لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۳

چهار گوشه جهان: سخنان چاوز در مشهد و خبرهای ديگر


چهار گوشه جهان: سخنان چاوز در مشهد و خبرهای ديگر
چهار گوشه جهان: سخنان چاوز در مشهد و خبرهای ديگر
<!-- IMAGE -->

هوگو چاوز در مشهد: حضرت مسيح رجعت خواهد نمود و به همراه حضرت مهدی يك روز برای ايجاد عدالت قيام خواهند كرد

بنا به گزارش ها از ايران هوگو چاوز رئيس‌جمهوری ونزوئلا که پس از پايان ديدارهايش با مقام های ايرانی به ترکمنستان سفر می کند روز گذشته به همراه محمود احمدی نژاد و اعضای هئيت دولت به مشهد سفر کرد. اولين جلسه دولت دهم روز يکشنبه در مشهد برگزار شد و امضای اسناد همکاری ايران و ونزوئلا نيز با حضور احمدي‌نژاد و چاوز در آن شهر صورت گرفت. هوگو چاوز رييس جمهوری ونزوئلا صبح شنبه به همراه يک هيأت بلند پايه سياسی و اقتصادی در فرودگاه مهرآباد تهران مورد استقبال رسمی مقام های ايرانی قرار گرفت. چاوز در چهارچوب سفر يازده روزه خود به شش کشور جهان که روز دوشنبه از ليبی آغاز شده بود ، پس از گذر از الجزائر و سوريه وارد تهران شد. هوگو چاوز پس از پادشاه عمان و رئيس جمهوری سوريه، سومين رهبر خارجی است که از زمان اعلام انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد، به ايران سفر کرده است. هوگو چاوز روابط دوستانه ای با محمود احمدی نژاد دارد و اين موضوع زمينه ساز گسترش روابط دولت ايران با شماری از دولت های آمريکای لاتين بوده است. اما اکنون سفر وی بهمراه محمود احمدی نژاد و کابينه اش در اولين جلسه هيات دولت دهم نشان از عمق روابط ايران و ونزوئلا دارد. مقام های دولت ايران حضوردر آمريکای جنوبی که با همکاری و کمک های اقتصادی گسترده همراه بوده را يکی از دستاوردهای مهم سياست خارجی ايران می دانند. مخالفان اين سياست با اشاره به تضعيف و تيرگی روابط ايران با کشورهای اثرگذار جهان، تمرکز بر گسترش روابط با کشورهای آمريکای لاتين را بی فايده و هزينه آن را غيرقابل قبول دانسته اند. محمود احمدی نژاد يكشنبه شب بعد از امضای سه سند همكاری اقتصادی، بهداشت و درمان و انرژی با ونزوئلا در كنفرانس مشترك خبری با هوگو چاوز اظهار داشت «بسيار خوشحالم پايان ديدار هوگو چاوز از ايران با زيارت حرم حضرت امام رضا مقارن شد.» وی اضافه کرد: «پذيرائی از آقای چاوز در مقدس‌ترين مكان ايران نشاندهنده ارادت ملت ايران به آقای چاوز و ملت انقلابی ونزوئلا است.» احمدی نژاد سفر هوگوچاوز به ايران را بسيار پربار و موفقيت آميز خواند و اظهار داشت: «ديروز و امروز تصميمات بسيار خوبی گرفته شد و در آينده نزديك شاهد هرچه بيشتر همكاري‌ها ميان دوطرف در زمينه‌های گوناگون خواهيم بود.» اما هوگو چاوز در ادامه اين کنفرانس خبری به ايراد سخنانی در مورد مسايل مذهبی پرداخت و گفت: «به عنوان يك مسيحی احساس بسيار خوبی دارم كه به زيارت حرم مقدس امام رضا آمده ام.» وی افزود: «حضرت مسيح رجعت خواهد نمود و به همراه حضرت مهدی يك روز برای ايجاد عدالت قيام خواهند كرد.» وی در بخش ديگری از سخنان خود توسعه روابط تجاری ميان دو كشور را مورد تأكيد قرار داد و گفت: «از اين بستر مي‌توانيم به چشم انداز و هدف مورد نظر خود در آينده نزديك برسيم.» بر اساس يکی از تفاهم نامه های امضا شده بين رؤسای جمهور دو کشور، ونزوئلا به ايران روزانه معادل ۲۰ هزار بشکه بنزين صادر خواهد کرد. هيات بلندپايه کشور ونزوئلا در ادامه سفر خود صبح روز دوشنبه ايران را به مقصد ترکمنستان ترک کرد.

