لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۴

چهار گوشه جهان: قمه زن ها در خمينی شهر و خبرهای ديگر


چهار گوشه جهان: قمه زن ها در خمينی شهر و خبرهای ديگر
چهار گوشه جهان: قمه زن ها در خمينی شهر و خبرهای ديگر
<!-- IMAGE -->

قمه زن ها در خمينی شهرِ اصفهان

خبرگزاری ايرنا از درگيری نيروی انتظامی با قمه زن ها در خمينی شهر اصفهان خبر داد. ايرنا می افزايد در شب بيست و يکم ماه رمضان، عليرغم تدابير شديد امنيتی، ٣٠٠ تا ٥٠٠ نفر در هيات دسته قمه زنی وارد خيابانی در خمينی شهر شدند. بر اساس اين گزارش، ماموران نيروی انتظامی با حدود ٥٠ تن از قمه زن ها وارد زد و خورد شدند. ايرنا گزارشی از تلفات درگيری ها منتشر نکرده است.

<!-- IMAGE -->

ازدواج شقايق و اردشير در ايران

روزنامه گاردين چاپ لندن خبر موافقت دادگاه خانواده تهران با درخواست اجازه دختری به نام شقايق از پدرش برای ازدواج با اردشير که قبلاً با او به يک مدرسه می رفته و نامش نگار بوده را منعکس کرده است. گاردين در اين مقاله يادآور می شود که نخستين اجازه ازدواج به اصطلاح فراجنسيتی در حالی صادر شده که همجنسگرايی در ايران جرم به شمار می آيد و گروه های فعال حقوق همجنسگرايان همواره مقامات جمهوری اسلامی را به سرکوب و اعدام همجنسگرايان متهم کرده اند. به نوشته گاردين پس از تايوان ايران از جمله کشورهايی است بيشترین عمل جراحی را برای تغيير جنسيت انجام می دهد و اين اقدام پس از فتوای آيت الله خمينی که آن را جايز دانست رواج يافته است. گاردين به نقل از کارشناسان مسایل اجتماعی نوشته است بسياری از کسانی که در ايران تغيير جنسيت می دهند همجنسگرايانی هستند که برای گريز از محدوديتها و فشارهای اجتماعی دست به اين کار می زنند.

<!-- IMAGE -->

برپايی نماز جماعت فلسطينيان در اعتراض به ادامه حصارکشيهای اسرائيل

روز جمعه همزمان با تظاهرات شماری از فلسطينيان، اسرایيلی ها و فعالان بين المللی طرفدار صلح در کرانه باختری رود اردن، در اعتراض به ادامه حصارکشی های اسرایيل دهها هزار نفر از مسلمانان فلسطينی، تحت تدابير شديد امنيتی نيروهای اسرایيل، برای برپايی نماز جماعت در سومين جمعه ماه رمضان، به دو مسجد ابراهیمی و مسجد الاقصی در هبرون و اورشليم رفتند.

<!-- IMAGE -->

تلاش میشل اوباما برای روشن شدن مشعلِ المپیک در شيکاگو در سال ٢٠١٦

میشل اوباما بانوی اول آمریکا در تلاش برای آن است که شیکاگو شهر زادگاه او، میزبان بازیهای تابستانی المپیک سال ۲۰۱۶ شود. خانم اوباما به این منظور ماه آینده به دانمارک سفر خواهد کرد. بانوی اول آمریکا می گوید امیدواراست مشعلِ المپیک شانس روشن شدن در شهر شیکاگو را پیدا کند. مقام های شهر شیکاگو در تلاش اند برای اولین بار بعد از المپیک سال ١٩٩٦ آتلانتا، بازیهای المپیک را به آمریکا بیاورند.

<!-- IMAGE -->

فضاپیمای دیسکاوری به زمين بازگشت

فضاپیمای دیسکاوری به همراه هفت سرنشین آن، پس از ماموریت سیزده روزه و موفقیت آمیز اس تی اس - صد و بیست و هشت، در ساعت پنج و بیست و سه دقیقه صبح به وقت تهران، (هشت و پنجاه و سه دقیقه شب به وقت شرق آمریکا) در مرکز هواییِ ادواردز در کالیفرنیا، فرود آمد. این فضاپیما قرار بود روز گذشته در مرکز فضاییِ کندی در فلوریدا فرود آید اما اوضاعِ بد جوی، مانع آن شد و فرود دیسکاوری یک روز به تاخیر افتاد. در ماموریت اس تی اس- صد و بیست و هشت، فضانوردانِ دیسکاوری به اتفاق شش خدمه ایستگاه فضاییِ بین المللی، مسیر تکمیل ساختار ایستگاه فضایی را ادامه دادند. ساخت ایستگاه فضاییِ بین المللی، باید تا ماه دسامبر سالِ دو هزار و ده، همزمان با بازنشستگیِ ناوگانِ فضاپیماهای آمریکایی، به پایان رسد.

<!-- IMAGE -->

مسن ترین فرد جهان درگذشت

زنی که در سال ١٨٩٤ متولد شده بود روز جمعه در گذشت. گرترود بِینز ١١٥ ساله که با رای خود به باراک اوباما در آخرین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، به شهرت محدودی دست یافته بود، بود صبح روز جمعه به وقت محلی در خانه سالمندانی در شهر لس آنجلس در گذشت. او یکی از ساکنان محبوب این خانه سالمندان محسوب می شد و اخیرا مورد توجه رسانه ها واقع شده بود. به نظر می رسد علت فوت خانم بِینز سکته قلبی باشد، اما برای تایید علت مرگ کالبد شکافی خواهد شد. خانم بینز سال گذشته پس از فوت یک زن ١١٥ ساله پرتغالی، به لقب مسن ترین فرد جهان دست یافت و نامش در کتاب رکوردهای جهانی گینس، به ثبت رسید. با فوت او اکنون، کاما چینن، یک زن ١١٤ ساله ژاپنی مسن ترین فرد جهان محسوب می شود.

XS
SM
MD
LG