لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۳

شهر برلین برنده جایزه شاهزاده آستوریاس شد


شهر برلین برنده جایزه شاهزاده آستوریاس شد
<!-- IMAGE -->

شهر برلین توانست جایزه معتبر «پرینسیپه آستوریاس» اسپانیا را که یکی از مهم ترین نشان های افتخار این کشور به شمار می رود به خاطر مشارکت در پیشبرد صلح و هارمونی دریافت کند.

یک هیات داوران، برندگان مدال افتخار شاهزاده آستوریاس را که حکم جایزه «نوبل» کشوراسپانیا را دارد و زیر نظر «فیلیپه بوربون» ولیعهد این کشور اداره می شود انتخاب می کند و این جوایز هرسال در زمینه های مختلف توسط شاهزاده اسپانیا به برندگان آن اهدا می شود.

برگزارکنندگان می گویند شهر برلین، پایتخت کشور آلمان که پس از سقوط و فروپاشی دیوار برلین، به خاطر پیشرفت هایی چشمگیر در ایجاد روابط بین دو بخش شرقی و غربی این شهر برنده جایزه «کنکورد» شد بیش از ۲۰ سال است که در این زمینه فعالیت های مثبت و سازنده ای داشته است.

جایزه «پرینسیپه آستوریاس» که طی مراسمی هر سال در شهر «ابیدو» به هشت برنده در زمینه های مختلف هنری، اجتماعی و حقوق بشری اهدا می شود، امسال نیز در رده بندی هنرها، علوم، همکاری های بین المللی و ارتباطات به برندگان آن اهدا خواهد شد.

شهر تاریخی«ابیدو» در شمال اسپانیا، محل برگزاری مراسم اهدای جوایز «پرینسیپه آستوریاس» و میزبان برندگان آن است که در آمفی تئاتر با شکوه «کامپو آمور» برگزار می شود. جایزه نقدی این مدال افتخار امسال بیش از همیشه و برابر با ۷۲ هزار دلار است.

برخی از برندگان این جایزه در سال های گذشته، ال گور، معاون پیشین رییس جمهوری ایالات متحده، باب دیلان، حماسه سرای برجسته موسیقی فولکلوریک آمریکا و بیل گیتس، مدیر شرکت بین المللی رایانه ای مایکروسافت و همسرش هستند که این دو به خاطر اهدای میلیون ها دلار کمک های مالی به زنان و کودکان فقیر جهان مدال پرینسیپه آستوریاس را به دست آوردند.

از میان زنان برجسته ای که به دریافت جایزه شاهزاده اسپانیا نایل شده اند، رمان نویس و منتقد کانادایی، مارگارت آت وود است که در رشته فعالیت های ادبی، برنده جایزه هیات داوران شد. آت وود علاوه بر نوشتن رمان ها و نقد های برجسته ادبی، در زمینه دفاع از عدالت اجتماعی و حقوق زنان نیز فعالیت های درخشانی داشته است.

رضا دقتی، خبرنگار وعکاس ایرانی نشریه National Geography (جغرافیای ملی) یکی دیگر از برندگان پیشین این جایزه به شمار می رود که آن را برای فعالیت های ارزنده در رشته های ارتباطات و انسانیت به دست آورده است. این شخصیت ایرانی پس از دریافت مدال افتخار خود از دست ولیعهد اسپانیا، به همراه رییس موسسه جغرافیای ملی در یک کنفرانس خبری در شهر ابیدو گفت که هدفش خدمت به بشریت است و در آثارش تلاش می کند تا «انسانیت، عاطفه و روابط بین افراد را کشف کند.»

XS
SM
MD
LG