لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۳

چهارگوشه جهان: آمار خودکشی در ايران و خبرهای ديگر


چهارگوشه جهان: آمار خودکشی در ايران و خبرهای ديگر
چهارگوشه جهان: آمار خودکشی در ايران و خبرهای ديگر
<!-- IMAGE -->

آمار خودکشی در ايران

دکتر مهدی حسن زاده، استاد دانشگاه علوم پزشکی ايران روز پنجشنبه گفت در ايران از هر ١٠٠ هزار نفر ٦ نفر دست به خودکشی می زنند. به گزارش خبرگزاری ايسنا دکتر حسن زاده افزود رده سِنی کسانی که دست به خودکشی می زنند ١٥ تا ٣٠ ساله است. به گفته وی در ايران زنان بيشتر از مردان دست به خودکشی می زنند. اين استاد دانشگاه بيماری های روانی و از جمله افسردگی را مهمترين علت عُمده خودکشی در ايران دانست.

<!-- IMAGE -->

نمايشگاه تسليحات در لندن

نمايشگاه تجهيزات و سيستم های دفاعی سالِ ٢٠٠٩ با حضور هزار و سيصد شرکت کننده از بيش از شصت کشور جهان در لندن درحال برگزاری است. اين نمايشگاه در محلِ اکسل سنتردر لندن برگزار می شود و بزرگترين نمايشگاه ِ تسليحات نظامی در جهان به شمار می رود. پيش بينی می شود بيست و شش هزار نفر از جمله افراد نظامی و دولتی و همچنين وابستگانِ بخش خصوصی از اين نمايشگاه که هر دو سال يک بار برپا می شود بازديد کنند. از جمله تجهيزاتِ به نمايش در آمده در اين نمايشگاه قايق تندروی گشت و تعقيبی است که مشابه آن در فيلم های جيمزباند ديده شده است. اين قايق قادر است با سرعت ٩٧ مايل در ساعت معادل ١٥٦ کيلومتر در ساعت حرکت کند. اين قايقِ تندرو که برای مبارزه با دزدی های دريايی قابل استفاده است می تواند به توپِ دريايی و مسلسل های سنگين مجهز شود. در نمايشگاهِ تجهيزات و سيستم های دفاعی سالِ ٢٠٠٩ تجهيزات زمينی نيز ديده می شود. از جمله ی آنها، می توان به خودروهای زرهی جديدِ ضد بمب روبات های خنثی کننده ی بمب مجهز به کنترل از راه دور و دستگاه های جديدِ تصفيه ی آب اشاره کرد.

<!-- IMAGE -->

تأثير بسته مُحرک های اقتصادی دولتِ اوباما

اقتصاددانان کاخ سفيد می گويند بسته ی ٧٨٧ ميليارد دلاری مُحرک های اقتصادی دولتِ باراک اوباما باعث حفظ و يا ايجاد يک ميليون شغل در آمريکا شده است. به گفته اين اقتصاد دانان اين بسته همچنين به رشد اقتصاد آمريکا کمک کرده است. شورای مشاوران اقتصادی کاخ سفيد تخمين می زنند که اگر اين محرک ها نبود اکنون يک ميليون شغل ديگر از دست رفته بود. با وجود افزايش مستمرِ درصد بيکاری در آمريکا و رسيدن آن به حدودِ ده درصد در ماه گذشته ميلادی آهنگ نرخ بيکاری در آمريکا از حدود هفتصد هزار شغل در اوايل سال ٢٠٠٩ به دويست و شانزده هزار شغل در ماهِ اوت کاهش يافته است.

<!-- IMAGE -->

افزايش قيمت نفت در بازار نيويورک

قميت نفت روز گذشته در بازار کالای نيويورک افزايش يافت. بهای هر بشکه نفت خام نزديکِ يک درصد افزايش يافت و به بشکه ای هفتاد و يک دلار و نود و پنج سِنت رسيد.

<!-- IMAGE -->

دايرة المعارف لئوناردو داوينچی

مجموعه کامل دايرة المعارف لئوناردو داوينچی نقاش و دانشمند ايتاليايی و کهن الگوی رنسانسی از روز پنجشنبه برای اولين بار به مدت شش ماه در ٢٤ نمايشگاه در سراسر جهان در معرض ديد عموم قرار گرفته است. اين مجموعه همراه با ٤٥ اثر ديگر داوينچی از جمله شاهکار معروف او «شام آخر» از سال ١٦٣٧ تا کنون در کتابخانه کليسای سانتا ماريا در ايتاليا نگاهداری می شده است.

هفته مد در نيويورک

<!-- IMAGE -->

روز پنجشنبه هفته مد نيويورک با نمايش لباس های طراحانی همچون بی سی بی جی آغاز به کار کرد. پيام هفته مد اين فصل نيويورک بسيار ساده بود: مصرف، مصرف و مصرف. طراحان لباس اميدوارند با ايجاد تغييراتی در روند چگونگی عرضه لباس های خود در بدترين بحران اقتصادی که صنعت مد آمريکا در ٧٠ سال اخير شاهد آن بوده، مصرف کنندگان را تشويق به خريد کنند. فرن ماليس مدير فشن آی ام جی سازماندهنده هفته مد اين فصل نيويورک می گويد به نظر او اکنون اميدواری محتاطانه ای وجود دارد. او می افزايد به نظر من بحران اقتصادی طراحان را وادار کرده که تا با تمرکز بيشتری عمل کنند. پارچه، وقت و يا لباسی را هدر ندهند. آنها می خواهند با اطمينان نشان دهند که چه هستند و چرا لباس های آنها با شخصی که يک ساعت ديگر لباس هايش را به نمايش می گذارد متفاوت است. آقای آزريا طراح شرکت بی سی بی جی می گويد امسال طراحان با آگاهی بر اين امر که بايد قيمت های متفاوتی عرضه کنند، لباس های خود را طراحی کردند. او می گويد به علاقه مصرفه کنندگان توجه بيشتری کرديم و طرح های زيبا تری ارائه داديم. بايد اين کار را انجام می داديم، با قيمت های مناسب تر و فکر می کنم موفق شديم. آنا وينتور ويراستار مجله مد ووگ امسال برای تشويق مصرف کنندگان به خريد برنامه ای به نام «شب نشينی مد» را سازمان داده است. بر اساس اين برنامه برخی مغازه ها در نيويورک، بريتانيا، يونان، ايتاليا، روسيه، فرانسه، برزيل، هند، اسپانيا، چين، آلمان، ژاپن و تايوان تا ديروقت باز می مانند و به مصرف کنندگان اجازه خريد می دهند. اين برنامه ووگ در حالی اجرا می شود که لباس هايی که در هفته مد نيويورک به نمايش گذاشته می شود تا ماه ها به بازار ارائه نخواهد شد.
XS
SM
MD
LG