لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۶

وقايع روز: تدارک برای روز قدس و چند خبر ديگر


<!-- IMAGE -->

تدارک برای روز قدس در جمعه آينده

مراسم روز قدس که روز جمعه خواهد بود از هم اکنون به معضلی برای نظام جمهوری اسلامی تبديل شده است. با توجه به ممنوعيت راه پيمائی برای مخالفان دولت، طرفداران ميرحسين موسوی اعلام کرده اند با حضور در راه پيمایی روز قدس مخالفت خود را با وضعيت کنونی اعلام خواهند کرد. حکومت اسلامی در واکنش به اين تلاشها در مورد هر نوع شعار غير حکومتی در روز جمعه آينده هشدار داده و حتی گفته می شود از حضور اکبر هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه قدس جلوگيری خواهد شد.

<!-- IMAGE -->

هاشمی رفسنجانی و نماز جمعه روز قدس

در پی انتشار اخباری درباره احتمال بازداشت مهدی کروبی، برخی خبرها حاکی از آن است که اکبر هاشمی رفسنجانی، ریيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، تاکيد کرده که در صورت بازداشت آقای کروبی، از تمامی سمت هايش استعفا خواهد داد. حدود دو ماه پس از برگزاری نماز جمعه تهران به امامت هاشمی رفسنجانی بار ديگر خبرسازی های رسانه های حامی دولت درباره غيبت قطعی وی در نماز جمعه روز قدس تشديد شد و در همين حال رفسنجانی تاکيد کرد از اقامه نماز جمعه روز قدس انصراف نداده است. بر اساس تازه ترين اخبار در شرايطی که خبرگزاری فارس روز گذشته به نقل از ریيس شورای سياست گذاری ائمه جمعه تهران حضور هاشمی در نماز جمعه روز قدس را منتفی اعلام و سايت رجانيوز احتمال اقامه نماز جمعه اين هفته توسط حجت الاسلام سيد احمد خاتمی را مطرح کرده، احمد خاتمی، خطيب موقت نماز جمعه تهران، در گفت و گويی با خبرگزاری مهر، خبر امامت خود در نماز جمعه روز قدس تهران را تکذيب و عنوان کرده انتخاب خطيب جمعه تهران توسط دفتر مقام رهبری انجام می شود و هنوز معلوم نيست چه کسی نماز جمعه اين هفته را اقامه می کند.

<!-- IMAGE -->

ارگان نمايندگی ولی فقيه در سپاه، عبدالکریم سروش را مرتد خواند

صبح صادق، ارگان رسمی دفتر سياسی نمايندگی ولی فقيه در سپاه پاسداران، عبدالکريم سروش را به خاطر انتشار نامه اعتراضی اخيرش به آيت الله خامنه ای مرتد خواند. صبح صادق همچنين اکبر گنجی، محسن کديور و عطاءالله مهاجرانی را حلقه خارج نشين کودتا معرفی کرد و در مطلبی توهين آميز به آنان حمله کرد. در اين مطلب ارگان دفتر سياسی سپاه پاسداران، سروش را «پشمينه پوش زشت خو» ناميده که در کنار آقايان گنجی، کديور و مهاجرانی «اين روزها نمک خورده و نمکدان شکسته اند و تمام وقت در خدمت رسانه های صهيونيستی قرار دارند.» صبح صادق که تحت نظر نماينده آيت الله خامنه ای در سپاه منتشر می شود سکوت افرادی چون خاتمی، موسوی و کروبی که از آنان به عنوان سران داخلی فتنه سبز نام برده را در مقابل اين نامه زير سوال می برد. دکتر عبدالکريم سروش در نامه سرگشاده اخير خود خطاب به رهبر جمهوری اسلامی از جمله نوشته بود ما زوال استبداد دينی را جشن خواهيم گرفت.

