لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۳

هاتویاما نخست وزير جديد ژاپن شد


<!-- IMAGE -->

آکیکو فوجیتا، خبرنگار صدای آمریکا، توکیو

یک حزب سیاسی جدید قدرت را در ژاپن در اختیار گرفته است.

حزب دموکراتیک ژاپن در انتخابات ماه گذشته، لیبرال دموکرات های ژاپن را شکست داد و یوکیو هاتویاما را به اولین نخست وزیری بدل کرد که پس از حدود ۱۵ سال از خارج از حزب لیبرال دموکرات به قدرت رسید.

تبلیغات انتخاباتی یوکیو هاتویاما بر وعده تغییر استوار بود اما زندگی شخصی وی با گذشته سیاسی سایر دولتمردان ژاپن تفاوت چندانی ندارد.

آقای هاتویاما، همچون بسیاری از نخست وزیران پیشین ژاپن فرزند یک خانواده ثروتمند است که بر کرسی پارلمانی تکیه زده که روزگاری پدر وی نماینده آن بوده است. پدر بزرگ او نیز در سال های ۱۹۵۰ نخست وزیر ژاپن بود.

مینورو موریتا، تحلیلگر سیاسی ژاپن می گوید جزییات اسناد و روایت زندگی شخصی آقای هاتویاما در ژاپن موجود است و مردم کشور نیز درهمین حد از زندگی رهبران خود مطلع هستند.

گزینش آقای هاتویاما به مقام نخست وزیری کشور بسیار دور از انتظار بود.

برخلاف کونیو، برادر وی که فارغ التحصیل رشته علوم سیاسی است، یوکیو هاتویاما در رشته مهندسی دردانشگاه توکیو تحصیل کرد. وی تحصیلات خود را در دانشگاه استنفورد ایالات متحده ادامه داد و به مقام استادی نائل شد. این دو برادر هم اکنون وارثان ثروت شرکت لاستیک سازی بریجستون هستند.

آقای هاتویاما همچون پدرش نماینده پارلمان هوکایدو بود. اما مردی که امروز به مقام نخست وزیری ژاپن برگزیده شده حتی تا چهار ماه پیش نیز درعرصه سیاسی کشورمطرح نبود.

انتظار می رفت ایچیرو اوزاوا، رهبر پیشین حزب دموکراتیک ژاپن به مقام نخست وزیری نائل شود اما یک رسوایی مالی وی را وادار به استعفا از ریاست این حزب کرد و پس از آقای هاتویاما درعرصه قدم گذاشت.

«اعمال تغییر در دولت» شعار انتخاباتی آقای هاتویاما بود و سبب شد حزب دموکراتیک ژاپن در انتخابات ماه گذشته، از ۴۸۰ کرسی مجلس عوام، ۳۰۸ کرسی را از آن خود کند.

این پیروزی چشمگیر، حزب لیبرال دموکرات را برای دومین بار در طی ۵۰ سال گذشته به حاشیه راند.

موریتو می گوید انتظار می رود عملکرد آقای هاتویاما تحت تاثیر دیدگاه های آقای اوزاوا، رهبر واقعی این حزب قرار گیرد و همین امر دولت جدید ژاپن را به شدت غیر قابل پیش بینی خواهد کرد.

آقای هاتویاما در مقام جدید خود با چالش های دشواری روبرو خواهد بود.

ژاپن بحرانی ترین دوران رکود اقتصادی تاریخ پس از جنگ جهانی دوم را پشت سر می گذارد و آمار بیکاری در کشور هنوز بسیار بالاست. ژاپن یکی از پایین ترین نرخ زاد و ولد در جهان را داراست و جمعیت این کشور به سرعت بسیار سالخورده می شود.

آقای هاتویاما می گوید این مشکلات را حل و فصل خواهد کرد و با اختصاص بودجه به مردم، از میان برداشتن عوارض جاده ها، افزایش کمک هزینه ماهانه فرزندان، معافیت های مالیاتی شرکت های کوچک و متوسط راهکارهایی برای چالش های پیش روی خود خواهد یافت.

برخی از رای دهندگان نسبت به موفقیت طرح بلندپروازانه آقای هاتویاما ابراز تردید می کنند و معتقدند حتی دستیابی به دوهدف از این مجموعه طرح ها، موفقیت قلمداد خواهد شد.

جامعه جهانی، از جمله ایالات متحده نیز به آقای هاتویاما با دیده تردید و بدبینی می نگرد.

رهبر حزب دموکراتیک ژاپن در تبلیغات انتخاباتی خود خواستار تقویت همکاری بین کشورهای آسیایی همچون چین و نیز اتخاذ سیاست های مستقل از ایالات متحده شده بود.

وی چند روز پس از پیروزی چشمگیر ماه گذشته خود در مقاله ای که درنشریات آمریکایی منتشر شد، از « بنیانگرایی در بازار و جهانی شدن به رهبری ایالات متحده » انتقاد کرده بود.

اعضای حزب او، مسئله پرداخت انتقال نیروهای دریایی ایالات متحده از اوکیناوا به گوام را مورد پرسش قرار داده اند و با طرح تغییر پایگاه هوایی نیروهای دریایی در اوکیناوا مخالفت کرده اند.

اعضای این حزب در ضمن خواستار پایان ماموریت ژاپن برای فراهم آوردن سوخت برای کشتی های مسئول تلاش های برقراری ثبات درافغانستان به رهبری ایالات متحده در اقیانوس هند شده اند.

آقای هاتویاما، کاتسویا اوکادا، دبیر کل حزب دموکرات ژاپن را به مقام وزیر امور خارجه کشور منصوب کرده تا این مسایل را حل و فصل نماید.

بنا به گفته تحلیلگران سیاسی، آقای هاتویاما برای به تحقق پیوستن وعده هایش، بویژه در زمینه اقتصادی، با فشارهای بسیاری روبرو خواهد شد.

وی برای پیروزی و بر سر قدرت نگاه داشتن حزب دموکراتیک ژاپن در انتخابات سال آینده مجلس باید به سرعت عمل کند.

XS
SM
MD
LG