لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۳

معاون ریاست جمهوری آمریکا با مقامات عراقی گفت و گو کرد


معاون ریاست جمهوری آمریکا با مقامات عراقی گفت و گو کرد
معاون ریاست جمهوری آمریکا با مقامات عراقی گفت و گو کرد
<!-- IMAGE -->

جو بایدن معاون ریاست جمهوری آمریکا در دومین روز دیدار از بغداد با مقامات عراقی ملاقات کرد.

آقای بايدن می گوید با اینکه شورشیان در عراق تلاش می کنند با حمله به غیر نظامیان، این کشور را نا آرام سازند، او اطمینان دارد که سرانجام آنها شکست خواهند خورد. مذاکرات بر طرح های عراق برای برگزاری انتخابات پارلمانی در ژانویه و ناآرامی های شمال عراق متمرکز بود.

روز سه شنبه جو بایدن گفت موفقیت انتخابات پارلمانی در عراق برای حل اختلافات بین جوامع کرد، شیعه و سنی آن ضروری است. آقای بایدن همچنین گفت عراق احتمالا در اوایل سال آینده یک همه پرسی درباره پیمان امنیتی با ایالات متحده آینده انجام خواهد داد. این پیمان، که از آغاز سال جاری به اجرا در آمد، ایجاب می کند که تمام نیروهای آمریکا تا پایان سال ۲۰۱۱ از عراق خارج شوند.

پیشتر، ارتش آمریکا گفت سربازان عراقی و آمریکایی سه ستیزه گر را به ظن دست داشتن در حمله خمپاره ای به ناحیه سبز در بغداد، که به شدت از آن حفاظت می شود، دستگیر کردند.

پلیس عراق می گوید یکی از چهار خمپاره در نزدیکی ناحیه سبز فرود آمد، به ساختمانی برخورد کرد و دو غیر نظامی را کشت. در مورد وارد آمدن تلفات یا خسارات در داخل ناحیه گزارشی نرسیده است.

یک گروه ناظر آمریکایی می گوید یک جناح ستیزه گر عراقی، ارتش مجاهدین، در بیانیه ای در وب سایت های اسلامی، مسئولیت حمله را بر عهده گرفته است. ناظران به نقل از ارتش مجاهدین می گوید آنچه پرتاب شد راکت بود، نه خمپاره، و استقبالی از بایدن بود.

XS
SM
MD
LG