لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۸

افزايش ٣٥ درصدی تعرفه گمرکی لاستیک های وارد شده از چين به آمريکا


افزايش ٣٥ درصدی تعرفه گمرکی لاستیک های وارد شده از چين به آمريکا
افزايش ٣٥ درصدی تعرفه گمرکی لاستیک های وارد شده از چين به آمريکا
<!-- IMAGE -->

آمریکا سه سال تعرفه محدوديت واردات لاستيک را به آمريکا به عنوان يک اقدام تنبيهی عليه چين در پاسخ به دادخواست اوایل سال جاری ميلادیِ اتحاديه کارگران فولادسازی آمریکا، مقرر کرده است.

کاخ سفید روز جمعه اعلام کرد که ٣٥ درصد تعرفه اضاقی گمرکی بر لاستیک کليه اتوموبيل ها و کامیون های سبک برای سال اول و ٣٠ در صد گمرک برای سال دوم و ٢٥ درصد برای سال سوم، تعيين خواهد شد. این تعرفه ها اضافه بر ٤ درصد تعرفه گمرکی است که هم اکنون اخذ می شود.

دولت چين بلافاصله اقدام کاخ سفيد را بعنوان يک عمل نابجای حمايت داخلی، محکوم کرد و وزارت بازرگانی چين در بيانيه ای در وب سايت خود اعلام کرد که عمل آمريکا مقررات سازمان تجارت جهانی را نقض می کند. علاوه بر اين وزارتِ بازرگانی چين اعلام کرد که چين حق مقابله بمثل را برای خود محفوظ می دارد.

رابرت گيبز سخنگوی کاخ سفید گفت هنگامی که چین به عضویت سازمان تجارت جهانی در آمد پذيرفت که طرفهای بازرگانی آن کشور می توانند بعنوان يک «اقدام حفاظی» چاره جويی های ويژه ای را در برابر واردات خارج از حد اعتدال، بمعرض اجرا بگذارند.

اتحادیه قدرتمند کارگران فولادسازی آمريکا می گوید که افزايش مداوم واردات لاستيک از چين به از دست رفتن هزاران شغل در آمریکا منجر شده است.

سطح تعرفه های تعیین شده توسط پرزيدنت اوباما کمتر از مقداری است که کمیسیون تجارت بین المللی آمريکا در اوایل سال جاری ميلادی، توصیه کرده بود،اما گزارش های رسانه ها حاکی است که اقدام دولت اوباما میتواند به افت قابل توجهی در واردات لاسيتک چینی بيانجامد.

در رويدادی ديگر کاخ سفید روز جمعه اعلام کرد جو بايدن معاون رياست جمهوری آمريکا با رئیس کنگره چین که از ايالات متحده ديدن می کند برای گفت و گو در رابطه با برنامه هسته ای ایران و مسائل دیگر، ملاقات کرد.

کاخ سفید گفت آقای بايدن در ملاقات خود با «وو بانگوو» رئیس کمیته دائمی کنگره ملی خلق چين بر عاجل بودن پرداختن به برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران، تأکيد ورزيده است.

آقای «وو» در ديدار روز پنجشنبه خود از کاخ سفيد نيز گفت و گوی کوتاهی با پرزيدنت اوباما بعمل آورد. در اوایل هفته جاری ميلادی آقای وو خواستار برقراری روابط اقتصادی نزدیک تری میان چین و ایالات متحده و حذف موانع تجاری شد. آقای وو می گوید دیدار او اولین باری است که يک رئيس کنگره چین در ٢٠ سال گذشته چنين سفری به آمريکا بعمل آورده است.


XS
SM
MD
LG