لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۷

مهدی کروبی: این فجایع مایه ننگ جمهوری اسلامی و ایران است


مهدی کروبی: این فجایع مایه ننگ جمهوری اسلامی و ایران است
مهدی کروبی: این فجایع مایه ننگ جمهوری اسلامی و ایران است
<!-- IMAGE -->

مهدی کروبی، نامزد معترض انتخابات در نامه ای خطاب به ملت ایران گفت از «فجایعی که جمعی مسبب آن بوده اند» به خدا پناه می برد. آقای کروبی در نامه خود ضمن بیان جزییات مستندات خود به قوه قضاییه درباره تجاوز به بازداشت شدگان وقایع پس از انتخابات گفت این کار آنها «نه تنها مایه ننگ جمهوری اسلامی شده بلکه مایه ننگ ایران شده است.»

مهدی کروبی می نویسد هیچگاه پیش بینی نمی کرد یک روز درجمهوری اسلامی پاسخ مردمی را به دلیل ابهام در رأی خود در تظاهرات آرام و مسالمت آمیز شرکت کرده بودند با «گلوله و باتوم و چماق و ضرب و شتم» بدهند.

مهدى كروبى قوه قضاييه را متهم كرد كه «براى تحقيق قضايى به هدف تهديد، موتور سوار مسلح سراغ شاكيان فرستاده بود». او سپس شرح مفصلی از ماجرای چهار تجاوز را مطرح می کند و می گوید: «می گویم تا در تاریخ بماند که چگونه عده ای در این مملکت چادر حیا را دریدند و غیرت دین و کشور را جریحه دار کردند.»

این نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری می گوید خبرهایی شنیده و گزارشهای دیده که «کاش زنده نبود و نمی دید که روزی در جمهوری اسلامی شهروندی نزد او بیاید و شکوه کند که در ساختمانی بی نام و نشان، توسط افرادی بی نام و نشان تر، هر عمل قبیح و غیر معمولی بر او صورت گرفته است: از لخت و عریان کردن افراد و نشاندن آنها در مقابل یکدیگر تا فحاشی های وقیحانه و ادرار کردن در صورت آنها و رها کردن دختران و پسران چشم و دست بسته در بیابان.»

او در این نامه كه پس از ارائه گزارش هيات منصوب رییس جدید قوه قضایيه منتشر شده است، به نتيجه نرسيدن «تظلم خواهى» خود از سوى قوه قضایيه را شرح داده و می نویسد: «وقاحت اما به آنجا رسيده است كه به جاى مجرمان و مباشران و مسببان اين مظالم، مهدى كروبى را مى خواهند محاكمه كنند.»

به گفته مهدی کروبی او دو بار با این هیات ملاقات کرد و سپس در گزارش هیات تحقیق قوه قضاییه، مدارک آقای کروبی درباره تجاوزها ساختگی، بدون سند و عاری از حقیقت و در جهت انحراف افکار عمومی خوانده شد. غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل کشور، ابراهیم رئیسی، معاون اول رییس قوه قضاییه و علی خلفی رییس حوزه ریاست قوه قضاییه اعضای این هیات سه نفره بودند.

مهدى كروبى در هفته هاى اخير به دليل آنچه كه «هتک حرمت» نظام جمهورى اسلامى خوانده شده است به شدت مورد حمله گروه ها و نهادهاى نزديک به اصولگرايان تندرو و جناح حاکمیت جمهوی اسلامی قرار گرفته و بارها افراد مختلف خواستار دستگيرى و محاكمه وى شدند.

<!-- IMAGE -->

آقای کروبی می نویسد که بعد از این نیز خبر «تجاوز به دختران و پسران در بازداشتگاه ها» رسیده و برای همین تصمیم گرفته با نوشتن نامه ای به اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، این ماجرا را پیگیری کند.

مستندات ارائه شده توسط مهدی کروبی درباره تجاوزها

<!-- IMAGE -->

مهدی کروبی در نامه روز دوشنبه خود خطاب به مردم ایران ضمن این که می گوید به یقین دریافته که انگشت بر جای خوبی گذاشته است می گوید: «از این هیاهوها و شتابزدگی ها، مشخص است که قبای آقایان لای درمانده است.»

آقای کروبی در این نامه به شرح ماجراهای تجاوز می پردازد و می گوید که آنها را برای تحقیق در اختیار هیات ویژه قوه قضاییه قرار داده «اما هیات ویژه مدعی شده اند که اینجانب هیچ مدرک و سندی مبنی بر تجاوز و انجام اعمال خلاف عرف در بازداشتگاه ها تا پیش از نوشتن نامه ام به رییس مجمع تشخیص مصلحت در دست نداشته ام.»

دبیر کل حزب توقیف شده اعتماد ملی بخشی از مستندات خود را در قالب سی دی به هیات ویژه تحقیق تحویل داده بود، اما به گفته وی در جلسه دوم با این هیات به وی گفته شده که سی دی سند نمی شود.

آقای کروبی در پاسخ به این واکنش می گوید: «من نیز گفتم که مگر در حین ارتکاب تجاوز می توانسته ام فیلمبرداری کنم که اکنون فیلم آن را در اختیار شما قرار دهم و مگر من در محل ارتکاب جرم حاضر بوده ام و نخ انداخته ام که اکنون به شما بگویم که چقدر فاصله میان آنها بوده است؟»

رییس سابق مجلس در عین حال تاکید می کند که هیاهو و هتاکی ها و تهدیدها، در هفته های اخیر به جایی رسیده که خانواده هایی نزد وی آمده و خواسته اند که پیگیری ها را ادامه ندهیم.

پیشتر ماموران دادستانی دفتر کمیته پیگیری آسیب دیدگان حوادث پس از انتخابات را مهر و موم و مدارک جمع آوری شده در آن را توقیف کردند. علیرضا بهشتی و مرتضی الویری، نمایندگان میرحسین موسوی و مهدی کروبی، اعضای این کمیته نیز به بازداشت دادستانی در آمدند. آقای بهشتی روز یکشنبه آزاد شد.

رییس سابق مجلس محکمه واقعی را مردم معرفی می کند و می گوید که این آخرین نامه درباره مسئله تجاوزها است و قضاوت را به داوری مردم و محکمه الهی واگذار می کند.

مهدی کروبی به صادق لاریجانی، رییس جدید قوه قضاییه، توصیه می کند که «تحت تاثیر اراده های تحمیلی و بیرونی» قرار نگیرد و از مسیر عدالت خارج نشود چرا که او فرزند آیت الله میرزا هاشم آملی و داماد آیت الله وحید خراسانی است و به گونه ای نباشد که کارنامه وی در پایان دوره ریاست بر قوه قضاییه لطمه ای به ساحت مرجعیت وارد کند.

XS
SM
MD
LG