لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۳

رویکرد جدید پرزيدنت اوباما نسبت به برنامه دفاع موشکی


رویکرد جدید پرزيدنت اوباما نسبت به برنامه دفاع موشکی
رویکرد جدید پرزيدنت اوباما نسبت به برنامه دفاع موشکی
<!-- IMAGE -->

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، رویکرد جدیدی را نسبت به سیستم دفاع موشکی در اروپا، همزمان با لغو طرح های استقرار یک سپر موشکی در لهستان و جمهوری چک، فاش کرده است.

آقای اوباما روز پنجشنبه این تصمیم را در کاخ سفید اعلام کرد، در عین حال بر تعهد خود به حفاظت از ایالات متحده و متحدانش در برابر تهدید موشکی ایران بار دیگر تاکید گذاشت. او گفت تغییر در برنامه آمریکا از ارزیابی جدید برنامه توسعه موشکی ایران ناشی می شود.

در پنتاگون، رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا، گفت در سیستم جدید از فناوری کارآمدتری استفاده خواهد شد و منطقه زیر پوشش گسترش خواهد یافت، و شامل نصب موشک هایی در روی کشتی ها و محل های دیگر در زمین خواهد بود.

گیتس یاد آور شد که تکنولوژی موشکی دور برد ایران، آن گونه که مقامات آمریکایی قبلا گمان می کردند، یک تهدید فوری نیست. اما گفت سیستم طرح شده اجازه خواهد داد در صورت افزایش تهدید، توانایی خود را تقویت کند.

آقای اوباما در سخنان خود در کاخ سفید، بار دیگر تاکید کرد نگرانی های روسیه از طرح های دفاع موشکی آمریکا بی اساس است.

پیشتر، مقامات وزارت دفاع آمریکا گفتند دولت اوباما در طرح های حود برای استقرار یک سیستم دفاع موشکی در لهستان و جمهوری چک، تغییرات عمده ای صورت می دهد.

<!-- IMAGE -->

یک سخنگوی پنتاگون می گوید تغییرات مورد نظر از نیروهای آمریکا در اروپا و در کشورهای متحد آمریکا بهتر در برابر تهدید موشکی کوتاه یا میان برد ایران حفاظت خواهد کرد. او گفت آمریکا به این نتیجه رسیده است که ایران روی توسعه موشک های دور برد کمتر تمرکز دارد. سیستم موشکی در آغاز برای مقابله با این تهدید طرح شد.

یان فیشر، نخست وزیر جمهوری چک، گفت باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا به او اطلاع داده است که واشنگتن سیستم پیشنهادی دفاع موشکی در اروپای شرقی را نخواهد ساخت. فیشر گفت آقای اوباما این تصمیم را چهارشنبه شب در جریان یک مکالمه تلفنی فاش کرد.

وال استریت ژورنال روز پنجشنبه گزارش داد پرزیدنت اوباما قصد دارد طرح نصب یک سیستم رادار در جمهوری چک و تاسیس یک پایگاه موشک های رهگیر در لهستان را لغو کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات ارشد لهستان می گوید آنها خبرهای مشابهی از آمریکا دریافت کرده اند.

سیستم دفاع موشکی را نخستین بار جرج بوش، رییس جمهورسابق آمریکا، پیشنهاد کرد و گفت این سیستم از منطقه در برابر حمله موشکی احتمالی ایران حفاظت خواهد کرد. اما جیمز کارت رایت، معاون رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، اخیرا گفت ایالات متحده در بیان نزدیک بودن ایران به تولید کامل یک سیستم موشکی بالیستیک دور برد غلو می کند.

سیستم پیشنهادی آمریکا روسیه را خشمگین ساخت و آن را تهدیدی برای برنامه موشکی بالیستیک خود دانست. روسیه همچنین از ساختن سیستم موشکی در دو کشور سابق بلوک شوروی برآشفته شد.

خبر لغو استقرار سیستم موشکی چند روز پیش از دیدار باراک اوباما با دیمتری مدودف، رییس جمهوری روسیه، در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد و در کنفرانس سران گروه بیستگانه کشورهای صنعتی در پیتسبورگ، در ایالت پنسیلوانیا، منتشر می شود.

گفته می شود دولت اوباما سلسله گزینه هایی را به جای سیستم دفاع موشکی در اروپای شرقی بررسی می کند، استقرار رهگیرهای موشکی با برد کمتر از آن جمله است.

XS
SM
MD
LG