لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۳

آمریکا و چین درباره مقابله با تروریسم گفت و گو می کنند


آمریکا و چین درباره مقابله با تروریسم گفت و گو می کنند
آمریکا و چین درباره مقابله با تروریسم گفت و گو می کنند

<!-- IMAGE -->

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید ایالات متحده و چین امسال درباره مسائل مربوط به مبارزه با تروریسم گفت و گو می کنند.

خانم کلینتون روز پنجشنبه در سخنانی در ضیافتی که برای استقبال از «ووبانگوئو» رییس کنگره چین ترتیب داده شده بود، گفت دو کشور نیاز دارند در مجموعه ای از مسایل با یکدیگر همکاری کنند. رویارویی اتمی با کره شمالی و ایران، تغیر آب و هوا، بیماری های جهانگیر، و کاهش فقر از آن جمله است.

هیلاری کلینتون همچنین گفت دو کشور مذاکرات ضد تروریسم را در ماه های آینده آغاز خواهند کرد، اما درباره مسائل مخصوص که درباره آنها بحث خواهد شد جزییاتی ارائه نداد.

کلینتون گفت آمریکا و چین مسئولیت دارند تا آنجا که امکان دارد برای مقابله با تهدید ها و استفاده از فرصت های قرن بیست و یکم همکاری کنند.

کلینتون گفت او و پرزیدنت اوباما هر دوبر این عقیده هستند که مناسبات دو کشور وارد دوره جدیدی می شود، و افزود ایجاد روابطی نیرومند با چین یک هدف اصلی دولت اوباما است.

رییس کنگره چین پیشتر با پرزیدنت اوباما و قانونگذاران ارشد آمریکا ملاقات کرد و خواهان مناسبان اقتصادی نزدیگتر شد.

بین ایالات متحده و چین اغلب تنش هایی روی می دهد و آنها سعی می کنند اختلافاتشان را در پاره ای مسائل از جمله تجارت، برخوردهایی که گاه گاه بین نیروهای نظامی دو کشور در منطقه اقیانوسیه روی می دهد، و انتقاد آمریکا از وضعیت حقوق بشر در چین، برطرف کنند.

کلینتون قبلا علاقه خود را به روابط نزدیکتر و گفت و گو با چین علی رغم نگرانی از وضعیت حقوق بشر در آن کشور ابراز داشته است.

XS
SM
MD
LG