<!-- IMAGE -->

سارکوزی اميدوار است سی و شش فروند جت جنگنده به برزيل بفروشد

نيکلا سارکوزی، رييس جمهوری فرانسه ابراز اميدواری کرد در جريان سفرش به برزيل، سی و شش فروند جت جنگنده به اين کشور بفروشد. شرکت آمريکايی بويينگ و ساب از سوئد، رقبای رافائل، شرکت هواپيما سازی فرانسوي، به شمار می روند. برزيل علاوه بر خريد جت های نظامی، خواهان انتقال فناوری ساخت هواپيما است. در جريان سفر سازکوزی به برزيل، وی در مراسم روز ملی اين کشور که امروز برگزار می شود، شرکت خواهد کرد. دسامبر گذشته فرانسه قراردادی به ارزش ١٢ ميليارد دلار با برزيل امضا کرد که امکان ساخت پنجاه هليکوپتر و همچنين ساخت احتمالی اولين زيردريايی اتمی آمريکای لاتين را برای اين کشور فراهم کرد.

<!-- IMAGE -->

گروه های افراطی در درون حماس خواستار حجاب اجباری و اجرای قوانين شرع هستند

اتان برونر در رابطه با مبارزه درونی در سازمان حماس بر سر اِعمال حجاب و ديگر قوانين افراطی اسلامی در نوار غزه در نيويورک تايمز نوشت گروه های افراطی در درون حماس، رهبری اين سازمان را به قصور در اجرای قوانين شرعی از جمله حجاب اجباری و سازش پذيری در مقابل نفی اسلام متهم می کنند. يکی از اين گروه ها موسوم به مبارزين در راه خدا، يک مسجد در بخش جنوبی نوار غزه را اشغال کردند. نيروهای امنيتی حماس پس از يک جنگ شبانه روزه بيش از ٢٠ تن از آنان را کشته و يکصد و ٥٥ تن را بازداشت کردند. رهبری سازمان حماس با اِعمال حجاب اجباری و اجرای اين گونه مقررات و قوانين از سوی گروه های افراطی مخالفت کرده است.

<!-- IMAGE -->

تظاهرات بيش از ده هزار نفر عليه دولت در يونان

بيش از ده هزار نفر در اعتراض به دولت محافظه کار يونان دست به تظاهرات زدند. در همين حال بزرگترين اتحاديه کارگران آن کشور با ٦٠٠ هزار عضو در بيانيه ای ضمن محکوم کردن دولت گفته است بيکاری، اخراج، افزايش ماليات، سياست های خصوصی سازی، کاهش خدمات اجتماعی و نابودی محيط زيست، تنها دستاوردهای دولت بوده است. تظاهرات کنندگان با شعارِ دولت و بانک ها کشور را حراج کرده اند، در نمايشگاه بين المللی که هر ساله در ماه سپتامبر برگزار می شود، تجمع کردند. نخست وزير يونان خواستار برگزاری انتخابات مجلس در روز ٤ اکتبر سال جاری شده است. حدود ٢٥٠٠ مأمور پليس برای جلوگيری از ناآرامی های احتمالی در خيابان ها مستقر شده است.

<!-- IMAGE -->

منابع پزشکی در نوار غزه از کشته شدن نوجوان ۱۵ ساله فلسطينی توسط ارتش اسرائيل خبر دادند.

