لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۳

ايران و گروه ١+٥ اول ماه اکتبر مذاکره می کنند


ايران و گروه ١+٥ اول ماه اکتبر مذاکره می کنند
ايران و گروه ١+٥ اول ماه اکتبر مذاکره می کنند
<!-- IMAGE -->

جمهوری اسلامی ايران موافقت کرده است تا در ماه آينده ميلادی با شش کشور قدرتمند جهان موسوم به کشورهای گروه ١+٥ برای نخستين بار پس از يکسال در ديداری که به مسائل اقتصادی و امنيتی جهان خواهد پرداخت، مذاکره کند.

سخنگوی خاوير سولانا مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا گفت که اين ديدار در روز اول ماه اکتبر برگزار خواهد شد و انتظار می رود نمايندگان آمريکا، روسيه، چين، فرانسه، بريتانيا و آلمان در آن شرکت داشته باشند.

وزارت امور خارجه آمريکا روز دوشنبه اعلام کرد ويليام برنز معاون وزارت امور خارجه را برای شرکت در اين مذاکرات، خواهد فرستاد.

جمهوری اسلامی ايران به کّرات گفته است که آماده است با قدرت های جهان گفت و شنود داشته باشد اما در مورد برنامه اتمی خود وارد مذاکره نخواهد شد.

روز دوشنبه رئيس سازمان انرژی اتمی ايران گفت که «جايی برای داد و ستد» در مورد حق ايران در داشتن برنامه انرژی اتمی نيست اما کشورهای ديگر می توانند هرگونه پرسشی را در گفت و گوهای پيش رو مطرح کنند.

علی اکبر صالحی روز دوشنبه در حاشيه اجلاس آژانس بين المللی انرژی اتمی در وين به تشريح نظرات خود با خبرنگاران پرداخت و استفان چو وزير انرژی آمريکا گفت و گوهای پيش رو را «نخستين گام مهم» توصيف کرد.

رابرت گيبز سخنگوی کاخ سفيد گفت امتناع جمهوری اسلامی ايران از بحث درباره آنچه آقای گييز «برنامه اتمی نامشروع تسليحاتی» توصيف کرد خود به اندازه هزاران جلد کتاب با بقيه جهان سخن می گويد.

XS
SM
MD
LG