لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۶

چاوز می گوید آبخازی و اوستیای جنوبی را به رسمیت می شناسد


چاوز می گوید آبخازی و اوستیای جنوبی را به رسمیت می شناسد
چاوز می گوید آبخازی و اوستیای جنوبی را به رسمیت می شناسد
<!-- IMAGE -->

هوگو چاوز، رییس جمهوری ونزوئلا، می گوید او مناطق انشعابی اوستیای جنوبی و آبخازی در گرجستان را به عنوان کشورهای مستقل به رسمیت خواهد شناخت. چاوز این خبر را روز پنجشنبه در جریان دیداری با دیمتری مدودف، رییس جمهوری روسیه، در اقامتگاه او در حومه مسکو اعلام کرد و گفت ونزوئلا به زودی مناسبات دیپلماتیک با هر دو منطقه بر قرار خواهد ساخت.

ونزوئلا با این اقدام به روسیه و نیاکاراگوئه به عنوان تنها کشورهایی که آبخازی و اوستیای جنوبی را به رسمیت شناخته اند می پیوندد. اکثر کشورهای جهان هنوز دو منطقه را بخشی از گرجستان تلقی می کنند.

مدودف از چاوز به خاطر چنین تصمیمی سپاسگزاری کرد و گفت روسیه درک می کند که هر کشور مستقلی حق دارد کشور جدیدی را به رسمیت بشناسد یا نه. اما تاکید کرد که روسیه «نسبت به سرنوشت این دو کشور بی تفاوت نیست.»

وزارت امور خارجه گرجستان، اقدام چاوز را گامی فوق العاده غیر دوستانه نامید.

در واشنگتن، یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا گفت تصمیم ونزوئلا به شناسایی دو منطقه انشعابی گرجستان، متاسف کننده خواهد بود. او تاکید کرد که آمریکا از تمامیت ارضی گرجستان حمایت می کند و گفت کشورهای دیگر نیز همین نظر را دارند.

از سال ۲۰۰۱ این هشتمین بار است که چاوز به مسکو سفر می کند و انتظار می رود حدود ۱۰ قرارداد دو جانبه امضا کند.

کرملین می گوید قراردادها همکاری در زمینه های علمی، اقتصادی و نظامی و نیز طرح هایی را برای کمک روسیه به ونزوئلا در توسعه میدان های نفتی اورینوکو در جنوب کشور در بر می گیرد.

مقامات روسیه می گویند آنها قصد ندارند در جریان سفر چاوز قراردادهای تسلیحاتی امضا کنند. اما دادن وام به کاراکاس برای خرید تجهیزات نظامی روسیه را رد نمی کنند.

چاوز سفر به روسیه را چهارشنبه شب با سخنانی در یک دانشگاه مسکو آغاز کرد و آمریکا را متهم ساخت که می خواهد بر جهان مسلط شود. او آمریکا را یک امپراتوری «تروریستی» نامید و از ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، به دلیل ایستادگی در برابر آمریکا تجلیل کرد.

XS
SM
MD
LG