لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۴

سازمان قضایی نیروهای مسلح از شکایت ده ها آسیب دیده کهریزک خبر داد


سازمان قضایی نیروهای مسلح: ۹۰ نفر از آسیب دیدگان کهریزک رسماً شکایت کرده اند
سازمان قضایی نیروهای مسلح: ۹۰ نفر از آسیب دیدگان کهریزک رسماً شکایت کرده اند
<!-- IMAGE -->

به گفته رسانه های داخلی ایران، محمد کاظم بهرامی رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح از حضور ۱۰۴ نفر از آسیب دیدگان بازداشتگاه کهریزک در دادسرای نظامی خبر داد و اعلام کرد ۹۰ نفر از آنان رسماً شکایت کرده اند.

آقای بهرامی همچنین گفت تاکنون هفت نفر از «عاملان وقایع کهریزک» بازداشت شده اند.
رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح در عین حال از بررسی شکایت ها خبر داد و اظهار امیدواری کرد این مسئله به زودی به پایان برسد تا پرونده برای ارسال به دادگاه آماده شود. رییس سازمان قضایی گفت «مسئول» بازداشتگاه کهریزک هنوز در بازداشت به سر می برد. او تصريح کرد: تحقيقات ادامه دارد و تا روز چهارشنبه گذشته نيز ۷ نفر از متهمان اين پرونده بازداشت شده‌اند، این در حالی است که سایت های خبری نزدیک به اصلاح طلبان می گویند عوامل اصلی وقایع بازداشتگاه کهریزک دستگیر نشده اند.

از سویی، پلمب کمیته مشترک میرحسین موسوی و مهدی کروبی برای پیگیری امور بازداشت شدگان انتخاباتی و ضبط اسناد و مدارک و بازداشت مرتضی الویری و علیرضا بهشتی، اعضای این کمیته، برخی تردیدها را در رابطه با رسیدگی به شکایات آسیب دیدگان در میان اصلاح طلبان به وجود آورده است.

پیش از این برخی سایت های خبری از جمله «آینده» از آزادی رییس بازداشتگاه کهریزک با اعمال نفوذ برخی افراد خبر داده و نوشته بودند این فرد که از او به عنوان سرهنگ «ک» نام برده می شود، بار دیگر به دستور صادق لاریجانی رئیس جدید قوه قضاییه بازداشت شد.

بازداشتگاه کهریزک، پس از مرگ محسن روح الامینی، فرزند مشاور محسن رضایی و رییس انستیتو پاستور ایران به یکی از مسایل عمده در وقایع پس از انتخابات بدل شد. پس از اعلام خبر مرگ محسن، برخی منابع از جمله رییس سابق ستاد مشترک سپاه از شکنجه او در بازداشتگاه کهریزک خبر دادند و پس از آن آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی دستور بسته شدن بازداشتگاه کهریزک را صادر کرد و آن را «غیر استاندارد» نامید.

محمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران، وقایع رخ داده در بازداشتگاه کهریزک را جنایت خواند و تصریح کرد که «جنایت‌ها با تعطیلی یک بازداشتگاه توجیه نمی‌ شوند.»

XS
SM
MD
LG