لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۶

وقايع روز: شکايت جبهه مشاركت و چند خبر ديگر


وقايع روز: شکايت جبهه مشاركت و چند خبر ديگر
وقايع روز: شکايت جبهه مشاركت و چند خبر ديگر
<!-- IMAGE -->

شکايت جبهه مشاركت و مجمع روحانيون مبارز عليه فرمانده سپاه پاسداران

جبهه مشاركت ايران اسلامى و مجمع روحانيون مبارز با انتقاد شديد از اظهارات اخير سردار عزير جعفری فرمانده سپاه پاسداران خواستار برخورد قضايى با وى شدند. چندی پيش سردار جعفری احزاب اصلاح طلب و سران اين گروه ها را به تلاش برای انقلاب مخملی و حذف رهبری از طريق انتخابات متهم کرده بود. مجمع روحانيون مبارز از تسليم شکايت اين حزب عليه عزيز جعفرى، فرمانده كل سپاه به دادسرای عمومی و انقلاب تهران خبر داده است. مجمع روحانيون مبارز علت طرح شکايت را ايراد اتهام و اهانت از جانب سردار جعفری به چند تن از شخصيت هاى مجمع، نشر اكاذيب و نقض آشكار وصيت نامه آيت الله خمينى عنوان کرده است. از سوی ديگر حزب مشاركت ايران اسلامى نيز در بيانيه اى اعلام کرده كه احتمال دارد هدف از اظهارات سردار جعفری مقدمه ای برای اقداماتی باشد که حزب مشارکت از آن به «ديگر برنامه های كودتاگران در برخورد فيزيكى با رهبران اصلاحات» ياد کرده است. حزب مشارکت در بيانيه خود يادآور شده است که اظهارات سردار جعفری به عنوان يک فرد نظامی در زمينه مسائل پس از انتخابات احتمالا مؤيد اخباری است كه بر نقش سپاه در حوادث اخير منتشر شده است. در پی اعتراض های صورت گرفته به نتايج انتخابات رياست جمهوری بسياری از اعضای ارشد حزب مشارکت و ساير تشکل های موسوم به اصلاح طلب در ايران بازداشت شدند. در حالی که مقامات دولتی در ايران، سران گروه های اصلاح طلب را به تلاش برای انقلاب مخملی متهم می کنند، گروه های اصلاح طلب از محافلی خاص سخن گفته اند که در انتخابات تقلب کرده و خواستار حذف گروه های اصلاح طلب هستند. روزنامه اعتماد از واکنش دو حزب اصلاح طلب به سخنان فرمانده سپاه نوشته است. اعتماد درشماره روز دوشنبه خود نوشته است که دو حزب محوری جبهه اصلاحات (مشارکت ايران اسلامی و سازمان مجاهدين انقلاب) در بيانيه ای جداگانه نسبت به اظهارات فرمانده سپاه پاسداران واکنش نشان داده و به آن اعتراض کرده اند. دربخشهايی از بيانيه جبهه مشارکت آمده است: «هرکس با بزرگانی که بی انصافانه مورد هجوم واقع شده اند کمترين آشنايی را داشته باشد هرگز اين وصله ناچسب را قبول نخواهد کرد.» اشاره اين بيانيه به اتهاماتی است که سردار جعفری درمورد کودتای انتخاباتی به سران گروههای اصلاح طلب وارد کرده است. در سخنان اخير خود جعفری از جمله از محمد خاتمی، محمد موسوی خوينی ها، مصطفی تاج زاده و مهدی هاشمی نام برده است.

<!-- IMAGE -->

کيهان تهران: بيانيه جديد موسوی رونويسی از نسخه سيا است

شماره روز يکشنبه کيهان گزارشی منتشر کرده است که عنوان آن را نيز تيتر يک خود قرار داده و آن را با نام گزارش تحليلی خبری کيهان و سو تيتر بيانيه جديد موسوی رونويسی از نسخه سيا خوانده است .دربخشی از اين مقاله کيهان آمده است: «اکنون مدتهاست که رسانه های فارسی زبان شبکه براندازان خارج از کشور از فقدان استراتژی و ضعف کادر رهبری به عنوان دو چالش اساسی جبهه تحت حمايت موسوی و کروبی ياد می کنند.» کيهان تأکيد گروههايی را که عوامل شبکه های اطلاعاتی غربی خوانده اتخاذ استراتژی واحد برای تداوم اعتراض ها از سوی موسوی و کروبی دانسته است.

