لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۱

درخواست مشترک دموکرات ها و جمهوریخواهان از اوباما برای اعمال استراتژی سخت تر در برابر ایران


درخواست مشترک دموکرات ها و جمهوریخواهان از اوباما برای اعمال استراتژی سخت تر در برابر ایران
درخواست مشترک دموکرات ها و جمهوریخواهان از اوباما برای اعمال استراتژی سخت تر در برابر ایران
<!-- IMAGE -->

سیندی ساین، خبرنگار صدای آمریکا در کنگره

یک گروه سیاستگذاری دوحزبی که مقر آن در واشنگتن است و گروهی قدرتمند محسوب می شود، به باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا توصیه کرده است استراتژی سخت تری را در برابر ایران به کار گیرد تا مانع از دستیابی تهران به سلاح های کشتار جمعی شود.

در گزارش تازه این گروه، دو سناتور سابق ایالات متحده و یک ژنرال بازنشسته تاکید می کنند اگر آمریکا به سرعت به تهدید ایران توجه نکند، اسراییل به تنهایی در برابر ایران دست به اقدام نظامی می زند.

عنوان تیتر فرعی این گزارش «زمان از دست می رود» است، و آنطور که سناتور سابق دموکرات، چارلز راب، می گوید این گزارش نتیجه جمع بندی کار کارشناسان است.

چارلز راب می گوید: «ما معتقدیم زمان به سرعت از دست می رود و لازم است که استراتژی محکم تری در پیش بگیریم که نه تنها از برنامه هسته ای ایران جلوگیری کند، بلکه از حمله نظامی اسراییل جلوگری به عمل آورد.»

علاوه بر چارلز راب، دانیل کوتز، سناتور سابق جمهوریخواه، و چارلز والد، ژنرال بازنشسته نیروی هوایی آمریکا و معاون سابق فرماندهی آمریکا در اروپا در تدوین این گزارش نقش داشته اند.

نویسندگان گزارش از تلاش های اوباما برای به کارگیری دیپلماسی در برابر ایران ستایش کرده اند، اما می گویند تهران احتمالا توان آن را خواهد داشت که تا سال آینده دست کم یک بمب اتمی تولید کند. گزارش می افزاید فورا لازم است که دیپلماسی فعلی با تهدیدهایی مبنی بر تحریم های سخت تر و گزینه نظامی همراه شود.

سناتور جوزف لیبرمن، یک دموکرات مستقل، با این توصیه موافق است. وی می گوید لازم است که به هنگام بحث با ایران، یک تهدید واقعی و صریح مبنی بر احتمال توسل به اقدام نظامی روی میز مذاکره گذاشته شود.

کشورهای غربی، ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح های کشتار جمعی متهم می کنند. ایران می گوید برنامه هسته ای اش اهداف صلح آمیز را دنبال می کند و نیاز به مذاکره بر سر آن نیست.

گزارش دوحزبی در مورد برنامه اتمی ایران در حالی انتشار می یابد که آمریکا خود را آماده می کند در گفت وگوهای مقدماتی با ایران در اول اکتبر شرکت کند. انتظار می رود پنج عضو دائمی شورای امنیت مرکب از آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس، به همراه آلمان در خصوص موضوع های اقتصادی و امنیتی با ایران گفت وگو کنند.

سناتور جمهوریخواه، جون کیل، می گوید کسانی که مخالف گزینه نظامی در برابر ایران هستند باید به چند نکته توجه داشته باشند. از جمله این که «پاسخ کسانی که می گویند گزینه نظامی را در برابر ایران در نظر نگیریم این است که اگر این گزینه را دوست ندارید پس اجازه بدهید آنچه را که برای اجتناب از آن لازم است انجام دهیم.»

سناتور کیل از کنگره می خواهد قانونی را وضع کنند که تحریم های گسترده و موثرتری بر بخش های بانکی و انرژی ایران و نیز شرکت های که با آنها مراوده می کنند تحمیل کند. این سناتور جمهوریخواه می افزاید اگر تحریم ها ظرف چند ماه آینده کارساز نباشد، آن گاه باید این تحریم ها را با تهدیدی معتبر مبنی بر حمله نظامی همراه کرد.

ژنرال بازنشسته، چارلز والد، می گوید ایران نباید فکر کند آمریکا به دلیل حضور نظامی در عراق و افغانستان ضعیف تر از آن است که در برابر ایران دست به اقدام نظامی بزند.

وی که از نویسندگان گزارش است می افزاید: «بخش قابل توجهی از قدرت هوایی ما هنوز در دسترس است و تلاش من فقط این است که بگویم ما این ابزار را در اختیار داریم و لازم است که ایران بداند ما در موضع ضعف نیستیم.»

ژنرال والد تاکید می کند اشاره او به حمله هوایی محدود به تاسیسات هسته ای ایران است و نه استقرار سربازان ایالات متحده در خاک ایران.

XS
SM
MD
LG