لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۶

چهارگوشه جهان: تکذيب خبر فروش هواپيما به ايران و خبرهای ديگر


چهارگوشه جهان: تکذيب خبر فروش هواپيما به ايران و خبرهای ديگر
چهارگوشه جهان: تکذيب خبر فروش هواپيما به ايران و خبرهای ديگر
<!-- IMAGE -->

تکذيب خبر فروش هواپيما به ايران

به گزارش روزنامه آفتاب يزد سرپرست سازمان هواپيمايی كشوری ايران خبر مبنی بر پيشنهاد ریيس جمهوری آمريكا به ايران برای تحويلِ ٢٠ فروند هواپيمای بوئينگ را تكذيب كرد. اين روزنامه نوشته است محمدعلی ايلخانی در گفتگو با مهر در پاسخ به اين پرسش که آيا ریيس جمهوری ايالات متحده برای تحويل ٢٠ فروند هواپيمای بوئينگ پيشنهادی ‌ارائه كرده است گفت اين خبر صحت ندارد. پيشتر خبرگزاری فارس به نقل از آنچه يك منبع آگاه خواند گزارش داده بود ریيس جمهوری آمريكا برای جلب نظر ايران به انجام مذاكره، معادل پنج و دو دهم ميليارد دلار بوئينگ و قطعات هواپيما به ايران تحويل می دهد. اين منبع يادآور شده بود برخی از اين هواپيماها و قطعات آن در حال تحويل از طريق كشور ونزوئلا به ايران است و اظهار داشته بود قيمت اين هواپيماها بين ٧٥ و ١٢٠ ميليون دلار است که هزينه آن ها از محل اموال بلوکه شده ايران تامين شده و تمامی هواپيماها نو و توليد سال های ٢٠٠٨ و ٢٠٠٩ ميلادی است.

<!-- IMAGE -->

حنا مخملباف در جشنواره ونيز

حنا مخملباف، کارگردان فيلمِ روزهای سبز به پاس بيان هنری و شجاعانه رويدادهای اخير ايران شايسته دريافت تنديس شجاعت جشنواره فيلم ونيز شد. اين جايزه توسط ويتوريو بالدی يکی از تهيه کنندگان سرشناس سينمای ايتاليا به حنا مخملباف اهدا شد.

<!-- IMAGE -->

واگذاری نساجی مازندران به سرمايه گذار ترک

هم زمان با واگذاری نساجی مازندران قديمی ترين کارخانه نساجی کشور به يک سرمايه گذار ترک، انجمن نساجی ايران اعلام داشت دست اندرکاران صنعت نساجی در داخل، توان سرمايه گذاری و ايجاد کارخانه های نساجی را دارند. البته به گفته انجمن نساجی ايران قانون بازسازی و نوسازی در صنايع نساجی ايران اجرا نمی شود. اين در حالی ست که گزارش ها نشان از وجود بحران در صنعت سرمايه گذاری ايران دارد.

<!-- IMAGE -->

ميانجيگری ترکيه در پرونده اتمی ايران

ترکيه تلاش می کند بحران هسته ای ايران با غرب از طريق مسالمت آميز حل شود. به گزارش رسانه های ترکيه، ميانجی گری برای حلِ پرونده هسته ای جمهوری اسلامی يکی از مهمترين دلايل سفر ٢ روزه احمد داوود اوغلو وزير خارجه ترکيه به ايران بوده است.

<!-- IMAGE -->

وضعيت سيل در ترکيه

بالا آمدن سطح آب در مناطق شمال غربی ترکيه ساکنان شهر کومبگ را مجبور به خروج از خانه هايشان کرد. شنبه شب کارکنان امداد با استفاده از خودروهای نظامی و بولدوزر، ساکنان اين شهر را از خانه های سيل زده شان خارج کردند. ترکيه شاهد شديدترين بارشهای هشتاد سال گذشته بوده است. اين بارشها، باعث آب گرفتگی برخی از مناطق مسکونی از جمله ده ها خانه در استانبول و برخی ديگر از مناطق اطراف شده است. از دوشنبه گذشته تا کنون، سی و يک نفر در ترکيه بر اثر سيل کشته شده اند. نام ٩ نفر نيز در ليست مفقودين است. باران های سيل آسا، همچنين موجب ريزش دست کم يک پل، نزديک يک شهر مرزی با يونان شده است.