<!-- IMAGE -->

ابراز نگرانی محمد خاتمی از احتمال برخورد با دانشگاه ها

روز يکشنبه محمد خاتمی رئيس جمهوری پيشين ايران و دبير کل حزب مجمع روحانيون مبارز در ديدار با اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسين دانشگاه ها گفت عده ای در برخورد با ليبراليسم به تماميت خواهی متوسل شده اند. آقای خاتمی ضمن انتقاد شديد از كسانى كه به گفته او «بزرگترين فرصت براى نظام» را ضايع كردند اتهامات وارده به خود و ديگر چهره های جناح اصلاح طلب را دروغ دانست. خاتمی ضمن بى اساس خواندن اعتراف‌هاى پخش شده از بازداشت شدگان از کسانی انتقاد کرد که به گفته او «بهترين فرصت‌ها را براى موفقيت نظام» از دست داده و ۳۰۰ ميليارد دلار سرمايه ملى را با «ندانم كارى‌ها» از بين برده‌اند. آقای خاتمی همچنين درباره احتمال برخورد با دانشگاه ها ابراز نگرانی کرد. تارنمای خبری آفتاب از ديدار محمد خاتمی با انجمن اسلامی مدرسين دانشگاهها گزارشی منتشر کرده و طی آن از قول رئيس جمهوری سابق ايران نوشته است: «به همه دلسوزان هشدار می دهيم که تا فرصتها کاملا ازدست نرفته به بازسازی اعتماد عمومی بيانديشيم و يک بار ديگر اطمينان ايجاد کنيم که درچارچوب همين ساختار می توان به رفع اشکلات اقدام کرد.» به گزارش آفتاب آقای خاتمی طی اين ديدار درميان سخنان خود گفت: «جای تاسف است که اين روزها اين قدر تلاش می کنند تا افراد و نيروهای دلسوز و مدافع اصول و بنيانهای انقلاب را برانداز نظام معرفی کنند. رئيس دولت اصلاحات طی تازه ترين سخنان خود تاکيد کرد که کسانی به نام مقابله با ليبراليسم غرب از پايگاه فاشيسم و ايده های توتاليتاريسم که آن هم غربی است می خواهند به زور مردم را به راهی که خود سعادت می دانند ببرند که ما با اين برداشت از دين مخالفيم.»

<!-- IMAGE -->

دانشگاه های ايران دانشجويانی که به نتايج انتخابات اعتراض کرده اند را تنبيه می کنند

رابرت اف ورث در مقاله ای در نيويورک تايمز تحت عنوان «دانشگاه های ايران دانشجويانی که به نتايج انتخابات اعتراض کرده اند را تنبيه می کند» نوشت وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی فهرست دانشجويانی که در تظاهرات خيابانی در اعتراض به نتايج انتخاباتی شرکت کرده بودند را به کميته های انضباطی دانشگاه ها معرفی می کند. رابرت ورث همچنين به نقل از سازمان خبری نيمه رسمی مهر نوشت، گزارش های کميته های انضباطی مستقيماً در اختيار آيت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی قرار خواهد گرفت.

<!-- IMAGE -->

ابراز ترديد مجلس شورای اسلامی نسبت به فهرست ۷۲ نفره کشته‌ شدگان

در پی انتشار فهرست ۷۲ نفره کشته‌ شدگان ناآرامی های پس از انتخابات رياست جمهوری در ايران، مجلس شورای اسلامی نسبت به صحت اين فهرست ابراز ترديد کرد. روز گذشته علاالدين بروجردی، رئيس كميسيون امنيت ملى و سياست‌خارجى مجلس، گفت مشخصات كامل اين ۷۲ نفر هنوز در اختيار مراجع ذيربط قرار نگرفته است. هفته گذشته سايت خبرى نوروز، ارگان جبهه مشاركت ايران اسلامى، فهرست ۷۲ تن از كسانى را كه در رويدادهاى پس از انتخابات كشته‌ شده‌اند، منتشر كرد. كميته پيگيرى وضعيت زندانيان و جانباختگانِ پس از انتخابات، پيش از اين اعلام كرده بود، تاكنون كشته شدن ۷۲ نفر در روزهاى پس از انتخابات محرز شده است. روز شنبه علاءالدين بروجردى، با اشاره به حضور دو تن از اعضای کميته پيگری در مجلس و ارايه فهرست کشته شدگان گفت، نام پدر و شماره شناسنامه اين افراد «هنوز واصل نشده» و از اين رو «ادعاهاى مطرح شده در اين زمينه به شدت زير سؤال است.»

