لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۴

وقايع روز: معاون اول جديد محمود احمدی نژاد و چند خبر ديگر


وقايع روز: معاون اول جديد محمود احمدی نژاد و چند خبر ديگر
وقايع روز: معاون اول جديد محمود احمدی نژاد و چند خبر ديگر
<!-- IMAGE -->

مجلس و معاون اول جديد محمود احمدی نژاد

روزنامه خبر در مقاله ای تحت عنوان حيرت در برابر معاون اولی رحيمی نوشته است: هنوز حرف و حديث‌ها در مورد محمد رضا رحيمی در مجلس تمام نشده بود که احمدی ‌نژاد او را به عنوان معاون اول خود برگزيد. اين نخستين بار نيست که ریيس جمهوری با کم‌ توجهی به نظر نمايندگان اقدام به انتصاب معاون اول خود می ‌کند. پيش از اين نيز اسفنديار رحيم مشايی را علی ‌رغم انتقادات نمايندگان و مراجع بر اين کرسی نشانده بود. رحيمی اگرچه به اندازه مشايی حاشيه ‌ساز نبوده و لااقل تا کنون اعتراض مراجع را برنيانگيخته است اما در تمامی مسئوليت‌هايی که تا کنون بر عهده داشته، اظهارات شائبه برانگيزی را مطرح کرده است. مقاله روزنامه خبر چنين ادامه می دهد: «مدرک تحصيلی کردان دو قلو است و قل دوم آن نزد آقای رحيمی است.» اين را عليرضا زاکانی مرداد ماه سال گذشته و در آستانه استيضاح وزير اسبق کشور گفت و به اين ترتيب برای نخستين بار شائبه جعلی بودن مدرک تحصيلی رحيمی از سوی يکی از نمايندگان اصولگرای مجلس مطرح شد. اين در حالی بود که اصرار توکلی به اثبات جعلی بودن مدرک کردان به فيلترينگ سايت الف به مديريت وی منجر شد و کار به جايی رسيدکه برخی سايت‌های نزديک به دولت نيز متقابلاً مدرک تحصيلی او را زير سؤال بردند.

<!-- IMAGE -->

اظهارات نماينده دادستان تهران در پنجمين دادگاه بازداشت شدگان

روز دوشنبه پنجمين دادگاه بازداشت شدگان اخير برگزار شد. به گزارش ايرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی شش متهم و وکلای آنها در اين دادگاه حضور داشتند. يکی از افرادی که روز دوشنبه در دادگاه حاضر شد عبدالله مومنی فعال دانشجويی بود. اين در حالی است که خانواده آقای مومنی می گويد پيش از اين، بيش از ٤٠ روز از شرايط او بی خبر بودند. احمد علی اکبری نماينده دادستان تهران در بخشی از سخنان خود در اين جلسه گفت: انقلاب اسلامی از ابتدا با انواع توطئه های تبليغاتی و رسانه ای و ايجاد جنگ روانی و شايعه پراکنی توسط دشمنان داخلی و خارجی روبرو بوده است. آقای اکبری در بخش ديگری از سخنان خود آمريکا را به جريان سازی و اجرای عمليات روانی، متهم کرد. پيش از اين چهار دادگاه گروهی برای رسيدگی به اتهامات بازداشت شدگان اخير برگزار شده بود.به دنبال انتخابات رياست جمهوری اخير، صدها نفر در ايران بازداشت شدند.