<!-- IMAGE -->

مهار آتش در لس آنجلس

آتش نشانان در ايالت کاليفرنيای آمريکا می گويند زمان بيشتری، برای مهار کاملِ آتش سوزی در جنگل ملی لس آنجلس نياز دارند و احتمالا اين آتش سوزی تا شنبه، بيست و هشتم شهريور ماه مهار خواهد شد. به گفته مقامات آتش نشانی، آتش سوزی شمال شهر لس آنجلس، ٨٤ درصد مهار شده است و بيشتر آتش نشانان به خانه های خود بازگشته اند. برای مهار اين آتش سوزی، ١٥١٩ زن و مرد، تا روز يکشنبه فعال بودند. آتش سوزی اخير، نزديک به ٦٥ هزار هکتار از زمينهای کاليفرنيا را سوزانده و دست کم هفتاد و هشت خانه و دو بنای تجاری را ويران کرده است. آتش سوزی در کاليفرنيا چهارم شهريورماه آغاز شد. مسئولان احتمال می دهند اين آتش سوزی عمدی بوده و تحقيقی را در اين باره آغاز کرده اند. مقامهای کاليفرنيا برای مهار آتش ٥٨ ميليون دلار هزينه کرده اند.

<!-- IMAGE -->

اولين سری واکسن های آنفلوآنزای خوکی

کتلين سِبِليوس، وزير خدمات بهداشتی و انسانی آمريکا، گفت اولين سری واکسن های آنفلوآنزای خوکی زودتر از پيش بينی های قبلی برای آمريکاييان آماده می شوند. خانم سبليوس روز يکشنبه در يک برنامه تلويويزيونی گفت تعدادی از اين واکسن ها تا هفته اول ماه آينده ميلادی آماده خواهد شد و ابتدا در اختيار کارگران خدمات بهداشتی و ديگر افرادی که بيشتر در معرض خطر ابتلا به اين بيماری هستند قرار می گيرد. سازمان بهداشت جهانی می گويد تا کنون در جهان، بيش از سه هزار مرگ ناشی از بيماری آنفلوآنزای خوکی گزارش شده است و احتمال دارد سرانجام، دو ميليارد نفر به اين بيماری مبتلا شوند.

<!-- IMAGE -->

افزايشِ شمارِ بيماران آنفلونزای خوکی در مکزيک

وزرات آموزش و پرورش مکزيک اعلام کرد به دليل افزايش شمار بيماران آنفلونزای خوکی، سه دانشگاه و ١٤٠٠ آموزشگاه عمومی را در يکی از شهرهای شمالی آن کشور تعطيل کرده است. مدير آموزش و پرورش استان سينالوا در اين باره گفت: «پس از آزمايشهای پزشکی معلوم شد ١٩ دانش آموز شهر کولياکن مرکز اين استان به اين بيماری مبتلا شده اند.» وی تاييد کرد ٢٦٦ هزار دانش آموز و چهارده هزار آموزگار اين آموزشگاه ها در معرض ابتلا به بيماری آنفلونزای خوکی قرار داشته اند. اين مدير دولتی افزود: «از آنجا که روزهای آينده همزمان با تعطيل عمومی سالروز استقلال مکزيک است، فرصت برای ارسال لوازم بهداشتی برای پاکسازی مدارس طی روزهای آينده به اين شهر فراهم آمده است.»

<!-- IMAGE -->

نورمن برولاگ درگذشت

نورمن برولاگ، دانشمند آمريکايی اهل آيووا که به دليل کوششهايش در جهت ازدياد برداشت محصولات زراعی در زمان قحطی پس از جنگ جهانی دوم، موفق به دريافت جايزه نوبل شده بود روز شنبه در سن ۹۵ سالگی در تگزاس چشم از جهان فرو بست. برای آگاهی بیشتر از زندگی و فعالیتهای این دانشمند برجسته می توانید به بخش گزارشهای ویژه، صفحه تلاشگران و یا لینک زیر مراجعه کنید.

http://www.voanews.com/persian/archive/2009-02/2009-02-18-voa10.cfm

XS
SM
MD
LG