لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۳

وقايع روز: نماز جمعه اصفهان و چند خبر ديگر


وقايع روز: نماز جمعه اصفهان و چند خبر ديگر
<!-- IMAGE -->

خطبه نماينده ولی فقيه در اصفهان تلويحاً برخوردی به حجت الاسلام رفسنجانی بود

رهبر جمهوری اسلامی هشدار داد، جمهوری اسلامی در مقابل کسانی که به گفته او قصد ضربه زدن به نظام را داشته باشند، قاطعانه برخورد خواهد کرد. آيت الله خامنه ای در خطبه های نماز جمعه تهران همچنين مراسم روز قدس را مظهر وحدت ملت ايران دانست و خواهان ان شد که از اين روز برای ايجاد آنچه تفرقه توصيف کرد، استفاده نشود. اين در حالی است که خطيب نماز جمعه اصفهان نيز در اين روز، خواهان دستگيری کسانی شد که راهپيمايی قدس را برگ سبزی برای ادامه اغتشاشات می دانند. آيت الله خامنه ای در خطبه های سومين نماز جمعه ماه رمضان اعلام کرد: دشمن در تمامی سال ها تلاش کرده، مراسم روز قدس تضعيف شود اما امسال نيز مردم ايران با راهپيمايی در تهران و سراسر کشور اين روز را گرامی می دارند. رهبر جمهوری اسلامی در ادامه روز قدس را مظهر وحدت ملت ايران خواند و افزود مردم مراقب باشند که برخی، از اجتماعات روز قدس برای ايجاد تفرقه استفاده نکنند. اين سخنان آيت الله خامنه ای در حالی بيان شد که پيش از اين برخی از شخصيت های اصلاح طلب از جمله مهدی کروبی، دبير کل حزب اعتماد ملی خواهان «حضور پر شکوه مردم در راهپيمايی روز قدس» شده بود. آقای کروبی در جمع اعضای شورای مرکزی حزب اعتمادملی گفته بود: در روز قدس نيز بار ديگر قدرت مردم را خواهيد ديد و متوجه مي‌شويد که مردم از چه فکر و انديشه‌ای حمايت مي‌کنند. در همين حال آيت الله سيد يوسف طباطبائی نژاد نماينده ولی فقيه در اصفهان نيز در خطبه های نماز جمعه اين هفته از دستگاه قضائی خواست تا با آنانی که مايه واقعی فساد در اغتشاشات اخير خواند، برخورد کنند. آيت الله طباطبائی نژاد در بخش ديگری از سخنان خود گفت تمام کسانی که در عرصه انتخابات ظاهر شده و رای دادند مسلمان و علاقه منده به انقلاب هستند. اين همان برداشتی بود که رهبر جمهوری اسلامی در خطبه های نماز جمعه تهران از انتخابات رياست جمهوری ارائه داد. او آنچه را شرکت ٨٥ درصدی و ٤٠ ميليونی مردم در انتخابات خواند نشانی از حمايت و اعتماد مردم به نظام دانست. آيت الله خامنه ای افزود: دشمن و متأسفانه برخی در داخل کشور، حقيقت (اعتماد مردم به نظام) را ناديده می گيرند و از بی اعتمادی مردم سخن می گويند. پيش از اين بسياری از شخصيت های سياسی مطرح جمهوری اسلامی در مورد بی اعتمادی مردم نسبت نظام هشدار داده بودند. از جمله حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام که در اولين خطبه های امامت نماز جمعی که پس از انتخابات رياست جمهوری بر عهده گرفت، خواهان بازگرداندن اعتماد مردم شد. رهبر جمهوری اسلامی در خطبه های نماز جمعه اين هفته همچنين به آنانی که به گفته او قصد ضربه زدن به نظام را دارند هشدار داد و گفت نظام در دفاع از خود برخوردی قاطع خواهد کرد. آيت الله خامنه ای در اين راستا به دو نمونه ی طريقه حکومت امام اول شيعيان وآيت الله خمينی، بنيانگذار جمهوری اسلامی اشاره کرد و در هر دو مرد گفت که آن دو رهبر در ابتدا با خوش رفتاری با مخالفان و معارضان مدارا می کردند، اما وقتی اين روش بی نتيجه می ماند با قاطعيت مقابل آنها می ايستادند.

<!-- IMAGE -->

هشدار عفو بين الملل در ارتباط با قربانيان تجاوز در ايران

عفو بين الملل با انتشار بيانيه ای هشدار داد قربانيان تجاوز و شکنجه در ايران با خطر تازه ای مواجه شده اند. اين سازمان مدافع حقوق بشر می گويد به دنبال حمله مقامات قضايی ايران به دفتر کميته پيگيری وضعيتِ بازداشت شدگان و ضبط اسناد و مدارک مربوط به آزار تعدادی از بازداشتيانِ پس از انتخابات اخير ايران، کسانی که توسط ماموران امنيتی مورد شکنجه و تجاوز جنسی قرار گرفته اند اينک با خطر جديدی مواجه هستند. آيرن خان، دبيرکل عفو بين الملل، از آيت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواسته است تا امنيت قربانيانِ تجاوز و شکنجه را تضمين کند و کسانی که مرتکب اين اعمال شده اند تحت پيگرد قانونی قرار گيرند. عفو بين الملل می افزايد مقامات ايران بيش از آنکه به بررسی بی طرفانه موارد شکنجه و تجاوز در بازداشتگاه ها علاقمند باشند، تلاش خود را بر کشف هويت کسانی متمرکز کرده اند که می گويند مورد آزار جنسی قرار گرفته اند. عفو بين الملل در بيانيه خود نوشته است اين سازمان از رهبر جمهوری اسلامی می خواهد تا از کارشناسان بين المللی برای سفر به ايران و انجام تحقيقات مستقل در مورد شکنجه شدگان دعوت به عمل آورد.