بر اساس گزارش های منتشر شده نوجوان فلسطينی که در منطقه مرزی زخمی شده بود در ساعات شبانه به وقت محلی از شدت جراحات درگذشت. به گفته پزشکِ بيمارستانی در شمال غزه نوجوان فلسطينی در بامداد روز جمعه مورد اصابت گلوله قرار گرفته و تلاش پزشکان نيز نتوانسته وی را از مرگ نجات دهد. صدها تن از مردم غزه در مراسم تشيع جنازه اين نوجوان شرکت کردند. در همين حال سخنگوی ارتش اسرائيل نيز به خبرگزاری آسوشيدپرس گفته است مقامات اسرائيلی در زمينة اين قتل تحقيق خواهند کرد.

<!-- IMAGE -->

رئيس دادگاه قانون اساسی گابن علی بِن بونگو را رياست جمهوری آن کشور اعلام کرد

بر اساس گزارشهای رسيده از جمهوری گابن، ناآراميهای مربوط به نتيجه انتخابات رياست جمهوری در ليبرويل، پايتخت آن کشور کماکان ادامه دارد. در پی اعلام خبر پيروزی علی بونگو، وزير دفاع و پسر ديکتاتور سابق گابن در انتخابات رياست جمهوری، نيروهای اپوزيسيون آن کشور اعلام کردند در انتخابات تقلب وسيعی صورت گرفته است. رئيس دادگاه قانون اساسی گابن، روز جمعه اعلام کرد، علی بِن بونگو با کسب تقريباً ٤٢ درصد از آراء انتخاباتی، در مقام رياست جمهوری آن کشور قرار خواهد گرفت. با اعلام اين خبر از سوی رئيس دادگاه قانون اساسی اپوزيسيون گابن دريافت که آخرين شانس خود را برای برگزاری مجدد انتخابات از دست داده است. طبق گزارش وزارت کشور گابن تا کنون دو نفر در جريان اعتراضات اخير جان خود را از دست داده اند. اپوزيسيون گابن، فرانسه را عامل ناآراميهای کشور خود می دانند، زيرا با مرگ عمر بونگو ، که به مدت ٤٢ سال با حمايت و پشتيبانی فرانسه بر گابن حکومت کرد، انتظار تغييرات وسيعی در نظام حکومتی آن کشور می رفت، اما با پيروزی پسر عمر بونگو در انتخابات، اپوزيسيون ضمن نا عادلانه خواندن روند برگزاری آن، پاريس را به اعمال نفوذ و حمايت از نامزدی علی بونگو متهم می کند. کشور آفريقايی گابن، در غرب آفريقای مرکزی و يکی از توليدکنندگان عمده نفت جهان، تا سال ١٩٦٠ در استعمار فرانسه قرار داشت.

<!-- IMAGE -->

لغو آتش بس در يمن

بر اساس گزارش های رسيده از يمن، آتش بسِ تعيين شده ميان نيروهای دولتی و شورشيان در شمال آن کشور لغو شده است. پيشتر مقامات يمنی اعلام کردند عمليات نظامی را موقتا قطع خواهد کرد تا امدادگران بتوانند کمکهای غذايی و دارويی را به غير نظاميانی که بر اثر اين جنگ آواره شده اند برسانند. شورشيان نيز گفته بودند برای تسهيل در کمک رسانی، مينهای زمينی و موانع را جمع آوری ، و حمله های خود را به سربازان دولتی متوقف ميکنند. مقامات امنيتی يمن ميگويند نبرد ميان شورشيان شيعه و نيروهای دولتی در شمال کشور ادامه دارد و دو طرف در زد و خوردی شديد در ايالات سعدا و امران در نزديکی مرز عربستان درگير بوده اند.

<!-- IMAGE -->

تلفات و خسارات بارانهای سنگين در غربِ آفريقا

سازمان ملل متحد می گويد بارانهای سنگين در غربِ آفريقا زندگی سيصد و پنجاه هزار نفر از مردم اين ناحيه را تحت تاثير قرار داده و جان دست کم ٣٢ تن را در غنا و بورکينافاسو گرفته است. پيش بينی می شود شمار کشته شدگان بارش های اخير افزايش يابد. شديد ترين بارش های نود سال گذشته در بورکينافاسو، باعث آسيب ديدن خانه های بيش از يکصد و پنجاه هزار نفر از مردم منطقه شده است. باران های سيل آسای اخير همچنين به ١٢ پل و دو سد آسيب رسانده و برق بسياری از مناطق را قطع کرده است. اين امر، امدادرسانی به مردم آسيب ديده را با مشکل مواجه کرده است.