<!-- IMAGE -->

جلسه رسمی مجلس خبرگان در ٣١ شهريور ماه

مجلس خبرگان رهبری روز ٣١ شهريور ماه جلسه خواهد داشت. ششمين اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری در حالی برگزار می ‌شود که با تصميم هيات ریيسه اين مجلس به علت تقارن برنامه سالانه اين اجلاس با ايام ماه مبارک رمضان چند هفته و تا پايان شهريور به تعويق افتاده است. سيد احمد خاتمی، منشی هيات رييسه و يکی از اعضای مجلس خبرگان رهبری، در گفت‌ و گويی با ايسنا عنوان کرده است كه برنامه ‌فوق ‌العاده ‌ای برای اين اجلاس در نظر گرفته نشده و برنامه‌ ها روال عادی خود را طی می ‌كند. اين در حالی است که پس از برگزاری انتخابات و نا آرامی های اخير اخباری در مورد ديدار برخی از مراجع تقليد و اعضا مجلس خبرگان در شهرهای قم، تهران و مشهد مطرح شد و يکی از اعضای مجلس خبرگان رهبری درخواست تشکيل فوری جلسه اعضای خبرگان برای رسيدگی به شرايط رهبری را مطرح کرد. آيت الله سيد عليمحمد دستغيب، نماينده مردم شيراز در مجلس خبرگان رهبری، طی بيانيه ای با تشريح شرايط کشور و اينکه در جريان انتخابات رياست جمهوری و وقايع پس از آن، قانون اساسی به درستی به اجرا در نيامده است خواستار تشکيل جلسه اعضای خبرگان رهبری شده بود.

<!-- IMAGE -->

حملات نماينده اصفهان در مجلس به موسوی و کروبی

نماينده اصفهان در مجلس شورای اسلامی از شکايت نمايندگان مجلس عليه ميرحسين موسوی و مهدی کروبی به قوه قضاييه خبر داد. حجت الاسلام محمد تقی رهبر در گفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت: دهها تن از نمايندگان مجلس شورای اسلامی از حدود دو ماه پيش، شکوائيه ای عليه آقايان کروبی و موسوی تنظيم کرده بودند. اين عضو کميسيون قضايی و حقوقی مجلس شورای اسلامی که خود در زمره نمايندگان شکايت کننده از موسوی و کروبی است همچنين گفت: بايد درباره عملکرد اين دو کانديدای رياست جمهوری دهم، پيگيری قضايی انجام شود چرا که نمی توان مملکت را بازيچه دست اين افراد قرار داد. امام جمعه موقت اصفهان سپس مهدی کروبی و ميرحسين موسوی را به ادعای تقلب در انتخابات متهم کرد، و تاکيد کرد که اينها کمر بسته اند تا نظام را لکه دار و جامعه را نا امن کنند. بی شرمی آنها تا حدی است که موضوعاتی چون تجاوز جنسی عليه بازداشت شدگان را مطرح کردند. کميته مشترک صيانت از حقوق بازداشت شدگان به تازگی توسط دادستانی تهران پلمب و اسناد جمع آوری شده در آن ضبط شد. اين کميته اسناد و شواهدی را درباره تجاوزها و شکنجه های صورت گرفته عليه زندانيان وقايع اخير جمع آوری کرده بود.

<!-- IMAGE -->

نامه سرگشاده مهدی کروبی به صادق لاريجانی

مهدی کروبی، سه روز پس از پلمب دفترش از سوی نيروهای دادستانی تهران، و دستگيری فرزند آيت ‌الله بهشتی و همچنين يکی از مشاوران ارشدش، مرتضی الويری با نگارش نامه ‌ای سرگشاده به صادق لاريجانی، ضمن شرح جلسات خود با نمايندگان رييس قوه‌ قضایيه و ماجرای تفتيش و پلمب دفتر شخصی و حزبی او، يک روز پس از آخرين جلسه با اين نمايندگان، تاکيد کرد که اين ابزارهای نخ نما شده اگر بر کسانی نيز کارساز باشد، بر او کارساز نيست و او همچنان با قدرت و محکم در ميدان ايستاده است و همچنان اصرار بر پيگيری حقوق مظلومان دارد.

