لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۸

کلینتون: ایران باید در مساله اتمی کاملا همکاری کند


کلینتون: ایران باید در مساله اتمی کاملا همکاری کند
کلینتون: ایران باید در مساله اتمی کاملا همکاری کند
<!-- IMAGE -->

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا می گوید ایران هنگام ملاقات با دیپلمات های شش قدرت جهانی در اوایل اکتبر باید مستقیما به نگرانی های ناشی برنامه اتمی خود بپردازد. کلینتون روز سه شنبه گفت مساله اتمی، که ایالات متحده برای نخستین بار به طور کامل در آن شرکت خواهد داشت، نمی تواند نادیده گرفته شود. اتحادیه اروپا می گوید این جلسه احتمالا در ترکیه برگزار خواهد شد.

کشورهای غربی ایران را متهم می کنند که سعی دارد تسلیحات اتمی تولید کند، اما ایران اصرار دارد که فعالیت های اتمی اش صلحجویانه است و مقوله ای نیست که درباره آن گفت و گو شود.

کلینتون می گوید تصمیم آمریکا به پیوستن به مذاکرات انجام قولی است که پرزیدنت اوباما در جریان مبارزات انتخاباتی خود برای تعامل با ایران داد. اما گفت ایالات متحده در مذاکراتی که به جایی نرسد شرکت نخواهد کرد.

کاخ سفید می گوید پرزیدنت اوباما روز سه شنبه در یک تماس تلفنی با نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه درباره راه های وادار ساختن ایران به رعایت تعهدات بین المللی خود بحث کرد. فرانسه نیز همراه با بریتانیا، آلمان، چین و روسیه در مذاکرات اول اکتبر حضور خواهد داشت.

خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه گفت قدرت های غربی بر استراتژی خود برای پیشنهاد انگیزه هایی به ایران در برابر متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم و تهدید تحریم های بیشتر در صورتی که تهران از چنین کاری خودداری کند، پای بند خواهند بود.

در وین، علی اکبر صالحی سرپرست مذاکرات اتمی ایران روز سه شنبه یادآور شد که دولت او آماده است با بازرسان اتمی سازمان ملل متحد «عمیق تر همکاری کند.» او توضیحی نداد و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در این باره اظهار نظر نکرد.

XS
SM
MD
LG