<!-- IMAGE -->

بازداشت سردار محمد عزلتی مقدم

سحام نيوز، وب سايت وابسته به حزب اعتماد ملی، اعلام کرد يکی از اعضای ارشد ستاد ايثارگرانِ ميرحسين موسوی بازداشت شده است. بر اساس اين گزارش، نيروهای امنيتی با حضور در منزل محمد عزلتی مقدم، ابتدا منزل وی را تفتيش کرده و سپس آقای عزلتی مقدم را بازداشت و وی را به محلی نامعلوم منتقل کردند. سحام نيوز می افزايد عضو ارشد ستاد انتخاباتی ميرحسين موسوی از سابقه ای طولانی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برخوردار است.

<!-- IMAGE -->

فيلم روزهایِ سبزِ حنا مخملباف در جشنواره ونیز اکران شدند

شصت و ششمین جشنواره سینمائی ونیز روز ۱۱ سپتامبر را به سینما و حقوق بشر اختصاص داده بود . ۴ فیلم از ایران ، روسیه و چین در این روز اکران شدند . در این روز فیلم های چاله علی کریم و روزهایِ سبزِ حنا مخملباف نیز در ونیز اکران شدند. احمد رافت، گزارشگر صدای آمریکا، از ونیز گزارش میدهد .

خون مردمی که ريختند تا با آن صلح را بشويند

لس آنجلس تايمز در مقاله ای به تأثير رويدادهای پس از انتخابات رياست جمهوری در ايران بر برگزاری نمايشگاهی از آثار هنرمندان داخل کشور در لس آنجلس پرداخته است. به نوشته لس آنجلس تايمز اين نمايشگاه که «از خيابانهای تهران» نام دارد از مدتها پيش از انتخابات برنامه ريزی شده بود و با تمام مشکلات و موانعی که برای به دست آوردن آثار از ايران وجود داشت روز پنجشنبه دهم سپتامبر در لس آنجلس برگزار شد. اين روزنامه به نقل از متصدی نمايشگاه می نويسد پس از رويدادهای اخير برخی از هنرمندان برای ارسال آثارشان به آمريکا دچار مشکل شدند . به عنوان مثال طرحی که در آن از رنگ سبز استفاده شده بود و همينطور نقاشی از زنی که پلاکاردی را با واژه صلح حمل می کرد از سوی اداره پست رد شدند . به نوشته لس آنجلس تايمز يکی از معدود آثاری که از ايران خارج شده بود و در اين نمايشگاه به چشم می خورد تصويری است از مردی که بر چهره نقاشی شده ی ميرحسين موسوی خطی قرمز می کشد. به نوشته اين روزنامه هنرمند خالق اين اثر در ايميل خود به متصدی نمايشگاه توضيح داده است که اين اثر نمادی است از خون مردمی که ريختند تا با آن صلح را بشويند.

<!-- IMAGE -->

مخالفت روسيه با تحريم عليه ايران

وال استريت ژورنال در مقاله ای که در بخش خاورميانه خود منتشر کرده از مخالفت روسيه با اعمال تحريمهای اقتصادی گسترده عليه ايران می نويسد. اين روزنامه با اشاره به سخنان سرگئی لاوورف وزير امور خارجه روسيه در مسکو ، از عدم تمايل آن کشور برای تعيين جول زمانی مشخصی جهت رسيدگی به پرونده اتمی ايران خبر می دهد. موضع اخير مسکو که از اعضای دائم شورای امنيت سازمان ملل متحد است، توافق جهت اعمال تحريمهای اقتصادی عليه ايران را در آينده نزديک منتفی می کند. اين در حاليست که روز گذشته مقامات آمريکايی بر جدی بودن خطر دستيابی ايران به سلاحهای اتمی در صورت ادامه غنی سازی اورانيوم تأکيد کرده بودند. وال استريت ژورنال از نگرانی مقامات آمريکايی از موضع اخير مسکو خبر داده و سخنان سرگئی لاوورف را نشانه ای از ناکامی سياست باراک اوباما برای ايجاد روابطی دوستانه با روسيه توصيف کرده است.

<!-- IMAGE -->

اعتراض جمهوری اسلامی ايران به نشست چهار کشور حاشیه دریای خزر

جمهوری اسلامی ایران به نشست چهارجانبه روسیه، قزاقستان،آذربایجان و ترکمنستان در مورد بررسی رژیم حقوقی دریای خزر اعتراض کرد. این نشست هفته گذشته با حضور چهار کشور حاشیه دریای خزر در قزاقستان برگزار شد، اما از ایران برای حضور در این نشست دعوت به عمل نیامد. به گزارش خبرگزاری ایرنا، وزارت امور خارجه ایران با احضار سفرای کشورهای برگزار کننده این نشست، درخواست کرده است برای نهایی کردنِ رژیم حقوقیِ دریای خزر به نتایج نشست هایی که ایران نیز در آن حضور داشته است، پایبند باشند. پیشتر منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران در نامه ای به وزرای کشورهای روسیه، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان گفته بود با عدم دعوت از ایران در نشست های خود موجب ناخشنودی تهران و ایجاد سوءتفاهماتِ جبران ناپذیر می شوند.

XS
SM
MD
LG