<!-- IMAGE -->

گفت و گوهای رفسنجانی و خامنه ای در ارتباط با دستور بازداشت کروبی

سحام نيوز می نويسد در روزهای گذشته صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران نيز هجمه سنگينی را عليه مهدی کروبی آغاز کرده و بازداشت وی را در برخی از بخش های خبری پيگيری می کند. پايگاه اطلاع رسانی حزب اعتماد ملی در ادامه می نويسد شنيده شده که شبکه العربيه به نقل از منابع خبری خود در تهران اعلام کرد، اخباری مبنی بر صدور دستور بازداشت مهدی کروبی دريافت کرده است. شبکه جنبش سبز نيز نوشته است آقای رفسنجانی در ديدار با اعضای مرکز تحقيقات استراتژيک، وابسته به مجمع تشخيص مصلحت نظام، گفته است در ملاقاتی که با آقای خامنه ای داشته به وی گفته است که شما نبايد دستور دستگيری مهدی کروبی را صادر می کرديد و آيت الله خامنه ای فقط سکوت کرده است. آقای رفسنجانی در ادامه صحبت های خود گفته است من از همه چيز کناره گيری خواهم کرد.

<!-- IMAGE -->

شکايت احمدی نژاد از آيت الله صانعی

به گزراش خبرگزاری های ايرنا و فارس دفتر محمود احمدی ‌نژاد، ریيس جمهوری اسلامی ايران، از آيت الله صانعی به دليل آنچه که ايراد سخنانی توهين ‌آميز خوانده شده شکايت کرده است. پيشتر، رسانه ‌ها و سايت ‌های طرفدار محمود احمدی نژاد، آيت الله صانعی را متهم کرده بودند که به وی نسبت «حرام‌ زداگی» داده است. پس از آن که رسانه های هوادار آقای احمدی نژاد اين اتهام را به آيت الله صانعی وارد کردند دفتر آيت الله صانعی با انتشار بيانيه ای اين اتهام را رد کرد. آيت الله صانعی از جمله مراجعی است که به دنبال وقايع پس از انتخابات دهم رياست جمهوری به شدت و صراحت عملکرد حکومت جمهوری اسلامی و عاملان، آمران و مسببان قتل ها و شکنجه ها را زير سئوال برد. او از جمله در سخنرانی بحث انگيز خود در گرگان گفت: قلب فرزندان مردم را درخيابان نشانه گرفتند يا در بازداشتگاه کشتند و گفتند مننژيت گرفته يا بيماری مسری آمده است. او همچنين رسانه های جمهوری اسلامی را دروغ پرداز خواند و از افراد خواست از اين رسانه ها اطلاعات نگيرند. بنا به گزارش ها آقای صانعی شنبه شب نيز در مراسمِ احيا از دولت و نحوه اداره کشور انتقاد کرده بود. دفتر حقوقی رياست جمهوری اعلام کرده است شکايت تنظيم شده تقديم دادگاه ويژه روحانيت خواهد شد.

<!-- IMAGE -->

تجمع مادران عزادار در پارک لاله

بنا به گزارشِ فعالين حقوق بشر و دموکراسی در ايران، مادران عزادار، مادران زندانيان سياسی، زنان و دختران جوان و تعداد زيادی از مردم در پارک لاله تهران اقدام به تجمعی اعتراضی کردند. اين گزارش می افزايد برخی که قصد پيوستن به اجتماعِ ماداران عزادار را داشتند با ممانعت نيروی انتظامی مواجه شدند.

<!-- IMAGE -->

حسن اسدی زيد آبادی خواستار آزادی زندانيان تظاهرات اخير شد

سخنگوی کميته پيگيری بازداشت های خودسرانه با اشاره به گذشت سه ماه از بازداشت تعدادی از فعالان سياسی- اجتماعی خواستار آزادی آنان شد. حسن اسدی زيدآبادی در اين زمينه گفت: در پرونده بازداشت های اخير قرار بازداشت موقت فلسفه خود را از دست داده است و تداوم اين بازداشت ها تخلف و نقض آشکار موازين دادرسی عادلانه است. آقای زيدآبادی همچنين از فشار و تهديد عليه اعضای کميته پيگيری بازداشت های خودسرانه خبر داد و گفت نهادهای امنيتی با توسل به احضارهای تلفنی و تهديد اعضا به بازداشت سعی کرده اند از ادامه فعاليت اين کميته جلوگيری کنند. او گفت تاکنون سه نفر از اعضای کميته بازداشت شدند و شش نفر ديگر از اعضا از سوی مراجع امنيتی احضار شده اند.

