لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۳

خبرنگار عراقی که به سوی بوش کفش پرتاب کرد آزاد شد


<!-- IMAGE -->

یک خبرنگار عراقی که کفشش را به سوی جرج بوش، رییس جمهوری سابق آمریکا، پرتاب کرد و به قهرمانی برای بسیاری از اعراب تبدیل شد، از زندان آزاد شده است.

مقامات عراقی منتظر الزیدی را روز سه شنبه آزاد کردند. اعضای خانواده و چندین قانون گذار عراقی از او، که پس از ۹ ماه آزاد می شد، در خارج از زندان استقبال کردند.

زیدی دسامبر گذشته در بغداد در حالی که رهبر آمریکا در کنفرانس خبری مشترکی با نوری المالکی نخست وزیرعراق شرکت کرده بود، کفش خود را به سوی آقای بوش پرتاب کرد و او را یک «سگ» نامید. پرزیدنت بوش به سرعت خود را کنار کشید و از ضربه کفش در امان ماند.

زیدی پس از آزادی در محل ایستگاه تلویزیونی البغدادیه، که در آن کار می کرد، با رسانه ها سخن گفت و گفت او آقای بوش را مسئول ناراحتی های مردم عراق از زمان حمله آمریکا به کشورش در سال ۲۰۰۳ می داند.

زیدی همچنین مقامات امنیتی عراق را متهم کرد که او را با شوک های الکتریکی و ضرب و شتم با کابل، شکنجه دادند.

زیدی سالم به نظر می رسید اما یک دندانش را از دست داده بود. او همچنین گفت در حالی که حالا آزاد است، عراق همچنان در اسارت به سر می برد.

یک دادگاه عراق در آغاز زیدی را به سه سال زندان محکوم کرد، اما آن را در جریان رسیدگی به درخواست استیناف به یک سال کاهش داد و به دلیل خوش رفتاری او بازهم از آن کاست.

XS
SM
MD
LG