لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۳

سولانا با مذاکره کننده ارشد اتمی ايران ديدار خواهد کرد


سولانا با مذاکره کننده ارشد اتمی ايران ديدار خواهد کرد
سولانا با مذاکره کننده ارشد اتمی ايران ديدار خواهد کرد
<!-- IMAGE -->

به گزارش رسانه های دولتی جمهوری اسلامی، تهران با آغاز مذاکرات با شش کشور قدرتمند جهان موسوم به ۱+۵ درباره مشکلات اقتصادی جهان موافقت کرده است. گفته می شود این مذاکرات در اوایل ماه اکتبر انجام می شود. به گزارش رسانه های ایرانی، سعید جلیلی مذاکره کننده ارشد ایران در امور هسته ای، در مکالمه ای تلفنی با خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، توافق کرده است که ماه آینده در مذاکرات بین المللی شرکت کند.

سخنگوی خاویر سولانا می گوید این دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا، اول ماه اکتبر با سعید جلیلی دیدار می کند. هنوز مکان این ملاقات اعلام نشده است. همچنین حضور نمایندگان شش کشور بزرگ جهان نیز در ملاقات آقایان جلیلی- سولانا به صور قطع اعلام نشده است.

پنج عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل متشکل از ایالات متحده آمریکا، روسیه، فرانسه، بریتانیا، چین و آلمان، موسوم به ۱+۵، هفته گذشته پیشنهاد ایران برای مذاکرات گسترده و درباره مسایل مختلف را پذیرفتند.

هرچند محمود احمدی نژاد روز گذشته بار دیگر اعلام کرد برخورداری از انرژی اتمی حق ایران است و ایران درباره حق مسلم خود با کسی مذاکره نمی کند، دولت باراک اوباما می گوید حین مذاکرات، مسئله برنامه اتمی جمهوری اسلامی را مطرح خواهد کرد.

کشورهای غربی ایران را متهم می کنند که تحت پوشش برنامه های صلح آمیز تولید انرژی تلاش می کند به سلاح اتمی دست یابد. ایران این اتهام را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG