لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۶

احمدی نژاد معرفی وزرا به مجلس را پس گرفت


احمدی نژاد معرفی وزرا به مجلس را پس گرفت
احمدی نژاد معرفی وزرا به مجلس را پس گرفت
<!-- IMAGE -->

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران ساعاتی بعد از اعلام وصول نامه معرفی وزیران آموزش و پرورش و نیرو به مجلس، با ارسال نامه ای معرفی آنان را پس گرفت.

این اقدام پس از اعلام وصول معرفی نامه فاطمه آلیا وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش و علی ذبیحی وزیر پیشنهادی نیرو در جلسه علنی مجلس در روز سه شنبه ۱۷ شهریور صورت گرفت.

در آغاز جلسه علی لاریجانی رئیس مجلس از اعلام وصول نامه معرفی دو وزیر خبر داد و گفت که برنامه ای برای این دو وزیر ارائه نشده و آقای احمدی نژاد گفته است که نمایندگان همان برنامه های وزیران پیشنهادی قبلی را مطالعه کنند.

محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس در پایان جلسه گفت: «با این وضعیت بررسی صلاحیت وزرا در هفته آینده منتفی است و مجلس شورای اسلامی تا پنجم مهرماه جلسه علنی نخواهد داشت.»

نمایندگان مجلس همزمان با معرفی این دو وزیر پیشنهادی از سوی رئیس مجلس، به شکل غیررسمی مخالفت خود را با این دو نفر اعلام کردند.

به دنبال رأی عدم اعتماد مجلس به وزیران پیشنهادی آموزش و پرورش، نیرو، و رفاه و تأمین اجتماعی، محمود احمدی نژاد، فاطمه آلیا نماینده تهران در مجلس را به عنوان وزیر آموزش و پرورش و علی ذبیحی مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی را به عنوان وزیر نیرو به مجلس معرفی کرد.

آقای احمدی نژاد درباره پس گرفتن معرفی این دو نفر دلیل مشخصی ارائه نداده است اما برخی ناظران و کارشناسان این تصمیم را به سخنان آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ربط می دهند که تأکید کرده بود توصیه های علما و مراجع باید مغتنم شمرده شود. بنا به گزارش ها برخی مراجع با معرفی وزرای زن مخالفت کرده اند.

هرچند از میان سه زنی که برای پست وزارت به مجلس معرفی شده بودند، مرضیه وحید دستجردی وزیر پیشنهادی بهداشت موفق به دریافت رأی اعتماد از مجلس شد. سوسن کشاورز، وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش و فاطمه آجرلو وزیر پیشنهادی رفاه و تأمین اجتماعی نتوانستند از مجلس رأی اعتماد بگیرند. همچنین محمد علی آبادی وزیر پیشنهادی نیرو نیز از مجلس رای اعتماد نگرفت و از این رو محمود احمدی نژاد ناگزیر به معرفی سرپرست برای وزارتخانه های آموزش و پرورش، رفاه و نیرو شد.
بعد از آنکه مجلس به سه وزیر پیشنهادی رای اعتماد نداد، آقای احمدی نژاد ناچار شد برای این سه وزارتخانه بدون وزیر، سرپرست معرفی کند.

محمدرضا میرتاج ‌الدینی، عضو هیات رییسه مجلس، در جمع خبرنگاران پارلمانی درباره دلیل بازپس‌ گیری نامه قبلی از سوی آقای احمدی‌ نژاد گفت: «گویا صحبت‌ های امروز مجلس توسط معاون پارلمانی رئیس جمهور به ایشان منتقل شد و آقای احمدی ‌نژاد هم با توجه به فرصت سه‌ ماهه ‌ای که برای معرفی باقی‌ مانده وزرا دارند، معرفی این وزرا را مسترد کردند.»


XS
SM
MD
LG