لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۲

ایران پیشنهادهای خود را به قدرت های جهانی ارائه داد


ایران پیشنهادهای خود را به قدرت های جهانی ارائه داد
ایران پیشنهادهای خود را به قدرت های جهانی ارائه داد

<!-- IMAGE -->

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران مجموعه جدیدی از پیشنهادهای مربوط به برنامه اتمی خود را به ایالات متحده، روسیه، چین و دیگر قدرت های جهانی ارائه داده است. در تهران، منوچهر متکی روز چهارشنبه پیشنهادها را در مراسمی به نمایندگان شش کشور (معروف به گروه ۱+۵) - که برای حل اختلا ف ناشی از برنامه اتمی ایران در تلاش بوده اند - تسلیم کرد.

جزییات پیشنهادها معلوم نیست. اما متکی روز سه شنبه ابراز امیدواری کرد پیشنهادها آغاز دور جدیدی از مذاکرات اتمی را موجب شود.

واکنش های اولیه به پیشنهادهای ایران محتاطانه بوده است. رابرت گیبز، سخنگوی پرزیدنت اوباما، گفت ایران باید به مسئولیت های خود پای بند بماند و به آنچه او آن را برنامه اتمی غیر قانونی اش نامید، پایان دهد. گیبز گفت این فقط نظر یک کشور نیست، بلکه تمام جامعه جهانی چنین می اندیشد.

پیشتر، یک مقام آمریکایی گفت ایران به کسب توانایی ساختن بمب اتمی نزدیکتر می شود.

<!-- IMAGE -->

گلین دیویز، نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی، این نظر را روز چهارشنبه در جلسه هیات مدیره آژانس در وین ابراز داشت و گفت ایران هم اینک اورانیوم غنی شده به اندازه ای که برای تولید یک اسلحه اتمی کافی باشد در اختیار دارد.

آلمان و پنج عضو دائمی شورای امنیت برقراری تحریم های اضافی علیه ایران را، در صورتی که به برنامه اتمی خود بدون نظارت بین المللی ادامه دهد، بررسی می کنند.

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، گفته است کشور او درباره آنچه وی آنرا حق تولید انرژی اتمی نامید مذاکره نخواهد کرد. با این حال می گوید ایران حاضر است درباره راه های همکاری در «استفاده صلحجویانه» از انرژی اتمی بحث کند.

XS
SM
MD
LG