادن امتياز نمی بيند» می نويسد روسيه روز پنجشنبه از اين خبر که دولت آمريکا برنامه های استقرار يک سپر موشکی دفاع اتمی در اروپا را کنار ميگذارد استقبال کرد اما می گويد برای دادن امتياز دليلی نمی بيند.

وال استريت جرنال می نويسد دیمتری راگوزين، سفير روسيه در سازمان پيمان آنتلانتيک شمالی، در مصاحبه ای تلفنی گفت برنامه های بوش در مورد دفاع موشکی تا جائی که ما فعلا می دانيم چيزی بيشتر از يک تحريک امنيتی در منطقه اروپا نبود.

وال استريت جرنال می نويسد آقای راگوزين با اين هشدار که مسکو هنوز رسما از تصميم آمريکا با خبر نشده است نظرات قبلی روسيه را تکرار کرد که مسکو اين انصراف آمريکا را امتيازی نمی بيند که بايد به آن جواب بدهد، بلکه اشباهی بود که اکنون تصحيح شده است. وی گفت در هرحال روسيه اخيرا با پرواز هواپيماهای آمريکایی در حريم هوایی اش برای انتقال سرباز و تجهيزات در جنگ افغانستان موافقت کرده است و آمريکا از اين طريق معادل يک ميليارد دلار در سال در هزينه های حمل و نقل صرفه جویی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG