لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۲

کلينتون: آمريکا با ايران وارد مذاکراتی طولانی و بی ثمر نخواهد شد


کلينتون: آمريکا با ايران وارد مذاکراتی طولانی و بی ثمر نخواهد شد
کلينتون: آمريکا با ايران وارد مذاکراتی طولانی و بی ثمر نخواهد شد

<!-- IMAGE -->

* آمريکا در مذاکرات با ايران بايد فقدان تضمين های دادرسی در محاکمات نمايشی را مطرح کند

واشنگتن پست زير عنوان «آزمايشی برای ايران» در سرمقاله خود می نويسد دولت اوباما راه حمايت از مذاکراتی بين المللی با ايران را برای ماه آينده برگزيده است، هر چند که تهران گفته است درباره برنامه اتمی اش صحبت نمی کند. کاخ سفيد می گويد آمريکا و پنج شريک اش برای مطرح ساختن خواست شورای امنيت سازمان ملل متحد در مورد تعليق در غنی سازی اورانيوم توسط ايران پافَشاری خواهند کرد. اگر از تماس با ايران اميدی به موفقيت وجود داشته باشد بايد دست کم يک مورد ديگر نيز بر دستور مذاکرات افزوده شود: مسئله سرکوبی اخير مخالفان داخلی توسط دولت، و بخصوص تعقيب و به محاکمه کشيدن اتباع غربی.

واشنگتن پست می نويسد رژيم آيت الله خامنه ای از ماه اوت برای قريب ۱۴۰ سياستمدار، فعال حقوق مدنی و رورنامه نگار متهم به اقدام برای يک انقلاب رنگی سازمان يافته غربی محاکماتی نمايشی ترتيب داده است. اين موارد زمخت و ناپخته، جديدترين مرحله در يک کودتای افراطيون به رهبری محمود احمدی نژاد، ریيس جمهوری، عليه جناح های معتدل تر و نماينده اکثريتی ازجامعه است، که طرفدران اصيل ايجاد روابطی حسنه ميان ايران و غرب نيز جزو آنها هستند. گشودن باب تماس گفتگو با محفل احمدی نژاد اتحاد بين المللی را با خطر قوی کردن دست افراطيون در يک مبارزه شوم قدرت مواجه خواهد ساخت. اگر آنها برنده شوند مذاکرات محکوم به فناست.

<!-- IMAGE -->

واشنگتن پست می نويسد برای اجتناب از اين دام يک راه برای آمريکا پا فشاری در مورد بحث راجع به مسایل حقوق بشری ناشی از محاکمات نمايشی است. فقدان آشکار تضمين های دادرسی در مورد مخالفان عمده و سرشناس رژيم مغاير معيارهای بين المللی حقوق بشری است که ايران مدعی احترام به آنهاست. مواردی از شکنجه و تجاوز به عنف به زندانيان که مهدی کروبی کانديدای اپوزيسيون در انتخابات رياست جمهوری به گونه ای شجاعانه مستندات مربوط به آنها را ارائه داده است ارزش دارد که به عنوان موضوع های غير اتمی مورد نظر ايران مطرح شوند.

واشنگتن پست می نويسد آمريکا و چند کشور ديگرهمچنين در پرونده های مربوط به افراد دارای تابعيت مضاعف، و کارکنان سفارتخانه هایی که در جريان سرکوبی ها گرفتار شده اند، علايقی دارند. روزنامه نگاران، استادان و پژوهشگران بخشی از جنبش مخالف نبوده اند اما رژيم از آنها برای تقويت ادعاهای خود که تمامی مخالفين بخشی از يک توطئه خارجی هستند استفاده می کند. دو پرونده جاری، يکی به کيان تاجبخش محقق آمريکایی ايرانی تبار و ديگری به مازيار بهاری فيلم ساز کانادایی ايرانی تبار و خبرنگار مجاز مجله نيوزويک در ايران تعلق دارد که شرکت واشنگتن پست ناشر آن است.

