لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۴

کلينتون: نمی توان برنامه اتمی ايران را ناديده گرفت


کلينتون: نمی توان برنامه اتمی ايران را ناديده گرفت
کلينتون: نمی توان برنامه اتمی ايران را ناديده گرفت
<!-- IMAGE -->

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا می گويد جمهوری اسلامی ايران هنگام ديدار با ديپلمات های شش کشور بايستی به نگرانی های موجود درباره برنامه اتمی ايران مستقيماً پاسخ دهد.

خانم کلينتون روز سه شنبه گفت نمی توان مساله برنامه اتمی ايران را در مذاکرات اول اکتبر که در آن آمريکا برای نخستين بار بطور کامل شرکت می کند، ناديده گرفت. اتحاديه اروپا می گويد نشست احتمالاً در ترکيه خواهد بود.

کشورهای غربی ايران را متهم می کنند که مشغول توليد تسليحات اتمی است اما جمهوری اسلامی اصرار دارد که فعاليت های اتمی ايران اهداف صلح جويانه دارد و موضوع مذاکره نيست.

خانم کلينتون گفت تصميم آمريکا برای شرکت در اين گفت و گو ها برآورده کردن تعهد پرزيدنت اوباما در کمپين انتخاباتی وی مبنی بر گشودن باب مراوده با ايران پس از سالها مناسبات پرتنش است. اما وزير امور خارجه آمريکا افزود که آمريکا نمی خواهد در مراوده ای با ايران قرار بگيرد که بجايی نرسد.

وزير امور خارجه آمريکا گفت آمريکا صبر می کند تا ببيند ايران به نگرانی های اتمی در گفت و گوی «رو در رو» چگونه پاسخگو خواهد بود.

شورای امنيت سازمان ملل بخاطر امتناع حمهوری اسلامی از متوقف کردن غنی سازی اورانيوم که مصارف نظامی و غير نظامی دارد تا کنون سه دور تحريم عليه ايران وضع کرده است.

کاخ سفيد می گويد پرزيدنت اوباما روز سه شنبه با نيکلاس سارکوزی، ریيس جمهوری فرانسه در مورد قانع کردن ايران برای هم آهنگ شدن با جامعه بين المللی با تلفن صحبت کرد. فرانسه نيز در نشست اول اکتبر در کنار کشورهای گروه موسوم به ١+٥ شرکت دارد.

هدف از نشست اول ماه اکتبر ميان نمايندگان ايران، آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه، چين و آلمان اين است که طی آن آمادگی ايران برای حلِ نگرانی های بين المللی مورد سنجش و بررسی قرار گيرد.

از سوی ديگر ايران روز سه شنبه اعلام کرد آماده همکاری های جديد با آژانس بين المللی انرژی اتمی است. علی اکبر صالحی، ریيس سازمان انرژی اتمی ايران در گفتگو با خبرنگران در وين اعلام کرد ايران و آژانس بين المللی انرژی اتمی به گفته صالحی به منظور همکاری های عميق تر به چارچوب جديدی برای همکاری دست يافتند. آقای صالحی توضيح بيشتری نداد و آژانس بين المللی انرژی اتمی نيز نظری در اين مورد ابراز ننمود.

XS
SM
MD
LG