لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۸

معاون رییس جمهوری آمریکا با رهبران کرد عراق ملاقات کرد


<!-- IMAGE -->

جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا، در سومین روز دیداری از عراق، به منطقه خودمختار کردستان عراق رفت، با این هدف که رهبران کرد را برای مصالحه بر سر مساله نفت زیر فشار بگذارد. بایدن روز پنجشنبه در اربیل با جلال طالبانی، رییس جمهوری عراق، و مسعود بازرانی، رییس دولت منطقه ای کردستان، ملاقات کرد.

انتظار می رفت او آنها را به تصویب قانونی تشویق کند که تقسیم درآمدهای نفتی را تغریف می کند و مقررات سرمایه گزاری شرکت های خارجی در میدان های نفت و گاز عراق را روشن می سازد.

یک مقام آمریکایی می گوید بایدن آنچه را روز چهارشنبه در بغداد به مقامات عراقی گفت تکرار خواهد کرد، که تصویب قانون به سود عراق است. رهبران کرد، شیعه و سنی عراق از دیرباز در مورد زمین و نفت با یکدیگر در جدال بوده اند.

پیشتر، بایدن گفت او یقین دارد که کوشش های شورشیان برای بی ثبات کردن عراق از طریق حمله به غیر نظامیان به جایی نخواهد رسید. او همچنین بار دیگر بر پای بندی آمریکا به پیمان امنیتی با عراق تاکید گذاشت.

این پیمان ایجاب می کند که خروج نیروهای آمریکایی از عراق تا پایان سال ۲۰۱۱ تکمیل شود. بایدن که پس از دیداری با نوری المالکی، نخست وزیر، در بغداد سخن می گفت، اظهار داشت تشدید خشونت این جدول زمانی را تغییر نخواهد داد.

مالکی مذاکرات با بایدن را مثبت توصیف کرد و گفت آنها همچنین بر تقویت اقتصاد عراق و نبرد با تروریسم متمرکز بود.

XS
SM
MD
LG