لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۴

ایالات متحده در سیاست های خود در برابر دولت رانگون بازنگری می کند


ایالات متحده در سیاست های خود در برابر دولت رانگون بازنگری می کند
ایالات متحده در سیاست های خود در برابر دولت رانگون بازنگری می کند

درحاليکه برمه صحنه ویرانی های ِ گسترده ناشی از طوفان ویرانگر «نرگس» و همچنین سرکوب سیاسی طولانی و نقض فاحش حقوق بشر است، هفته گذشته هنگامی که میان یک گروه قومی مسلح و نیروهای دولتی، که برای حفاظت از مرزهای شمال شرقی در همسايگی چین مستقر شده اند، زد و خورد رخ داد دچار آشوب بیشتر شد.

مقامات سازمان ملل متحد برآورد می کنند تا ۳۰ هزار غیر نظامی ناگزیر از گریختن از اقامتگاه های خود، که موطن گروه بزرگی از اقوام چینی است، شده اند. این کشمکش ها عاملی تازه به نگرانی ها در مورد ثبات منطقه هم در میان همسایگان برمه و هم در جامعه بزرگ بین المللی افزوده است.

ایالات متحده سرگرم بازنگری گسترده در سیاست های خود در برابر دولت رانگون است تا بتواند زمینه گذار به دمکراسی و احترام به حقوق بشر را برای مردم برمه فراهم آورد.

توجه جهانی بر ادامه بازداشت آنگ سان سوکی فعال راه دمکراسی و ۲۱۰۰ زندانی سیاسی دیگر متمرکز شده است، اما بازنگری آمريکا ابعاد گوناگونی دارد. تشنجات قومی، نه تنها زد و خوردهای اخیر در ناحیه «کوکاه» بلکه همچنین آنچه که در وضعیت اقلیت مسلمان «روهینجا» و دیگر اقلیت ها دیده شده، چالشی بر آینده برمه تحمیل می کند.

ایالات متحده علاقه زیادی به ثبات برمه دارد. به اين منظور آمريکا از درخواست های سازمان ملل متحد از برمه برای آزاد کردن زندانیان سیاسی و ايجاد گفتگوی واقعی ميان مقامات برمه و نمایندگان مخالفان و رهبران قومیت های ملی، به عنوان دیدگاه مشترک برای بهبود شرایط درآن کشور، پشتيبانی به عمل می آورد.

برداشتن گام های مثبت به سوی دمکراسی واقعی کمک بزرگی به پایان بخشیدن انزوا و بحرانی است که تا این حد موجب رنج این کشور شده است.

XS
SM
MD
LG