<!-- IMAGE -->

شکايت موسسه تنظيم ونشرِ آثار بنيانگذار جمهوری اسلامی ايران از روزنامه کيهان

موسسه تنظيم و نشر آثار بنيانگذار جمهوری اسلامی ايران روز گذشته در نامه ای به جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، از روزنامه کيهان به اتهام نشر اكاذيب و ايراد تهمت و افترا و تشويش اذهان عمومی نسبت به بيت بنيانگذار جمهوری اسلامی و کارکنان و مسئولين آن موسسه، طرح شکايت کرد.

<!-- IMAGE -->

بازداشت دکتر ابراهيم امينی در شيراز

سايت های خبری در ايران، از بازداشت دکتر ابراهيم امينی عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، و از نزديکان مهدی کروبی خبردادند. آقای امينی عصر شنبه توسط نيروهای امنيتی در منزلش در شيراز بازداشت شد. ابراهيم امينی نماينده مجلس ششم يکی از دو نماينده مهدی کروبی در کميته پيگيری حقوقِ بازداشت شدگان و آسيب ديدگان حوادث پس از انتخابات بود. اين کميته هفته گذشته با حکم دادستانی تهران پلمب شد. پيشتر مرتضی الويری و عليرضا بهشتی، دو عضو ديگر اين کميته، نيز بازداشت شده بودند. آقای بهشتی روز يکشنبه پس از چهار روز آزاد شد.

<!-- IMAGE -->

نامه سرگشاده همسر دکتر محمد ملکی

همسر دکتر محمد ملکی در نامه ای سرگشاده به بازپرس شعبه ٢ مجتمع قضايی دادگاه ها و دادسراهای انقلاب اسلامی، با اشاره به بيماری آقای ملکی، خواستار انتقال او به بيمارستان دی که در آن دارای پرونده پزشکی است، شد. قدسی ميرمعز در اين نامه می نويسد دکتر ملکی به لحاظ وضعيت سنی و به خاطر حبس های متعدد از سال ١٣٦٠ به اين سو، از بيماری های متعدد رنج می برد. به گفته خانم ميرمعز، آقای ملکی به سرطان پروستات مبتلاست و از درد دایمی دست، ستون فقرات و مهره های گردن و به ويژه نارسايی قلبی رنج می برد. او همچنين تحت نظارت دایمی متخصصين مغز و اعصاب بوده است و نگهداری طولانی در سلول انفرادی به ديد چشم چپ او آسيب زده است. خانم ميرمعز می نويسد با توجه به اين که پرونده ناراحتی قلبی همسرش در بيمارستان دی بايگانی شده و اين که آقای ملکی قادر به فرار از بيمارستان نيست، با در نظر گرفتن فوريت امر او را به بيمارستان دی منتقل کنند. قدسی ميرمعز، مقام قضايی پرونده، مقامات مافوق، رياست زندان اوين و بازجوهای دکتر محمد ملکی را مسئول سلامت همسرش می خواند و خواستار آن می شود که مسئولين به مسئوليت قانونی و شرعی خود عمل کنند. دکتر محمد ملکی، اولين ریيس دانشگاه تهران پس از انقلاب، صبح ٣١ مرداد در منزلش بازداشت شد و اکنون در زندان اوين به سر می برد.

<!-- IMAGE -->

آزادی محمدرضا جلايی پور

منابع خبری در ايران از آزادی محمدرضا جلايی پور، مدير و سخنگوی پويش «موج سوم» خبر می ‌دهند .آقای جلايی پور در حوادث پس از انتخابات ايران بازداشت شد و بنا بر اعلام وب‌ سايت موج سبز آزادی ۵۰ روز را در سلول انفرادی و ۳۸ روز را در سلولی سه نفره به سر برد. براساس اين گزارش، حکم آزادی وی حدود ۴۰ روز پيش صادر شد، اما با دستور سعيد مرتضوی، دادستان پيشين تهران، اجرای اين حکم تا به امروز به تعويق افتاده بود. محمدرضا جلایی ‌پورجزو نخبگان ايرانی است که حایز رتبه اول در کنکور سراسری ۱۳۸۰ و نيز برنده مدال طلای المپياد ادبی در مرحله کشوری بوده و هم ‌اکنون از دانشجويان برجسته دانشگاه آکسفورد در رشته جامعه‌شناسی دينی است.

XS
SM
MD
LG