لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۶

چهارگوشه جهان: واکنش آژانس اتمی به فرانسه و خبرهای ديگر


چهارگوشه جهان: واکنش آژانس اتمی به فرانسه و خبرهای ديگر
چهارگوشه جهان: واکنش آژانس اتمی به فرانسه و خبرهای ديگر
<!-- IMAGE -->

واکنش آژانس بين المللی انرژی اتمی به فرانسه درمورد ايران

دبيرکل آژانس بين المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه اتهام های مبنی بر اينکه اين سازمان برخی اطلاعات مربوط به برنامه ی هسته ای ايران را فاش نساخته، رد کرد. پيش از اين وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرده بود مدارکی در اختيار دارد که نشان می دهد آژانس برخی اطلاعات کليدی را در مورد برنامه هسته ای ايران در گزارش اخير خود مطرح نکرده است.

<!-- IMAGE -->

اخذ وروديه ٣٠ هزار دلاری برای عبور کشتی های ايرانی از ولگا

روزنامه اعتماد می نويسد کشور روسيه از اين پس از کشتی های ايرانی ٣٠ هزار دلار می گيرد تا مجوز عبور از رود ولگا و ورود به آب های دريای سياه را صادر کند. به نوشته اعتماد پيش از اين هيچ کشتی با پرچم خارجی حق عبور از آب های داخلی روسيه را نداشت و تنها کشتی هايی با پرچم روسيه می توانستند در اين مسير تردد کنند. البته ممنوعيت چند ساله روسيه در حالی برای کشتی های ايرانی برداشته شده که هزينه ٣٠ هزار دلاری، برای کشتی های ايرانی سنگين بوده و امکان تردد در اين مسير را سخت کرده است. در اين گزارش به شرح مشکلات کشتی های ايرانی پرداخته شده و در پايان با نگاهی به عهدنامه های تاريخی ايران و روسيه به داستان محروميت ديرينه ايران از مزايای بی شمارِ حمل و نقل دريايی در درياچه بزرگ خزر اشاره شده است

<!-- IMAGE -->

نماينده ايران: انتظار نميرود سقف توليد اوپک در نشست روز چهارشنبه تغيير کند

نماينده ايران در اوپک، سازمان کشورهای صادر کننده نفت، می گويد انتظار نمی رود که در نشست آينده اين سازمان، سقف توليد اوپک تغيير کند. محمدعلی خطيبی، نماينده ايران در اوپک، در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: بر اساس اظهار نظرهای مطرح شده، سقف توليد اوپک بدون تغيير باقی خواهد ماند. قرار است نشست آينده اوپک روز چهارشنبه برگزار شود.


<!-- IMAGE -->

يکصد هزار دلار پاداش برای دستگيری مقصران آتش سوزی در کاليفرنيا

آتش نشانان در کاليفرنيا از گسترش آتش سوزی های اخير اين ايالت جلوگيری کرده اند. بر اساس گزارش ها، به دنبال آنکه هفته گذشته اعلام شد آتش سوزی کاليفرنيا عمدی بوده است، مقامات کاليفرنيا تحقيقاتی را در اين باره آغاز کرده اند. آرنولد شوارتزنگر، فرماندار ايالات کاليفرنيا وعده داده است که به فردی که اطلاعات مربوط به دستگيری و اعتراف مقصران اين حادثه را در اختيار مقامات بگذارد، يکصد هزار دلار پاداش داده می شود. بر اثر آتش سوزی های اخير کاليفرنيا، بيش از ٦٣ هزار هکتار از زمين های شمال لس آنجلس در آتش سوخت ٧٦ خانه ويران شد و جان دو آتش نشان گرفته شد.

