لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۰

چهارگوشه جهان: دو تظاهرات ايرانی در لندن و خبرهای ديگر


چهارگوشه جهان: دو تظاهرات ايرانی در لندن و خبرهای ديگر
چهارگوشه جهان: دو تظاهرات ايرانی در لندن و خبرهای ديگر
<!-- IMAGE -->

دو تظاهرات ايرانی در لندن

روز يکشنبه صدها نفر در لندن در تظاهرات روز قدس شرکت کردند. اين تظاهرات توسط مرکز اسلامی لندن سازمان داده شده بود و در ميان شعارهای روز يکشنبه «به اشغال پايان دهيد» شنيده می شد. در همين حال در حاشيه اين تظاهرات عده ای از ايرانيانی که خود را طرفداران جنبش سبز توصيف می کردند در حمايت از مردم ايران دست به تظاهرات زدند.

<!-- IMAGE -->

ترکيه و تحريم های بين المللی عليه ايران

چندی پيش وزير امور خارجه ترکيه به ايران سفر کرد. به گزارش خبرگزاری ها احمد داوود اوغلو، وزير امور خارجه ترکيه، گفت که کشورش مايل نيست ايران از گردونه اقتصاد منطقه و جهان خارج شود و به نوعی مخالفت ترکيه با تحريم های احتمالی عليه ايران را ابراز کرد. در حاليکه در آستانه آغاز گفت و گوها در مورد برنامه هسته ای ايران هستيم. برخی بر اين باورند که آنکارا نگران به نتيجه نرسيدن گفتگوها بر سر پرونده هسته ای ايران است.

<!-- IMAGE -->

درگيری نيروهای انتظامی در خراسان با کسانی که اشرار توصيف شدند

در جریان درگیریهایی در خراسان رضوی ١٠ کشته بر جای مانده است. به گفته خبرگزاری مهر يک تن از کشته شدگان مامور نيروی انتظامی بوده است. حسين ساجدی نيا، معاون عمليات نيروی انتظامی، روز دوشنبه از آنچه حرکت کاروان اشرار مسلح به سمت ايران خوانده خبر داد و گفت ماموران انتظامی در يک کمينگاه در ارتفاعات شهرستان تايباد موفق به شناسايی اين کاروان شدند. سردار ساجدی نيا در بخش ديگری افراد کشته شده را قاچاقچی توصيف کرده و گفته است در بازرسی از وسایل آنها، تعداد قابل توجهی سلاح و مهمات جنگی و ۱۲۲ کيلو گرم ترياک کشف شده است. جزیيات بيشتری در اين زمينه منتشر نشده است.

<!-- IMAGE -->

مصر راه مهاجران غيرقانونی آفريقايی را به اسرایيل سد می کند

دولت مصر از اقدام مرزبانان اين کشور عليه مهاجران آفريقايی که قصد ورود غير قانونی به اسراييل را دارند دفاع کرد. يک سخنگوی وزارت امور خارجه مصر می گويد نيروهای مصری فقط زمانی متوسل به زور می شوند که آخرين راه حل پيش روی آنان باشد و اخطارهايی که از طريق بلندگو به مهاجران داده می شود و همچنين شليک های هشدار دهنده، کارساز نباشد. مرزبانان مصری در سال ٢٠٠٩ دست کم يازده مهاجر غير قانونی آفريقايی را کشتند. بيست و هشت مهاجر غير قانونی نيز سال گذشته توسط مرزبانان مصری کشته شدند.

<!-- IMAGE -->

تسليم های گسترده نيروهای طالبان با ارتش پاکستان

در هفته های اخير ارتش پاکستان گزارش هايی منتشر کرده که از تسليم شدن گسترده نيروهای طالبان حکايت دارد. بنا به گفته مقام های ارتش پاکستان روز دوشنبه نيز تعدادی ديگر از شبه نظاميانِ طالبان تسليم ارتش اين کشور شده اند.

