لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۴

تهران به رغم پيشنهاد اوباما برای گفتگو موضع خود در دوران بوش را دنبال ميکند


تهران به رغم پيشنهاد اوباما برای گفتگو موضع خود در دوران بوش را دنبال ميکند
تهران به رغم پيشنهاد اوباما برای گفتگو موضع خود در دوران بوش را دنبال ميکند

<!-- IMAGE -->

* زمان عمل کردن دولت اوباما به وعده اش در مورد ايران فرا رسيده است

واشنگتن پست زيرعنوان "بی اعتنائی ايران" می نويسد ايران سرانجام به يک خواست بين المللی برای مذاکره در باره برنامه اتمی اش، پيش از ضرب الاجلی که پرزيدنت اوباما برای تا اواخر سپتامبر داده است، پاسخ داد. اما بسته پيشنهادهائی که تهران روز چهارشنبه به نمايندگان پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد و آلمان عرضه کرد به ادامه غنی سازی اورانيوم که آن کشور را بی وقفه به توليد تسليحات اتمی نزديک تر ميکند حتی اشاره ای هم ندارد.

واشنگتن پست می نويسد ظاهرا پيشنهاد پرزيدنت اوباما برای ديپلماسی مستقيم در موضعی که ايران در دوران دولت جرج دبليو بوش اتخاذ کرده بود هيچ تغييری نداده است که براساس آن تهران تبادل نظر و گفتگو با آمريکا و متحدينش در هرزمينه ای، از ثبات در بالکان گرفته تا توسعه در آمريکای لاتين را در پيشنهادهای خود مطرح ميکرد، اما حاضر نبود حتی توقفی موقت را در کار سانتريفيوژهای خود بررسی کند.

واشنگتن پست می نويسد دليلی وجود ندارد که مذاکرات را علنا منتفی دانست. اما دولت اوباما همواره گفته است دنبال تحريم هائی سخت تر عليه ايران ميرود، مگر آنکه ايران به پيشنهاد تماس و گفتگو پاسخی معنی دار بدهد. اکنون زمان آن فرا رسيده است که دولت نشان بدهد آيا می تواند به قولی که داده است عمل کند يانه. آيا می توان روسيه را که در هفت ماه گذشته درکانون بخش عمده ای ازنوازش های ديپلماتيک بوده است متقاعد ساخت از تصميماتی نظير ممنوعيت فروش تسليحات يا بنزين به ايران جانبداری کند؟ آيا دولت هائی اروپائی، که جزو بزرگترين طرف های تجارت با ايران هستند سرانجام صادرات و سرمايه گذاری هايشان را محدود ميکنند؟ چنين تحريم هائی ممکن است کار نکند. بهترين اميد برای متوقف ساختن برنامه اتمی ايران در اين احتمال است که تلاطم داخلی رژيم خامنه ای را مضمحل کند. اما اگر دولت اوباما نتواند فشار نتيجه بخش بيشتری وارد کند موضع آقای احمدی نژاد توجيه ميشود که به ملت ايران تحت هيچ شرايطی برای بی اعتنائی به سازمان ملل متحد آسيبی نمی رسد.

* پوتين ميگويد مدرکی نديده است که ايران دنبال تسليحات اتمی باشد

<!-- IMAGE -->

نيويورک تايمز زير عنوان "پوتين ميگويد روسيه مخالف توسل به زور و تحريم عليه ايران است" می نويسد نخست وزير روسيه روز جمعه عليه توسل به زور يا وضع تحريم های جديد عليه ايران برای بی اعتنائی های راجع به برنامه اتمی اش هشدار داد و گفت مدرکی نديده است که تهران دنبال تسليحات اتمی باشد.

نيويورک تايمز می نويسد ايران از ارائه جزئيات به جامعه بين المللی در مورد فعاليت های اتمی اش که آمريکا و کشورهائی ديگر ميگويند توليد تسليحات اتمی را هدف دارد امتناع ورزيده است.