<!-- IMAGE -->

آيت الله صادق لاريجانی کميتهء نظارت به پرونده های مربوط به حوادث بعد از انتخابات را تغيير داد

به دستور آيت الله صادق لاريجانی کميتهء جديدی نظارت بر رسيدگی به پرونده های مربوط به حوادث بعد از انتخابات در ايران را بر عهده خواهند داشت. به گزارش خبرگزاری مهر اين کميته سه نفره جايگزين کميته قبلی می شود که در قوه قضائيه تشکيل شده بود. اعضای کميته قبلی شامل حجت الاسلام ابراهيم رئيسی معاون اول قوه قضائيه، مصطفي پورمحمدی رئيس سازمان بازرسی کل کشور و قربانعلی دری نجف آبادی دادستان سابق کل کشور بود. آيت الله لاريجانی طی حکمی حجت الاسلام رئيسی معاون اول قوه قضائيه، محسنی اژه ای دادستان کل کشور و علی خلفی رئيس حوزه رياست قوه قضائيه را مامور نظارت بر رسيدگی به پرونده های مربوط به حوادث بعد از انتخابات از جمله حادثه کوی دانشگاه و بازداشتگاه کهريزک کرده است. پيشتر ابراهيم رئيسی در رابطه با تغييرات صورت گرفته در قوه قضائيه گفته بود تغيير دادستان عمومی و انقلاب تهران، اخلالی در روند رسيدگی به پرونده‌های حوادث پس از انتخابات ايجاد نمي‌کند.

<!-- IMAGE -->

عماد افروغ: لغو مراسم احيای حرم امام پيام خوبی ندارد

صفحه نگرش شماره امروز روزنامه دنيای اقتصاد از قول عماد افروغ رييس کميسيون فرهنگی مجلس هفتم نوشته است: «لغو مراسم احيای حرم امام پيام خوبی ندارد.» آقای افروغ افزوده که نه پيام سياسی و نه پيام مذهبی لغو اين مراسم خوب نيست وی علت لغو اين سخنرانی ها را مبهم خواند. در همين حال تارنمای خبری آفتاب مطلبی دارد پيرامون لغو مراسم احيا در حرم امام خمينی .اين مطلب به تحليل محمد هاشمی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی اختصاص دارد از علت لغو اين مراسم.اين تارنما به نقل از محمد هاشمی که عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام نيز هست نوشته است: «درجامعه ای که امام و حرم امام مصونيت ندارد معلوم نيست انقلاب به کجامی رود . امام مردم را همه چيز می دانستند ولی امروز متاسفانه شاهديم که رسانه هايی حيثيت مردم را به بازی می گيرند و هتک حرمت می کنند .»

<!-- IMAGE -->

خبربرگزار نشدن نماز عيد فطر امسال درمصلای تهران

خبربرگزار نشدن نماز عيد فطر امسال درمصلای تهران در چند روزنامه به چشم می خورد.ايرنا از اين تصميم گزارشی منتشر کرده است و از قول محمد عيديان نوشته است : مجموعه مصلای بزرگ امام خمينی امسال آمادگی برگزاری نماز عيد فطر را ندارد و دليل آن انجام فعاليتهای عمرانی و ساخت و ساز داخل محوطه مصلی است.گفتنی است که سالهای متمادی است که مصلای بزرگ تهران موسوم به امام خمينی که گنجايش يک و نيم ميليون تا دو ميليون نفر را دارد محل برگزاری مراسم نماز عيد فطر بوده و اين درحالی است که سالهاست فعاليتهای عمرانی در محل مصلا انجام ميشود.

