لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۷

آمریکا قصد دارد در مذاکره با ایران بر مساله اتمی تمرکز کند


آمریکا قصد دارد در مذاکره با ایران بر مساله اتمی تمرکز کند
آمریکا قصد دارد در مذاکره با ایران بر مساله اتمی تمرکز کند
<!-- IMAGE -->

ایالات متحده می گوید قصد دارد در مذاکرات آینده با تهران، بر برنامه اتمی ایران تمرکز کند.

ایران گفته است درباره برنامه اتمی بحث نخواهد کرد، اما رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، روز شنبه گفت ایران مسئولیت دارد از آنچه او آنرا «برنامه غیر قانونی تسلیحات اتمی» نامید، دور شود. گیبز می گوید ایالات متحده می خواهد در مذاکراه با ایران چنین هدفی را دنبال کند.

روز جمعه ایالات متحده و دیگر قدرت های جهانی پیشنهاد جدید ایران برای مذاکره را قبول کردند، حتی هرچند ایران گفت درباره برنامه اتمی مذاکره نخواهد کرد.

مقامات جمهوری اسلامی ایران می گویند از این که ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورهای غربی پیشنهاد ایران برای گفت و گو را قبول کرده اند خوشنود هستند، اما آنها بر تصمیم خودداری از مذاکراه درباره برنامه اتمی پا برجا هستند.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه، روز شنبه در یک کنفرانس خبری در تهران از امکان مذاکره با غرب استقبال کرد، ولی گفت ایران درباره آنچه او آن را «حق انکار ناپذیر» خود نامید مصالحه نخواهد کرد.

ایران هنگامی که خواهان مذاکرات «فراگیر» با غرب و پایان دادن به خصومت ها شد، به برنامه اتمی اشاره نکرد.

در این میان، دان مریدور وزیر امور خارجه اسراییل می گوید فرصت وادار ساختن ایران به متوقف ساختن طرح های اتمی با قابلیت بمب سازی، تمام می شود.

با این حال، او در مصاحبه ای با خبرگزاری رویترز گفت ترکیبی از اقدامات سخت سیاسی و اقتصادی ممکن است ایران را وادار سازد به حرف منطقی گوش کند. مریدور گفت او فکر نمی کند رهبران ایران افرادی «بی منطق» باشند.

پیشتر در روز جمعه، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت پیشنهادهای ایران به دلیل نادیده گرفتن مساله اتمی «مایوس کننده» است.

خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه گفت پس از رایزنی با آمریکا، روسیه، چین، بریتاتیا، فرانسه و آلمان او می خواهد برای بحث درباره پیشنهادها فورا با سرپرست مذاکرات اتمی ایران ملاقات کند.

XS
SM
MD
LG