لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۱

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا: پیشنهاد ایران پاسخگوی نگرانی های آمریکا نیست


<!-- IMAGE -->

نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید هر مذاکره ای با قدرت های جهانی، برنامه اتمی تهران را شامل نخواهد شد.

رسانه های ایران روز پنجشنبه به نقل از علی اصغر سلطانیه گفتند ایران آماده است درباره مسایلی مانند استفاده صلحجویانه از انرژی اتمی و جلوگیری از گسترش تسلیحات اتمی گفت و گو کند. سلطانیه که در جلسه هیات مدیره آژانس در وین سخن می گفت، اظهار داشت ایران به غنی سازی اورانیوم ادامه خواهد داد.

در واشنگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت پیشنهادی که ایران روز چهارشنبه به قدرت های جهانی ارائه داد، «پاسخگوی» نگرانی های آمریکا ازبرنامه اتمی تهران نیست.

او گفت مقامات آمریکا در چند هفته آینده تمایل ایران به شرکت در مذاکرات را آزمایش خواهند کرد.

روز چهارشنبه منوچر متکی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، پبشنهاد جدیدی را به نمایندگان شش قدرت جهانی، که درباره برنامه اتمی ایران بحث می کنند، ارائه داد. محتوای پیشنهاد فاش نشده است، اما رادیوی دولتی ایران گفت تهران آماده است به کاهش نگرانی های بین المللی از برنامه اتمی آن کمک کند.

مقامات آمریکایی روز چهارشنبه گفتند ایالات متحده پیشنهاد ایران را بطور جدی بررسی خواهد کرد. وزارت امور خارجه آمادگی دولت اوباما را برای تعامل مستقیم با ایران، پس از یک گسستگی دیپلماتیکی ۳۰ ساله، تکرار کرد، اما گفت انتخاب آن به دولت ایران بستگی دارد.

دولت اوباما یادآور شده است که اگر ایران، تا پایان سپتامبر با مذاکرات همراه با حسن نیت موافقت نکند، با تحریم های بین المللی سخت تر، احتمالا ممنوعیت ورود فرآورده های نقتی پالایش شده نفتی، روبرو خواهد شد.

XS
SM
MD
LG