نيوورک تايمز می نويسد اما ولاديمير پوتين نخست وزير روسيه، به گفته ديميتری پسکوف، سخنگويش، گفته است مسکو زمينه ای برای شک در مورد ادعای ايران که ميگوير برنامه اتمی اش کاملا صلح آميز است در دست ندارد.

نيويورک تايمز می نويسد به گفته پسکوف، پوتين گفته است هرگونه استفاده ای از زور، انجام هرگونه حمله ای، کمکی نميکند و مشکل را برطرف نخواهد کرد. بعکس، به تمامی منطقه آسيب ميرساند. تحريم ها نيز، اثری مطلوب بجا نخواهند گذاشت.

نيويورک تايمز می نويسد پوتين درجمعی از کارشناسان خارجی امور روسيه صحبت ميکرد.

نيويورک تايمز می نويسد به گفته ديگر شرکت کنندگان در اين جلسه، پوتين همچنين گفته است روسيه نمی خواهد شاهد يک ايران مسلح به تسليحات اتمی باشد و ايران لازم است به نگرانی های بين المللی در باره فعاليت هايش جواب بدهد.

نيويورک تايمز می نويسد روسيه که در ايران نيروگاه برق اتمی می سازد پيشتر نيز نظراتی مشابه ابراز داشته است و بارها عليه هرگونه حمله ای به ايران هشدار داده است. اما اظهارات روز جمعه اش می تواند مقامات آمريکائی و اسرائيلی را دلخور کند که از کرملين خواستار وارد ساختن فشاری بيشتر به ايران شده بودند.

نيويورک تايمز می نويسد شرکت کنندگان در جلسه ميگويند پوتين از يک سئوال راجع به گزارش های خبری حاکی از سفر محرمانه اين هفته بنجامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل به مسکو، و نيز اين شايعه که نتانياهو ميخواسته است به روسيه در مورد يک حمله در شرف وقوع عليه تاسياست اتمی ايران هشدار بدهد، طفره رفت.

* نتانياهو به قصد آگاه کردن مقامات روسيه از قصد اسرائيل برای حرکت به سوی اقدام عليه ايران به مسکو رفته بود

هاآرتض زير عنوان "فرانسه از روسيه خواسته است برنامه فروش موشک به ايران را لغو کند" می نويسد فرانسه روز پنجشنبه از روسيه خواست برنامه فروش موشک های ضد هوائی پيشرفته به ايران را به انجام نرساند.

هاآرتض می نويسد در همين حال در اسرائيل هنوز جنجال راجع به سفر سری دوشنبه بنجامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل به مسکو ، که بنا به گزارش ها در باره همين موضوع بود، فروکش نکرده است. روزنامه روسی کومرسانت روز پنجشنبه به نقل از منابع آگاه در کرملين سفر نتانياهو به پايتخت روسيه را تائيد کرد.

هاآرتض می نويسد اين روزنامه افزوده است که سفر نتانياهو به منظور آگاه ساختن مقامات روسيه از قصد اسرائيل در حرکت به سوی عمل در اقدامات مرتبط با مسئله اتمی ايران و با توجه به اطلاعاتی جديد از برنامه تهران انجام گرفت.

هاآرتض می نويسد درخواست فرانسه از روسيه مشابه درخواستی است که اسرائيل قبلا مطرح ساخته بود و احتمالا توسط نتانياهو در سفر به مسکو تکرار شده است.

هاآرتض می نويسد سخنگوی وزارت امورخارجه فرانسه به خبرنگاران گفته است فرانسه منظما با روسيه در تماس است و در باره صدور چنان سيستم تسليحاتی به ايران، که به اعتقاد فرانسه ثبات خاورميانه را تضعيف ميکند، ابراز نگرانی کرده است.

هاآرتض می نويسد ديپلمات فرانسوی تاکيد کرده است که قطعنامه های ۱۷۳۷ و ۱۷۴۷ شورای امنيت سازمان ملل متحد از جامعه بين المللی ميخواهد از فروش تسليحات به ايران، چه مستقيم و چه غير مستقيم، اجتناب شود.

XS
SM
MD
LG