لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۹

سه تن در حمله انتحاری در فرودگاه کابل کشته شدند 


سه تن در حمله انتحاری در فرودگاه کابل کشته شدند 
سه تن در حمله انتحاری در فرودگاه کابل کشته شدند 
<!-- IMAGE -->

مقامات در افغانستان می گویند در حمله یک بمب گذار انتحاری در نزدیکی یک پایگاه نظامی در فرودگاه بین المللی کابل، سه شهروند جان سپردند و شش نفر مجروح شدند.

طالبان مسئولیت این حمله را که بامداد سه شنبه روی داد و در آن یک سرباز بین المللی نیز مجروح شد، بر عهده گرفتند.

غیر نظامیان و نیز سربازان خارجی از فرودگاه استفاده می کنند، و شورشیان طالبان آن را ماه پیش در پیش از انتخابات ریاست جمهوری هدف گرفتند.

در خشونتی دیگر، ارتش آمریکا می گوید چهار سرباز آمریکایی روز سه شنبه در عملیاتی در استان کونار در شرق افغانستان کشته شدند. خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد در زد و خورد ۱۰ سرباز افغان نیز کشته شدند.

در این میان، نیروی بین المللی به فرماندهی ناتو در افغانستان به این نتجیه رسیده است که در حمله هوایی روز جمعه در استان غندوز تلفاتی به غیر نظامیان نیز وارد آمد. این ارزیابی بر تحقیقات اولیه درباره حمله استوار است. هدف حمله هوایی، که یک فرمانده آلمانی دستور آن را صادر کرد، ستیزه گران طالبان بود، اما مقامات محلی ادعا کردند بسیاری از غیر نظامیان نیز کشته شدند.

ژنرال استانلی کریستال، فرمانده نیروهای های آمریکا و ناتو، هیاتی را برای تحقیق کامل درباره حوادثی که منجر به حمله شد تعیین کرده است.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، از بی گناهانی که ممکن است در حمله کشته شده باشند ابراز تاسف کرده است. مرکل روز سه شنبه در پارلمان آلمان گفت حتی کشته شدن یک نفر بی گناه هم در افغانستان «بسیار زیاد» است. وزیر دفاع آلمان از حمله علیه ستیزه گرانی که دو نفتکش را ربوده بودند دفاع کرده است. او گفت طالبان ممکن بود از نفتکش ها برای دست زدن به حمله عمده ای علیه سربازان آلمانی استفاده کنند.

یک گروه طرفدار حقوق بشر در افغانستان گفت در حمله هوایی بالغ بر ۷۰ شهروند کشته شدند.

در خشونتی دیگر، ۱۲ ستیزه گر طالبان روز دوشنبه در جریان زد و خورد با پلیس در استان باغدیس کشته شدند.

XS
SM
MD
LG