لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۶

تعداد رأی های حامد کرزای رئيس جمهوری افغانستان از ۵۰ درصد فراتر رفت


تعداد رأی های حامد کرزای رئيس جمهوری افغانستان از ۵۰ درصد فراتر رفت
تعداد رأی های حامد کرزای رئيس جمهوری افغانستان از ۵۰ درصد فراتر رفت

<!-- IMAGE -->

کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید حامد کرزای رییس جمهوری با شمرده شدن نزدیک به تمامی آرای انتخابات ریاست جمهوری، ۵۴ درصد رای ها را بدست آورده است.

نتایج مقدماتی که روز سه شنبه اعلام شد نشان می دهد کرزای برای نخستین بار از ۵۰ درصد آرای مورد نیاز، برای پرهیز از دور دوم رای گیری فراتر رفته است.

نتایج روز سه شنبه همچنین نشان می دهد عبدالله عبدالله، رقیب اصلی کرزی، ۲۸۰۳ درصد رای ها را کسب کرده است. مسئولان انتخابات می گویند ۹۲ درصد رای ها شمرده شده است.

<!-- IMAGE -->

اما کمیسیون رسیدگی به شکابات انتخاباتی در افغانستان می گوید شواهد روشن و متقاعد کننده ای از تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ماه گذشته پیدا کرده و دستور داده است آرای مورد سئوال بازشماری شود.

کمیسیون، که سازمان ملل متحد از آن حمایت می کند روز سه شنبه دستور داد آرای حوزه هایی که گزارش دادند ۱۰۰ درصد واجدان شرایط رأی دادند، و محل هایی که در آنها بیش از ۹۵ درصد آرا به نام یک کاندیدا بود، بازشماری شود.

کای آیده، نماینده ارشد سازمان ملل متحد در افغانستان از مقامات خواست آرایی را که نشانه هایی از تقلب و خلافکاری در آنها دیده می شود کنار بگذارند.

تاکنون حدود ۲۰۰ هزار رأی به دلیل تقلب دور انداخته شده است. نتایج مقدماتی انتخابات نشان می دهد حامد کرزای رئیس جمهوری کنونی افغانستان۶⁄ ۴۷ درصد، و رقیب اصلی او عبدالله عبدالله،۷ ⁄۳۱ در صد آرا را کسب کرده اند. این ارقام بر نتایج شمارش آرا در حدود ۷۵ درصد حوزه های رأی گیری استوار است.

یک کاندیدا برای پرهیز از دور دوم به ۵۰ درصد آرا نیاز دارد.

آقای کرزای روز دوشنبه در مصاحبه با روزنامه فرانسوی فیگارو قبول کرد که ممکن است در جریان انتخابات تقلب هایی صورت گرفته باشد، اما آنها را در یک دمکراسی جدید «چاره ناپذیر» دانست و رد کرد.

کرزای همچنین اظهار عقیده کرد ایالات متحده در کوشش برای تضعیف موقعیت او، خانواده و متحدان سیاسی اش را محکوم می کند.

کرزای گفت به باور او انتقاد اخیر آمریکا از محمد قاسم فهیم، یار انتخاباتی او، در حقیقت متوجه خود او بوده است. کرزی همچنین اتهاماتی را که در مورد فساد به برادرش وارد می شود بی اساس نامید.

XS
SM
MD
LG