لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۴

اعلام رسمی حضور میرحسین موسوی در راهپیمایی روز قدس


اعلام رسمی حضور میرحسین موسوی در راهپیمایی روز قدس
اعلام رسمی حضور میرحسین موسوی در راهپیمایی روز قدس
<!-- IMAGE -->

آنگونه که دفتر میرحسین موسوی اعلام کرده است، آقای موسوی در تظاهرات روز قدس همراه با سایر مردم شرکت خواهد کرد.

<!-- IMAGE -->

به گزارش سایت کلمه دفتر مهندس موسوی ضمن اشاره به این که روز قدس «یادگار امام خمینی و روز مستضعفان و اسلام است» اعلام کرده که وی مانند سال های گذشته در راهپیمایی روز قدس شرکت می کند.

مهدی کروبی، دبير کل حزب اعتماد ملی و يکی ازکانديداهای معترض به نتايج انتخابات رياست جمهوری، پيشتر، ضمن تأکيد چند باره بر تقلب در انتخابات رياست جمهوری، گفته است: «در روز قدس بار ديگر قدرت مردم ديده خواهد شد و معلوم می شود که مردم از چه فکر و انديشه‌ ای حمايت می‌کنند.» دفتر حزب اعتماد ملی و دفتر مهدی کروبی دبیر کل این حزب در تاریخ ۱۷ شهریور به دست مأموران دادستانی تهران پلمب و کلیه مدارک و لوازم موجود در آن ها توقیف شد.

در چند روز گذشته جناح ها و افراد وابسته و نزدیک به حاکمیت جمهوری اسلامی عملکرد مهدی کروبی و ارائه اسناد مبتنی بر اعمال شکنجه و تجاوز به بازداشت شدگان وقایع پس از انتخابات را به باد انتقاد گرفته و حتی خواستار محاکمه و یا بازداشت او شدند.

کمیته مشترک صیانت و تحقیق درباره وضعیت بازداشت شدگان، متشکل از نمایندگان آقایان موسوی و کروبی هفته گذشته به حکم دادستانی تهران توقیف و دو تن از اعضای آن بازداشت شدند. علیرضا بهشتی نماینده میرحسین موسوی در این کمیته مشترک روز یکشنبه آزاد شد اما مرتضی الویری نماینده مهدی کروبی همچنان در بازداشت به سر می برد.

مهدی کروبی در نامه ای که روز دوشنبه خطاب به «ملت ایران» منتشر کرد نوشت از «فجایعی که جمعی مسبب آن بوده اند به خدا پناه می برد». آقای کروبی در این نامه ضمن بیان جزییات مستندات خود به قوه قضاییه درباره تجاوز به بازداشت شدگان وقایع پس از انتخابات گفت این کار آنها «نه تنها مایه ننگ جمهوری اسلامی شده بلکه مایه ننگ ایران شده است.»

همزمان اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجلس خبرگان و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام از مردم ايران خواست تا جمعه آينده ۲۷ شهريور، در راهپيمايی روز قدس شرکت کنند.

آقای رفسنجانی، با انتشار بيانيه‌ای حضور مردم در اين مراسم را «بيدار باش به غفلت زدگان» توصيف کرده است.

در این بیانیه گفته می شود: «انشاءالله حضور غیورانه شما در راهپیمایی روز قدس در‌سراسر کشورهای اسلامی و غیر اسلامی و روستاها و شهرهای ایران عزیز، بیدار باشی جاودانه به غفلت زدگانی باشد که فکر می کنند گذشت زمان غبار فراموشی بر آرمان فلسطین نشانده است و شما نیز مطمئن باشید که فجر صادق همیشه بعد از تیره ترین زمان شب طلوع می نماید.» به دنبال انتشار این بیانیه برخی تحلیلگران و صاحبنظران در وبسایت های گوناگون این فراخوان هاشمی رفسنجانی را مسئله ای «دو پهلو» توصیف کردند.

مجمع روحانيون مبارز، از تشکل‌ های اصلاح طلب و معترض به نتايج انتخابات رياست جمهوری نيز، روز قدس را روز «محکوميت بيداد، اشغال و حق‌ کشی» خوانده و از مردم دعوت کرده است در اين مراسم شرکت کنند.

این در حالی است که آيت ‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در نماز جمعه هفته گذشته درباره آنچه «تفرقه افکنی در روز قدس» خواند، هشدار داده بود.

روز قدس آخرین جمعه ماه رمضان است. آیت ‌الله خمينی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، در سال ۱۳۵۸، این روز را به عنوان «روز جهانی قدس» تعيين کرد. که هرساله در این روز در شهرهای مختلف ایران تظاهراتی علیه اسرایيل برگزار می شود.

مردم معترض به نتایج اعلام شده دهمین دور ریاست جمهوری در ایران قصد دارند از این روز به عنوان فرصتی برای ریختن به خیابان ها و ادامه حضور خود در «جنبش سبز ایران» استفاده کنند. به همین مناسبت در برخی شهرها علاوه بر انتشار مطالب فراوان و پوسترهای گوناگون در سایت های اینترنتی و ایمیل هایی که در سراسر جهان دست به دست می شود.
در برخی شهرها افراد اقدام به چاپ اعلامیه های فراخوان شرکت در تظاهرات روز قدس کرده اند تا مردم با شرکت در تظاهرات روز قدس بار دیگر به نتایج انتخابات ریاست جمهوری و سرکوب خشونت بار دولتی علیه مردم اعتراض کنند. از جمله در اصفهان خبرهای حاکی است در چند شب گذشته گروهی از جوانان حدود ۵۰۰۰ اعلامیه برای دعوت «سبزها» به شرکت در راهپیمایی روز قدس در شهر نصب یا پخش کرده اند و یا در خانه ها ریخته اند.

XS
SM
MD
LG