<!-- IMAGE -->

مشاهده بيماری وبا در ١٠ ولايت افغانستان

وزارت بهداشت عمومی افغانستان می گويد مواردی از ابتلا به بيماری وبا در ۱۰ استان اين کشور مشاهده شده است . وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده که اين بيماری تحت کنترل است. تا روز يکشنبه ٦٧٣ مورد وبا در سراسر افغانستان از جمله شهر کابل گزارش شده است. استفاده از آب و غذای آلوده، امکان ابتلای افراد به وبا را افزايش می دهد.

<!-- IMAGE -->

محاکمه دو مظنون به عضويت در القاعده در آلمان

يک شهروند ترکيه و يک فرد ديگر متولد اين کشور به اتهام همکاری و عضويت با شبکه تروريستی القاعده در شهر کوبلنس آلمان دادگاهی شدند. دادستان ها می گويند اين دو مظنون به نام های سرمت و عمر دست کم از سال ٢٠٠٤ عضو القاعده بوده اند و به اين سازمان کمک های مالی و تجهيزاتی کرده اند. به گفته دادستان ها، يکی از متهمين در پادگانی تروريستی نزديک مرز افغانستان و پاکستان در سال ٢٠٠٦ دوره های آموزشی ديده است و حداقل دو فرد ديگر را جذب القاعده کرده است. به گزارش منابع خبری يکی از متهمان در سال ٢٠٠٦ تابعيت آلمان را به دست آورده بود.

<!-- IMAGE -->

باستان شناسان اسراييلی می گويند کهن ترين نماد مقدس دين يهود را يافته اند

باستان شناسان اسراييلی می گويند کهن ترين منوره يا شمعدان مقدس و نماد دين يهود را در جريان حفاری منطقه ای در شمال اسراييل يافته اند که به دوران دومين بازسازی هيکل سليمان يه حدود ٥٠ سال قبل از ميلاد تا سال ١٠٠ ميلادی باز می گردد. باستان شناسان اسراييل می گويند خانه و بنای کشف شده به واقع يک کنيسه باستانی است که قدمت آن به دوران دومين بازسازی هيکل سليمان باز می گردد. دينا اوشالوم قورنی مدير گروه باستان شناسان دراين باره گفت با بررسی کوزه ها و سفال های به دست آمده تاريخ ساخت اين کنيسه را به دست آورديم. سامانه باستانی شهر ناصره که به عبری ميگدال ناميده شده در شمال اسراييل و در نزديکی بحرالمیت قرار دارد و به باور مسيحيان زادگاه يوسف نجار است. دينا اوشالوم مدير گروه می افزايد: اين شهر زادگاه يوسف نجار و رهبر يهوديان شورشی عليه حاکمان رومی در منطقه جليله است. که تحت نام مجدليه معروف است. و در ادبيات مسيحی و انجيلها، اين شهر زادگاه مريم مجدليه يا مريم مقدس مادر مسيح است. بر اساس انجليها ما می دانيم مريم مجدليه شهروند ماگدلا يا ميگدال بود شهری که اين کنيسه يهودی در آن کشف شده است. بر اساس همين ادبيات عيسی ناصری از جليله بوده است که احتمالاً در اين شهر بوده است. و مريم مجدليه و فرزندش عيسی ناصری در همين کنيسه به دعا و نيايش می پرداخته اند. ما در ويرانه های اين کنيسه موفق به کشف منوره شده ايم. منوره يا شمعدان هفت شاخه ای که از سه هزارسال پيش تاکنون نماد مقدس يهوديان بوده است. گفته می شود منوره نمادی از اقامت موسی در کوه تور است و آتشی که او را دوره کرده بود و از سوی يهوه ده فرمان به او الهام شد تا قوم يهود به آن ده فرمان عمل کنند. هفت شاخه اين شمعدان نشانه ای از هفت روز آفرينش جهان از سوی خداوند نيز به شمار می آيد. اين باستان شناس می گويد موزاييکها و کاشی های به دست آمده و راهروهای اين کنيسه بالغ بر ١٢٠ متر مربع است که با ديواره های سنگی محدود شده اند.

XS
SM
MD
LG