واشنگتن پست می نويسد برای دولت اوباما راهی ساده وجود دارد که جدی بودن ايران را در مذاکرات به محک آزمايش بگذارد. آمريکا بايد خواستار آن شود که آقای بهاری و آقای تاجبخش و ديگر اتباع غربی که به گونه ای ظالمانه در جريان سرکوبی مخالفان داخلی گير افتاده اند فورا آزاد شوند و بتوانند کشور را ترک کنند. اينکه آقای احمدی نژاد مصالحه ای چنين ساده را انجام بدهد يا نه می تواند روشن سازد که آيا رژيم قصد دارد مناسبات با غرب را ترميم کند يا نه.

* آمريکا با ايران وارد مذاکراتی طولانی و بی ثمر نخواهد شد

نيويورک تايمز زير عنوان «کلينتون الزامات ايران را مشخص ساخت» می نويسد هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، روز سه شنبه گفت اوايل ماه آينده هنگامی که آمريکا برای مذاکراتی مستقيم با ايران بر سر يک ميز می نشيند برنامه اتمی ايران در راس موضوع های مورد نظر آمريکا خواهد بود، هرچند که مقامات ايران تاکيد کرده اند اين موضوع از نظر آنها در دستور مذاکرات نيست.

نيويورک تايمز می نويسد خانم کلينتون به خبرنگاران گفت ايران می گويد چندين موضوع هست که اميدوار است درباره آنها با ما گفتگو گند. آنچه که ما مايليم با آنها مذاکره کنيم مسایل مرتبط با برنامه اتمی و هدف های آن است.

نيويورک تايمز می نويسد خانم کلينتون گفت جلسه گفتگو، که قرار است اول اکتبر برگزار شود، ايفای به عهد پرزيدنت اوباما در مورد برقراری تماس و گفتگو با ايران است. اما وی تاکيد کرد که آمريکا وارد مذاکراتی طولانی و بی ثمر با ايران نخواهد شد، که بعضی از کارشناسان گفته اند.

نيويورک تايمز می نويسد خانم کلينتون گفت ما درباره ايران وهم و خيال نداريم. هدف اين است که با آنها ملاقات کنيم و گزينه ها را مستقيما برايشان شرح بدهيم و ببينيم آيا برای مراوده آماده اند يا نه.

* مذاکرات احتمالا در ترکيه انجام خواهد گرفت

عرب نيوز زير عنوان «موافقت ايران با شرايط همکاری با آژانس بين المللی انرژی اتمی» می نويسد علی اکبر صالحی، مسئول انرژی اتمی ايران، می گويد وی با شرايط جديد همکاری با آژانس نظارتی اتمی سازمان ملل متحد در مورد تحقيقات آژانس راجع به فعاليت های اتمی تهران موافقت کرده است.

عرب نيوز می نويسد صالحی نگفت همکاری های جديد در چه زمينه هایی است اما تحقيقات آژانس بين المللی انرژی اتمی در مورد گزارش های اطلاعاتی راجع به مطالعات پنهانی ايران در مورد برنامه تسليحات اتمی را در بر نمی گيرد.

عرب نيوز می نويسد خاوير سولانا، مسئول امور خارجی اتحاديه اروپا، که اقدامات مربوط به مذاکرات غرب را سرپرستی می کند در بروکسل به خبرنگاران گفت مذاکرات احتمالا در ترکيه انجام خواهد گرفت.

عرب نيوز می نويسد سولانا گفت سياست غرب کماکان بر پايه اصل تشويق ايران به انصراف از برنامه ای اتمی است که غرب در مورد توليد تسليحات اتمی به آن مظنون است، ضمن آنکه تهديد مواجه شدن با تحريم های جديد را هم حفظ می کند.

عرب نيوز می نويسد آقای سولانا گفت در اين مرحله از زمان ما می خواهيم وارد گفتگو شويم و فعلا بگذاريد در اين باره صحبت کنيم.

XS
SM
MD
LG