<!-- IMAGE -->

عليخانی: قرار نيست جزیيات ديدار مهدی کروبی با علی لاريجانی منتشر شود

مهدی کروبی، دبير کل اعتماد ملی، و علی لاريجانی، ریيس مجلس شورای اسلامی، روز دوشنبه ملاقات کردند. به گزارش پايگاه خبری فراکسيون خط امام مجلس اين ديدار به درخواست علی لاريجانی صورت گرفت و از ساعت دو نيم تا ٥ بعد از ظهر دوشنبه ادامه داشت. قدرت الله عليخانی از اعضا فراکسيون خط امام که در اين نشست حضور داشته در گفتگو با خبرگزاری مهر آن را دوستانه، مفيد و خير توصيف کرده است. آقای عليخانی، همچنين گفته است بنا بر توافقات انجام شده، قرار نيست جزیيات اين ديدار منتشر شود. ديدار روز دوشنبه دبيرکل حزب اعتماد ملی و ریيس مجلس در حالی صورت گرفت که آقای کروبی در اين روز با انتشار بيانيه ای رويدادهای اخير در ايران را مايه ننگ جمهوری اسلامی و مايه آبروريزی عدالت و قضای اسلامی خوانده است. آقای کروبی در بيانيه ای که خطاب به ملت ايران نوشته است به توضيح جلسات کميته تحقيق در مورد آسيب ديدگان اخير و مقام های قضایی ايران و جريانات پيرامون آن پرداخته است. مهدی کروبی در بخشی از اين نامه نوشته است: وقاحت به آنجا رسيده است که به جای مجرمان و مسببان اين مظالم، مهدی کروبی را می خواهند محاکمه کنند. هفته گذشته عليرضا بهشتی و مرتضی الويری، مسئولان کميته پيگری آسيب ديدگان رويدادهای اخير بازداشت شدند. مقام های جمهوری اسلامی ادعاهای مهدی کروبی مبنی بر اينکه به برخی از بازداشت شدگان در زندان تجاوز شده است را رد کرده اند. در همين حال روزنامه اعتماد با اشاره به ديدار علی لاريجانی، ریيس مجلس شورای اسلامی، با مهدی کروبی، نوشته است: «آقا صادق زياد به حرف ما گوش نمی دهد.» علی لاريجانی با اينکه خودش اين اقرار را کرده اما باز هم دلش آرام نگرفت و يکشنبه شب وقتی از نامه جديد مهدی کروبی خبردار شد، تصميم گرفت شيخ اصلاحات را دعوت کند شايد بتواند بين او و برادرش ميانجيگری کند. در نهايت هم علی لاريجانی ديروز بعدازظهر جلوی درهای بهارستان رفت و از مهدی کروبی استقبال کرد و او را به دفتر خودش برد برای مذاکره و شايد تفاهم. قدرت الله عليخانی تنها نماينده ای بوده که در اين جلسه حاضر شده و تا کنون اطلاعات مختصری را در مورد مشروح اين ديدار منتشر کرده است. علی لاريجانی يکشنبه شب نامه ای را که مهدی کروبی به برادرش آقا صادق نوشته بود، پيش از آنکه رسانه ای شود رويت کرده و متوجه گلايه های جدی مهدی کروبی از برادرش می شود و از آنجا که ناظران بيرونی انتظار دارند برادران لاريجانی اين روزها آبی روی آتش باشند، احتمالاً تصميم می گيرد کروبی را به دفتر خود دعوت کند تا شايد بتواند به اين غایله پايان دهد. به اعتقاد بسياری از ناظران سياسی علی لاريجانی به اين دليل برای ديدار با مهدی کروبی پيشقدم شده بلکه بتواند در اين ماجرا به عنوان يک ميانجی عمل کند تا با وجود يک واسطه ریيس قوه قضایيه حرف های آخر مهدی کروبی را بشنود.

<!-- IMAGE -->

درخواست آيت الله منتظری از مراجع تقليد شيعيان

آيت الله منتظری، مرجع تقليد شيعيان، روز دوشنبه در نامه ای به مراجع تقليد و علما از آنها خواست در مقابل اقدام های دولت سکوت اختيار نکنند. حسينعلی منتظری در اين نامه دولت ايران را به اسلحه کشيدن بر روی مردمِ غير مسلح، سرکوب، زندانی و شهيد کردن آنها متهم کرده است. آيت الله منتظری با اشاره به اهميت امر به معروف و نهی از منکر در دين اسلام از روحانيون خواسته است در مقابل دولت ايران سکوت اختيار نکنند. آقای منتظری همچنين تاکيد کرده که روحانيون در جمهوری اسلامی از قدرت و نفوذ کلام بسياری برخوردارند و دولت برای حفظ مشروعيت به حمايت روحانيون احتياج دارد. آيت الله منتظری که از بنيانگذاران تئوری ولايت فقيه محسوب می شود همچنين تاکيد کرده است از نحوه اجرای اين تئوری توسط حاکميت کنونی احساس شرمندگی می کند. او در بخش ديگری از نامه خود نوشته است آنچه اکنون در ايران مشاهده می شود نه حکومت ولايت فقيه بلکه ولايت نظامی است.

<!-- IMAGE -->

رفسنجانی و مجمع روحانيون مبارز خواستار شرکت مردم در روز قدس شدند

در آستانه روز قدس، آيت الله هاشمی رفسنجانی، رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام، و همچنين مجمع روحانيون مبارز، خواهان شرکت مردم در راهپيمايی اين روز شدند. آقای هاشمی در بيانيه روز دوشنبه خود با اشاره به اينکه اين روز به پيشنهاد آيت الله خمينی، بنيانگذار جمهوری اسلامی تعيين شد، خواهان آنچه که شرکت غيورانه مردم خوانده، شده است. مجمع روحانيون مبارز نيز روز قدس را روز اعتراض به مظلوميت انسان خوانده است. پيش از اين نيز برخی از شخصيت های اصلاح طلب از جمله مهدی کروبی، دبير کل حزب اعتماد ملی، خواهان حضور پر شکوه مردم در راهپيمايی روز قدس شده بود. آقای کروبی گفته بود: در روز قدس نيز بار ديگر قدرت مردم را خواهيد ديد و متوجه می ‌شويد که مردم از چه فکر و انديشه ‌ای حمايت می ‌کنند. آيت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در خطبه های نماز جمعه اين هفته روز قدس را مظهر وحدت ملی ايران خوانده و گفت مردم بايد مراقب باشند که برخی، از اجتماعات روز قدس برای ايجاد تفرقه استفاده نکنند.

کيهان چاپ تهران درباره محاکمه مسؤلين زندان کهريزک

کيهان شريعتمداری از قول يکی از خوانندگان با ابراز نگرانی از احتمال محاکمه عاملان جنايات زندان کهريزک نوشته است: درباره رسيدگی به مسایل مربوط به زندان كهريزک خواستم هشدار دهم بايد مراقب باشيم و اجازه ندهيم افرادی كه خود متهم هستند، از اين مسئله سوء استفاده نمايند و خودشان را طلبكار جلوه دهند.

XS
SM
MD
LG