لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۶

اتحادیه اروپا می خواهد هر چه زودتر با ایران مذاکره کند


اتحادیه اروپا می خواهد هر چه زودتر با ایران مذاکره کند
اتحادیه اروپا می خواهد هر چه زودتر با ایران مذاکره کند
<!-- IMAGE -->

اتحادیه اروپا خواهان تشکیل جلسه ای فوری با ایران برای بحث درباره برنامه اتمی تهران شده است.

خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه، روز جمعه گفت مقامات اتحادیه اروپا در مورد جدید ترین پیشنهاد ایران با سرپرست مذاکرات اتمی کشور تماس گرفته اند.

سولانا در بیانیه ای گفت اتحادیه می خواهد در «زودترین فرصت ممکن» گفت و گوهایی را با ایران ترتیب دهد، و به «مذاکرات معنا دار» متعهد است.

پیشنهاد ایران، که منوچهر متکی وزیر امور خارجه آنرا روز چهارشنبه به نمایندگان پنج کشور ارائه داد، و سایت تحقیقاتی «پرو پوبلیک» منتشر کرده است، از جمله می خواهد به خصومت با غرب پایان داده شود و درباره مسائلی چون قاچاق مواد مخدر، امنیت در خاورمیانه، و گسترش تسلیحات اتمی مذاکره شود. اما به برنامه اتمی ایران هیچ اشاره ای نمی کند.

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی در خطبه نماز جمعه در دانشگاه تهران به پیشنها ایران اشاره نکرد، اما گفت کشور او «حقوق اتمی» خود را رها نخواهد کرد.

در این مبان، نخست وزیر روسیه هشدار داده است که استفاده از زور به برنامه اتمی ایران پایان نخواهد داد.

ولادیمیر پوتین نخست وزیر این هشدار را روز جمعه در جریان جلسه ای با کارشناسان سیاست خارجی کشور صادر کرد و گفت یک حمله نظامی احتمالی علیه ایران، می تواند مشکلات اضافی برای منطقه بوجود آورد.

نخست وزیر روسیه این موضوع را چند روز پس از آن عنوان می کند که رسانه های اسراییل گزارش دادند بنیامین نتانیاهو نخست وزیر در اوایل ماه جاری برای بحث درباره معاملات تسلیحاتی مسکو با ایران، پنهانی به روسیه سفر کرد.

ایالات متحده و متحدان غربی آن ایران را به کوشش برای تولید تسلیحات اتمی متهم می کنند. دولت اسراییل حاضر نشده است استفاده از حمله نظامی را برای بازداشتن ایران از کسب توانایی ساختن چنین تسلیحاتی رد کند.

ایران می گوید برنامه اتمی آن دارای مقاصد صلحجویانه است و گفته است آماده است مذاکراتی «فراگیر» با غرب انجام دهد.

علی اصغر سلطانیه نماینده جمهوری اسلامی در آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز پنجشنبه چگونگی پیشنهاد را در جلسه هیات مدیره آژانس در وین تشریح کرد. اما یاد آور شد که هر گفت و گویی با قدرت های جهانی، شامل برنامه اتمی ایران نخواهد بود.

در واشنگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفت پیشنهاد ایران به نگرانی های ناشی از مفاصد اتمی تهران پاسخ نمی دهد. اما سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت پیشنهاد شامل نکته هایی است که می توان با آنها کار کرد.

XS
SM
MD
LG