لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۶

انتخابات پارلمانی، گامی عمده در بدنه دمکراسی ژاپن


ژاپن، یکی از پیشگام ترین دمکراسی های جهان، با برگزاری انتخابات پارلمانی که دگرگونی عمده ای در دولت بوجود آورد، گامی تاریخی برداشت. حزب دمکرات اکثریت قابل ملاحظه ای از کرسی های مجلس نمایندگان را بدست آورد، و انتظار می رود رهبر آن، یوکی یو هوتایاما، در نیمه سپتامبر رسماً به عنوان نخست وزیر جدید انتخاب شود. معنای چنین رویدادی این خواهد بود که قدرت از حزب لیبرال دمکرات ژاپن، که در اکثر ۵۴ سال گذشته کشور را هدایت می کرد، منتقل خواهد شد.

رابرت گیبس سخنگوی کاخ سفید در بیانیه ای گفت:«ایالات متحده، بعنوان یک دوست و متحد نزدیک، تشکیل دولت جدید ژاپن را انتظار می کشد. ما یقین داریم که اتحاد نیرومند آمریکا و ژاپن و مشارکت نزدیک بین کشورهایمان تحت رهبری دولت بعدی در توکیو همچنان رو به شکوفایی خواهد رفت. پرزیدنت اوباما در انتظار همکاری با نخست وزیر ژاپن درباره مسائل جهانی، منطقه ای و دو جانبه است.»

ایان کلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت:«مشارکت آمریکا و ژاپن در دنبال کردن صلح و ثبات در منطقه آسیا و اقیانوسیه، و در پیشبرد ارزش های مشترک در سراسر جهان اساسی است. ما در حرکت بسوی خلع سلاح اتمی کره شمالی، پرداختن به تهدید های ناشی از تغییرات جوّی و افزایش دسترسی به انرژی قابل بازیافت، برقراری ثبات در افغانستان و پاکستان و توجه به مسایل انسانی و بهداشت و سلامت در سطح بین المللی، از نزدیک با دولت جدید ژاپن کار خواهیم کرد.»

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا یاد آور شد که ایالات متحده اتحاد خود با ژاپن را شالوده صلح و امنیت در شرق آسیا تلقی می کند. جان روس، سفیر آمریکا در ژاپن گفت:« ما با تغییرات بسیاری روبرو هستیم، اما دو دمکراسی بزرگ آمریکا و ژاپن از طریق مشارکت و در یک روحیه و دوستی و همکاری با آنها برخورد خواهند کرد».

XS
SM
MD
LG