لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۷

انتشارمجموعه کامل آثار بیتل ها با کیفیت دیجیتالی و مدرن امروزی


انتشارمجموعه کامل آثار بیتل ها با کیفیت دیجیتالی و مدرن امروزی
انتشارمجموعه کامل آثار بیتل ها با کیفیت دیجیتالی و مدرن امروزی
<!-- IMAGE -->

طرفداران گروه معروف و قدیمی «بیتل ها» مدت ها بود که در انتظار روز ۹ سپتامبر ۲۰۰۹ بوده اند. روزی که همزمان بود با انتشار جهانی کاتالوگی به همراه مجموعه آلبوم های تازه و دیجیتالی مدرنی از کلیه آثار ضبط شده بیتل ها.

هرچند کاتالوگ و سی دی شامل اشعار و ترانه های مختلف بیتل ها پیش از این نیزبه چاپ رسیده و از سال ۱۹۸۷ تاکنون دردسترس عموم بوده است، اما از لحاظ کیفیت صدا ترانه هایی که این گروه چهارنفره بریتانیایی را به معروفیتی جهانی رساند نیاز به ترفیع و بهسازی با استفاده از تکنولوژی مدرن داشت. به همین جهت نیز یک گروه ماهر و مجرب از کارشناسان و مهندسین صدا در استودیوی معروف «ابی رود» در لندن مدت ۴ سال از وقت خود را اختصاص به تکمیل این پروژه داده اند.

بروس اسپیتزر، نویسنده و تاریخ نویس گروه بیتل ها این کاتالوگ تازه را در یک کلام «شگفت آور» توصیف کرده است. او می گوید :«زمان اجازه داده است تا این ترانه های کلاسیک ضبط شده به کمک تکنولوژی مدرن به صورت معجزه آسایی از کیفیت صدایی ضبط در استودیوهای امروزی برخوردار شود.»

اسپیتزر می گوید:«عامل تازه ای که دراین آثار ضبط شده قدیمی وجود دارد این است که کیفیت صدا چندین برابر بهتر شده است چرا که در سال ۱۹۸۷ روش های ضبط دیجیتالی هنوز در مراحل ابتدایی خود بود و مهندسین صدا در آن زمان هنوز نمی دانستند چگونه آن تعادل لازم را برای بازسازی صداها بوجود آورند. بنابراین جزئیات وجست و خیزهای موجود در موسیقی بیتل ها در این کاتالوگ تازه به کمک تکنولوژی مدرن برجسته و بازسازی شده است. به همین جهت هم صدای این سی دی ها نیز به مراتب بهتر از سی دی های ۲۲ سال پیش است.»

<!-- IMAGE -->

اسپیتزر می گوید شنونده با گوش دادن به این سی دی های جدید احساس می کند که برای نخستین بار به موسیقی بیتل ها گوش می دهد:« این موسیقی بازسازی شده گاه از چنان وضوح و پاکیزگی برخوردار است که شنونده احساس می کند برخی از نواها و ریتم های آن را هرگز در ضبط های قدیمی نشنیده و یا متوجه آن ها نشده است.»

علاوه بر این کیفیت صدایی تازه، کاتالوگ یا بسته بندی که به شکل یک مجموعه، سی دی، ترانه ها، اشعارو عکس های بیتل ها را در خود گنجانده نیز از شکل ظاهری بهترو کیفیت مرغوب تری برخوردار است و به مراتب بزرگ تراز بسته بندی های پیشین است.

اسپیتزر می گوید:«این دفترکوچک شامل کلیه اشعار و تعداد زیادی از عکس های سیاه و سفید و رنگی تک نفره و گروهی بیتل هاست. هم چنین در این دفتر در مقابل هر شعر و آهنگ، تاریخچه ای از چگونگی ساخته شدن این ترانه ها و این که در آن زمان هریک از اعضای گروه در چه شرایطی قرار داشتند و شرایط زمانه آن ها چه بوده است نیز نوشته شده است. این که در زندگی شخصی هریک از آن ها هنگام ساختن هر آلبوم چه می گذشت و آن ها در آن حالت چه افکاری داشتند؟ این آلبوم ها کجا و چگونه ضبط شدند؟ هم چنین نمونه هایی از ترانه های بخصوصی که دقیقا پروسه خلاقیت گروه و تک تک اعضای آن را نشان می دهد و این که چگونه بیتل ها، جورج مارتین، تهیه کننده آن ها و هم چنین مهندسین صوتی استودیوی ابی رود برخی از صداهای گنجانده در ترانه های معروف آن هارا بوجود می آورده اند.»

کاتالوگ کامل آثار بیتل ها به دو شکل «استریو» و «مونو» یا تک صدایی بازسازی شده است. مجموعه استریو، شامل ۱۲ آلبوم اصلی است که در بریتانیا ضبط شده است و دو آلبوم کنسرت و تورهای جهانی از جمله آلبوم «تور جادویی» بیتل ها نیز در آن گنجانده شده است. هریک ازسی دی ها نیزبه شکل آلبوم کوچکی با روی جلد اصلی در این مجموعه قرار گرفته است و برای هریک دیباچه ای با یادداشت های کوتاه درباره آلبوم و عکس های مخصوص درنظرگرفته شده است که با آن همراه است.

برای مدتی محدود، مجموعه کاتالوگ استریوی بیتل ها به همراه فیلم مستند کوتاهی درباره ساختن این مجموعه به خواستاران آن ارائه می شود.

جعبه مجموعه «مونو» یا تک صدایی، فقط برای مدت محدودی در دسترس کلکسیونرها قرار خواهد گرفت. این مجموعه نیز شامل تمام آثار گروه بیتل ها یعنی ۱۰ آلبوم به صورت ضبط اصلی یعنی تک صدایی است.

بروس اسپیتزر، تاریخ نگار گروه بیتل ها پیشنهاد می کند که حتی کسانی که از طرفداران پروپاقرص گروه بیتل ها نیستند نیز این دو مجموعه را تهیه کنند:«اگر افرادبتوانند باید به هرصورتی که ممکن است هردو مجموعه را تهیه کنند. احتمالا این یکی از کامل ترین ، دقیق ترین و بهترین کاتالوگ های موجود در صحنه موسیقی راک اند رول است که تا کنون در دسترس علاقمندان قرار گرفته است. به خصوص که این مجموعه در حال حاضر ازصدایی بهتر از زمانی که به ضبط رسیده است نیز برخوردارمی باشد.»

انتشار مجموعه کاتالوگ بیتل ها همزمان است با انتشار یک «گیم» موسیقی تازه برای بازی های ویدیویی به نام «بیتل ها: گروه راک».

XS
SM
MD
LG