لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۳

چهارگوشه جهان: فيلترينگ اينترنت در ايران و خبرهای ديگر


چهارگوشه جهان: فيلترينگ اينترنت در ايران و خبرهای ديگر
چهارگوشه جهان: فيلترينگ اينترنت در ايران و خبرهای ديگر
<!-- IMAGE -->

اروپا نيز به مقابله با فيلترينگ اينترنت در ايران ياری خواهد رساند

اتحاديه اروپا به درخواست هلند احتمال منع فروش فيلترهای اينترنتی را به ايران بررسی می کند. ماکسيم فرهاخن وزير امور خارجه هلند روز سه شنبه اعلام کرد اين پيشنهاد از حمايت عمومی اعضای اتحاديه اروپا برخوردار است. به گفته وزير امور خارجه هلند اين کشور قرار است در هفته های آينده فهرستی از لوازمی که بايد در اين تحريم ها قرار گيرد را تهيه کند. آقای فرهاخن گفت هلند در اين راستا از فنلاند نيز ياری خواسته است. بگفته مقام هلندی اتحاديه اروپا می خواهد تحريم های مشابه با آمريکا برای جلوگيری از سانسور اينترنت در ايران بر اين کشور اعمال کند. آقا فرهاخن در بخش ديگری از سخنان خود افزوده است با توجه به نگرانی های گسترده ای که در مورد برنامه هسته ای ايران وجود دارد و شرايط بد حقوق بشری، اتحاديه اروپا می خواهد سياست دو سويه ای را در قبال ايران اتخاذ کند. به گفته وزير امور خارجه هلند اتحاديه اروپا حاضر به مذاکره با جمهوری اسلامی است اما اجازه نمی دهد ايران تا ابد اين روند را ادامه دهد.

<!-- IMAGE -->

عبدالله عبدالله می گويد بهتر است دولت انتقالی تشکيل شود

عبدالله عبدالله، نامزد اصلی اپوزيسيون افغانستان می گويد اگر تبيين نتيجه نهايی انتخابات افغانستان تا سال آينده ميلادی به طول انجامد وی ترجيح ميدهد دولتی انتقالی برای اين مدت روی کار باشد، دولتی که ریيس آن نه خود وی باشد و نه حامد کرزی ریيس جمهوری افغانستان.

<!-- IMAGE -->

دی اِن آی جمهوری اسلامی ايران را خطری برای آمريکا خواند

دی اِن آی سازمان اطلاعات ملی آمريکا در گزارش اخير خود ايران را خطری برای ايالات متحده می خواند. دی ان آی در گزارش استراتژی اطلاعات ملی خود که روز سه شنبه منتشر شد تأکيد کرده که ايران چالش های متعددی در مقابل اهداف امنيتی آمريکا در خاورميانه قرار داده است. به نوشته اين گزارش اين چالش ها از برنامه هسته ای و موشکی ايران و همچنين حمايت جمهوری اسلامی ايران از تروريسم و مخالفان آمريکا و نيروهای ائتلاف سرچشمه می گيرد. در اين گزارش نام سه کشور ديگر کره شمالی، روسيه و چين نيز در کنار ايران به عنوان کشورهايی که می توانند منافع آمريکا را به خطر اندازند برده شده است. گزارش استراتژی اطلاعات ملی يکی از مهمترين منابع اطلاعات ايالات متحده آمريکا محسوب می شود.

<!-- IMAGE -->

دنيس بلر: آمريکا امن تر است

دنيس بلر،مقام ارشد اطلاعاتی آمريکا می گويد اکنون ايالات متحده به علت درک وسيعی که از گروه تروريستی القاعده دارد، امن تر از گذشته است. دنيس بلر، که مدير اطلاعات ملی آمريکاست، وی اين اظهارات را يک روز پس از آن اعلام کرد که نيروهای نظامی آمريکا، يکی از مظنونين وابسته به القاعده را که در يک ليست تحت تعقيب آمريکا بود، در سومالی هدف قرار دادند.

<!-- IMAGE -->

تأييد يک واکسنِ آنفلوآنزای خوکی در آمريکا

اداره مواد غذايی و دارويی ايالات متحده آمريکا، يک واکسنِ ويروس آنفلوآنزای خوکی را تأييد کرد. وزير خدمات بهداشتی و انسانی آمريکا روز گذشته گفت اين اداره، توليد واکس آنلفوآنزای خوکی از سوی چهار توليد کننده اين دارو را تاييد کرده است. وی گفته است که تا اواسط ماه اکتبر، يکصد و نود و پنج ميليون واحد از اين واکسن توليد خواهد شد. سازمان بهداشت جهانی می گويد بيش از سه هزار نفر بر اثر ابتلا به بيماری آنفلوآنزای خوکی تاکنون جان باخته اند و احتمال ابتلای دو ميليارد نفر به اين ويروس وجود دارد.

<!-- IMAGE -->

همکاری اوباما و سارکوزی در نشست آتی جی-٢٠

باراک اوباما و نيکلاس سارکوزی روسای جمهوری آمريکا و فرانسه وعده دادند در اجلاس گروه بيست برای جلوگيری از تکرار مسایل منجر به رکود اقتصاد همکاری نزديکی داشته باشند. دو رهبر، روز سه شنبه با هم بصورت تلفنی گفتگو کردند. اجلاس گروه بيست قرار است در ايالات متحده برگزار شود.

<!-- IMAGE -->

وخيم تر شدن مشکلات شرکت های هواپيمايی

يک گروه تجاری، به نمايندگی از شمار زيادی از شرکت های خطوط هواپيمايی می گويد مشکلات اقتصادی شرکت های هواپيمايی در حال وخيم تر شدن است. ياتا، انجمن بين المللی حمل و نقل هوايي روز سه شنبه اعلام کرد زيان مالی شرکت های هواپيمايی، به يازده ميليارد دلار می رسد. افزايش شديد قيمت سوخت هواپيما، و کاهش تعداد مسافران هوايی، از جمله دلايل زيان اين شرکت ها اعلام شده است.

<!-- IMAGE -->

قيمت نفت در نيويورک افزايش يافت

قيمت هر بشکه نفت خام در بازار کالای نيويورک افزايش يافت. در پايان معاملات روز سه شنبه، هر بشکه نفت خام، با يک دلار و نود سنت افزايش به بشکه ای هفتاد دلار و هفتاد و شش سنت رسيد.

<!-- IMAGE -->

کشف گورستان جمعی در قندوز

يک مقام مسئول در استان شمالی قندوز افغانستان از کشف يک گور دست جمعی در اين استان خبرداد و گفت دست کم پانزده جسد در اين گور وجود دارد. حبيب الله محتشم، فرماندار منطقه علی آباد گفت به نظر می رسد اين گور مربوط به زمان حضور نيروهای شوروی سابق در افغانستان باشد. او می گويد اجساد ممکن است متعلق به افغان هايی باشند که در زمان تسلط حکومت تحت حمايت مسکو بر افغانستان، در علی آباد ناپديد شدند.

XS
SM
MD
LG