<!-- IMAGE -->

خانواده آيت الله قدوسی مراسم سالگرد کشته شدن وی را لغو کرد

روزنامه آفتاب با انتشار اطلاعيه خانواده آيت الله قدوسی از لغو مراسم سالگرد کشته شدن وی خبر داده است. دربخشهايی از اين اطلاعيه آمده است: آنه قدوسی ، بهشتی و هزاران شهيد ايران و اسلام می خواستند حرکت يکپارچه مردم درجهت اهداف مولای متقيان بود. خانواده آيت الله قدوسی برضرورت اجرای عدالت توسط قوه قضاييه تاکيد کرده اند . در بخشی ديگر از اين اطلاعيه آمده است: آيت الله قدوسی درزمانی که دادستان کل انقلاب بود با ديدن خانواده يک زندانی خواب از چشمش ربوده می شد.خانواده قدوسی مخدوش شدن ارزشهای انقلاب را مبنای تصميم لغوبرگزاری مراسم بيست و هشتمين سالمرگ آيت الله قدوسی عنوان کرده اند.

<!-- IMAGE -->

نظری درباره کارآمدی نظام جمهوری اسلامی

روزنامه رسالت در شماره يکشنبه خود به نقل ازسيد علی اديانی عضوکميسيون انرژی مجلس هشتم نوشته است: «با روی کار آمدن دولت احمدی نژاد نظام جمهوری اسلامی کارآمدی خود را در سی سال پس از انقلاب نشان داد.» آقای اديانی طی سخنان خود در سواد کوه همچنين افزود که رای اعتماد به وزرای پيشنهادی احمدی نژاد زمينه خدمت رسانی را فراهم تر می کند.

<!-- IMAGE -->

آلودگی صوتی تهران بالاتر از حد مجاز است

شماره روز يکشنبه روزنامه سرمايه آلودگی صوتی تهران را درمرحله هشدار خوانده و از قول دکتر يوسف رشيدی مديرعامل شرکت کنترل کيفيت هوای تهران نوشته است که آلودگی صوتی تهران بالاتر از حد مجاز است و اين وضعيت را در نزديکی مراکز آموزشی ، درمانی بدتر ارزيابی کرده است.

<!-- IMAGE -->

صحت و سقم اعترافات منسوب به يک زندانی در مورد محسن ميردامادی

روزنامه آفتاب يزد در شماره امروز خود از قول محسن آرمين نايب رييس کميسيون امنيت ملی مجلس ششم اعترافات منسوب به يک زندانی را در مورد محسن ميردامادی کذب خوانده است.گفتنی است پيش از اين به نقل از يکی از بازداشت شدگان حوادث اخير عنوان شده بود که احمد عزيزی سفيرپيشين ايران درآلمان نقل کرده است که درسفر رسمی برخی اعضای مجلس شورای اسلامی که محسن ميردامادی نماينده وقت مجلس درراس آنها بود به قدری ذليلانه عليه مسئولان کشور سخن گفته می شد که وی درنوشتن گزارش دچار مشکل شده بود.

<!-- IMAGE -->

احتمال آن می رود طی شش ماه دوم سال از ميزان سهميه بنزين کاسته شود

شماره پانزده شهريور روزنامه ايران به نقل از مدير ستاد حمل و نقل و سوخت کشور نوشته است که سهميه بنزين مهرماه خودروهای شخصی همان يکصد ليتر خواهد بود و افزود که فصل پاييز و زمستان فرصت خوبی برای کاهش سهميه بنزين خودروهاست و احتمال آن می رود که طی شش ماه دوم سال از ميزان سهميه بنزين کاسته شود. گفتنی است شماره امروز روزنامه سرمايه ازمطرح بودن احتمال کاهش تا چهل درصدی سهميه بنزين خودروها طی شش ماه پيش رو خبر می دهد.

<!-- IMAGE -->

پنجاه درصد مرگ و مير تصادفات جاده ای در ايران به علت نبستن کمربند ايمنی است

شماره روز يکشنبه روزنامه خراسان درصفحه اجتماعی خود به نقل از سرهنگ حسين نوری فر جانشين رئيس پليس راه کشور نوشته است که پنجاه درصد مرگ و مير ناشی از تصادفات جاده ای در ايران به علت نبستن کمربند ايمنی رخ می دهد.XS
SM
MD
LG