<!-- IMAGE -->

حمله اسيدی در هنگ کنگ

گزارش های رسيده از هنگ کنگ حاکی از آن است که دست کم ده نفر بر اثر حمله با اسيد در يک مرکز تجاری مجروح شدند. اين حادثه در يکی از شلوغ ترين مراکز تجاری هنگ کنگ در منطقه مَنگ کنگ روی داد که از پرجمعيت ترين مناطق جهان به شمار می رود. اين حمله روز يک شنبه اتفاق افتاد. حمله اسيدی اخير، چهارمين حمله از اين دست در يک سال گذشته است. در حمله روز گذشته، دو نفر ماده ای اسيدی را به دو رهگذر پرتاب کردند که در اين حادثه، تعدادی ديگر نيز آسيب ديدند. پليس در ارتباط با اين واقعه يک متهم را بازداشت کرده است. تاکنون انگيزه ی فرد دستگير شده از اين اقدام مشخص نشده است.

<!-- IMAGE -->

شصتمين سال حکومت کمونيستی در چين

صدها فروند تانک و موشک بر در چين با سر و صدای فراوان روز يکشنبه وارد خيابان های اصلی پکن شدند تا برای رژه ای در ماه آينده آماده شوند. قرار است ماه آينده ميلادی، شصتمين سال حکومت کمونيست ها بر چين جشن گرفته شود. طبق گزارش های رسيده، مقامات چين در شهرها و استان های اطراف پکن، از هم اکنون مشغول اقدامات حفاظتی برای ايمن نگه داشتن اين شهر از اعتراض های احتمالی هستند. مقامات محلی همچنين با ايجاد ايست های بازرسی در خيابان های چين، قصد دارند از وقوع هرگونه راه پيمايی در پايتخت جلوگيری کنند. دولت کمونيستی چين، رسماً عموم مردم اين کشور را از بحث در باره ی مائو، بنيانگذار چين کمونيست بر حذر می دارد. از سال ۱۹۶۶، مائو، رهبر وقت چين، در اين کشور دست به يک دهه آنچه که انقلاب فرهنگی خوانده می شود زد. اقدامات مائو تحت عنوان انقلاب فرهنگی، منجر به محاکمه دست جمعی بسياری از نخبگان و متفکران چينی شد و بحرانی اجتماعی و سياسی در اين کشور را پديد آورد.

<!-- IMAGE -->

ناپديد شدن يک قطعه باستانی در يونان

وزارت فرهنگ يونان می گويد يک قطعه باستانی مربوط به قرن ششم ميلادی در دشت المپيا در اين کشور ناپديد شده است. اين وزارتخانه می گويد يک گارد حفاظتی منطقه شب هنگام متوجه ناپديد شدن اين قطعه شد که بخشی تزئينی از يک ستون باستانی است. دشت المپيا، يکی از مشهور ترين مناطق باستانی يونان است که به خاطر برگزاری اولين دور بازی های المپيک، از شهرت جهانی برخوردار است.

<!-- IMAGE -->

سفر وزير خارجه ايرلند به سودان در ارتباط با گروگان گرفته شدن يک امدادگر ايرلندی در دارفور

وزير خارجه ايرلند به سودان سفر کرده است تا مقدمات آزادی يک امدادگر ايرلندی و همکار او را که در دارفور سودان گروگان گرفته شده اند، فراهم کند. شارون کامينز از ايرلند و هيلدا کاوکي از اوگاندا، بيش از دو ماه پيش در منطقه جنگزده دارفور گروگان گرفته شدند. مقامات سودان می گويند آنان با ريش سفيدان قبيله گروگان گيران مشغول مذاکره هستند تا آزادی امدادگران زن را فراهم کنند. هر دو امدادگر برای گروه ايرلندیGOAL کار می کردند.

XS
SM
MD
LG