لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۹

یک گروه تحقیقاتی در واشنگتن: دیپلماسی با ایران باید با پشتوانه تهدید نظامی و تحریم های شدیدتر همراه باشد


یک گروه تحقیقاتی در واشنگتن: دیپلماسی با ایران باید با پشتوانه تهدید نظامی و تحریم های شدیدتر همراه باشد
یک گروه تحقیقاتی در واشنگتن: دیپلماسی با ایران باید با پشتوانه تهدید نظامی و تحریم های شدیدتر همراه باشد
<!-- IMAGE -->

یک مرکز تحقیقاتی دو حزبی واشنگتن از باراک اوباما می خواهد تا در جهت جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح اتمی، استراتژی شدیدتری در پیش بگیرد.

دو سناتور سابق آمریکایی و یک ژنرال بازنشسته این کشور، در گزارشی تازه منتشر شده می گویند اگر ایالات متحده درمقابل تهدید جمهوری اسلامی واکنش سریع نشان ندهد، اسرائیل آماده خواهد بود به تنهایی علیه ایران دست به اقدام نظامی بزند.

سیندی سین گزارشگر صدای آمریکا از کنگره گزارش می دهد:

گزارش یک مرکز تحقیقاتی دو حزبی که با عنوان « وقت دارد تمام می شود» منتشر شده، نتیجه گیری کارشناسان را در برمی گیرد. چارلز راب سناتور سابق دمکرات ایالت ویرجینیا می گوید:« ما معتقدیم وقت روبه اتمام است و ما برای جلوگیری از به وجود آمدن یک ایران هسته ای و حمله نظامی اسرائیل علیه ایران، لازم است که یک استراتژی محکم تر در پیش بگیریم.»

این گزارش توسط چارلز راب، دنیل کوست؛ سناتور جمهوری خواه سابق از ایالت ایندیانا و چارلز والد؛ ژنرال بازنشسته و معاون سابق فرمانده آمریکا-اروپای نیروی هوایی آمریکا نوشته شده است.

نویسندگان آن، تلاش های باراک اوباما برای ایجاد رابطه دیپلماتیک با ایران ستوده اند اما می گویند تهران تا سال آینده به توانایی تولید دست کم یک سلاح اتمی دست می یابد. آنان معتقدند دیپلماسی مستقیماً باید با تهدید به اعمال تحریم های شدیدتر و حمله نظامی پشتیبانی شود.

جوزف لیبرمن سناتور مستقل دمکرات از ایالت کانتیکت با این نظر موافق است که یک تهدید معتبر و قاطع درباره احتمال استفاده از گزینه نظامی، باید هنگام مذاکره با ایران مد نظر قرار گیرد.

کشورهای غربی ایران را به تلاش برای تولید سلاح هسته ای متهم می کنند. ایران می گوید برنامه هسته ای اش تنها با اهداف صلح آمیز انجام می شود و بر سر آن حاضر به مذاکره نیست.

گزارش اخیر همزمان با آماده شدن واشنگتن برای شرکت در مذاکرات مقدماتی با ایران –که برای اول اکتبر- دو هفته دیگر برنامه ریزی شده، منتشر می شود. پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد متشکل از چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا و ایالات متحده به علاوه آلمان قرار است که درباره مسائل امنیتی و اقتصادی با ایران بر سر میز مذاکره بنشینند.

جان کیل سناتور جمهوری خواه آریزونا به کسانی که با هرگونه اقدام نظامی علیه ایران مخالف بوده اند، تذکر میدهد :« اگر گزینه نظامی را رد می کنید، بیایید کاری را انجام دهیم که برای پرهیز از آن لازم است.»

سناتور کیل کنگره آمریکا را به اقدام فوری برای اعمال تحریم های مؤثرتر و شدیدتر علیه بخش بانکی و انرژی ایران و همچنین علیه شرکت هایی که با ایران رابطه تجاری دارند، ترغبب کرد و گفت اگر تحریم ها تا چند ماه نتیجه ندهد، باید تهدید معتبر نظامی به پشتیبانی آن بشتابد.

ژنرال چارلز والد، بازنشسته نیروی هوایی آمریکا می گوید ایران نباید فکر کند که ارتش آمریکا به خاطر حضور در عراق و افغانستان توان انجام عملیات در ایران را ندارد. ژنرال چارلز می گوید:«ما نیروی هوایی باقی مانده قابل توجهی داریم. این ابزاری است که ما در اختیار داریم و ایرانی ها باید بدانند که ایالات متحده توانش را حفظ کرده است.»

ژنرال والد تصریح کرد که اشاره اش مستقیماً به حملات هوایی علیه تأسیسات اتمی ایران و نه اعزام سرباز به این کشور است.

XS
SM
MD
LG