<!-- IMAGE -->

تلفات شهروندان در نبردهای خيابانی شبه نظاميان مسلمان با نيروهای دولتی در موگاديشو

نبردهای خيابانی در موگاديشو، پايتخت سومالی٥ کشته و ٢٥ زخمی برجای گذاشته است. بنا به گفته مقامات دولتی و شاهدان در جريان حمله اخير گروههای اسلامگرا به نيروهای دولتی در خيابانهای پايتخت شمار بيشتری از شهروندان قربانی شده اند. شهروندان خانه و کاشانه خود را رها کرده و فرار می کنند. . مدير اورژانس موگاديشو گفت: همه زخميان منتقل شده به بيمارستانها شهروندان غيرنظامی بوده اند. در اين حال گروههای مخالف دولت، ارتش را مسئول تلفات وارد آمده اعلام کردند؛ اما يک سخنگوی ارتش با رد اين ادعا گفت: حملات نظامی به شهروندان از ناحيه ارتش نبوده است. دولت سومالی که از پشتيبانی سازمان ملل متحد و کشورهای غربی برخوردار است، در تلاش برای پايان دادن به خشونتهای خونين اسلامگرايانی ست که زندگی شهروندان موگاديشو را عملاً مختل کرده است.

<!-- IMAGE -->

کشف سه ژن که در ايجاد بيماری آلزايمر يا فراموشی نقش دارند

سه ژن که در ايجاد بيماری آلزايمر يا فراموشی نقش دارند کشف شده اند. پژوهشگران اميدوارند کشف اين سه ژن پيشگيری و درمان اين بيماری مغز را ممکن سازد. کارولاين يکی از هزاران نفری است که از يک بيمار مبتلا به آلزايمر يا به عبارتی فراموشی نگاهداری می کند. همسر او پيتر سه سال پيش به فراموشی مبتلا شد و کارولاين کار خود را رها کرد تا از همسرش نگاهداری کند ولی وقوع يک تصادف کارولين را زمينگير و اسير صندلی چرخدار کرد و او ديگر قادر نيست از شوهرش پرستاری کند. کارولاين می گويد او حتی نمی تواند بخوابد زيرا پيتر مدام از او سئوال می کند که کجا هستند او چه می کند چه ساعتی است، سئوال هايی که به نظر کارولاين نشان از نگرانی های بيماران مبتلا به آلزايمر دارد. ولی شايد اميد به درمان اين بيماری نزديک باشد. دانشمندان در اروپا سه ژنی را که به بيست در صد موارد بيماری آلزايمر ارتباط پيدا می کند کشف کرده اند. جولی ويليامز استاد ژنتيک اعصاب و روان دانشگاه کارديف بريتانيا: اين ژن ها نقش حفاظتی را در مغز ايفا می کنند و تغيير در آن ها ممکن است تاثير حفاظتی آنها را از بين برده يا آنها را از "محافظ به مهاجم" تبديل کند. بيش از ٢٦ ميليون نفر در جهان به بيماری آلزايمر مبتلا هستند بيماری که هنوز علت آن معلوم نيست و درمانی برای آن يافت نشده است. دارو های فعلی فقط می توانند علائم بيماری را به تاخير اندازند. بيماری که به مغز شخص حمله می کند و بيمار پس از مدتی حتی نخواهد توانست از خود نگاهداری کند. از آن جا که انتظار می رود شمار مبتلايان به آلزايمر تا سال ٢٠٥٠ از صد ميليون فراتر رود يافتن معالجه اين بيماری اهميت بسياری دارد و کشف اين ژن ها راه های جديدی را برای درمان دارويی آلزايمر باز می کند. جولی ويليامز می گويد کشف اين ژن ها مهم ترين اکتشاف ژنتيک در ١٥ سال اخير بوده است. وی بر اين باور است که کشف ژن های وابسته به آلزايمر می تواند قدم مثبتی در پيشگيری و درمان اين بيماری باشد. دو نمونه از اين ژن ها در بريتانيا و سومين اين ژن ها توسط پژوهشگران فرانسوی و در جريان مطالعه هزاران نمونه از دی ان ای رد يابی شده است. ولی دانشمندان تاکيد دارند بيماری آلزايمر که علاوه بر اخلال در حافظه فرد باعث ناتوانی های جسمی و ذهنی زيادی نيز می شود می تواند ناشی از ترکيب عوامل متعددی از جمله ژن و محيط زيست باشد.


XS
SM
MD
LG