لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۴

وقايع روز: دعوت کروبی به راه پيمايی روز قدس و ديگر خبرها


وقايع روز: دعوت کروبی به راه پيمايی روز قدس و ديگر خبرها
وقايع روز: دعوت کروبی به راه پيمايی روز قدس و ديگر خبرها
<!-- IMAGE -->

دعوت مهدی کروبی از مردم برای شرکت در راهپيمايی روز قدس

مهدی کروبی، دبير کل حزب اعتماد ملی و نامزد معترض به نتايج انتخابات، از مردم خواست در راهپيمايی آخرين جمعه ماه رمضان موسوم به روز قدس شرکت کنند. به گزارش وب سايت سحام نيوز آقای کروبی از مردم خواسته است در اين راهپيمايی مراقب اوضاع و احوال باشند و از سر دادن شعارهای به گفته او انحرافی خودداری کنند. شماری از معترضان پيشتر گفته اند با شرکت در تظاهرات روز قدس، اعتراض خود را به رويدادهای انتخابات اخير رياست جمهوری نشان خواهند داد. علاو بر اين مهدی کروبی گفته است اکنون زمان شفاف گويی، ايستادگی، اعلام موضع و برونرفت از انفعال است. وی از سرانِ اصلاح طلبان خواسته است در کنار مردم بمانند و به مکان های امنيتی پناه نبرند.

<!-- IMAGE -->

امسال مراسم شبهای احيا در آرامگاه آيت الله خمينی برگزار نمی شود

روابط عمومی آرامگاه آيت الله خمينی با انتشار اطلاعيه ای اعلام کرد امسال مراسم شبهای احيا در اين آرامگاه برگزار نمی شود. لغو اين مراسم در ٢٠ سال گذشته سابقه نداشته است. در سال های گذشته، محمد خاتمی، حسن روحانی و علی اکبر ناطق نوری سخنرانان ثابت در طول شب های احيا بودند. طرفداران ميرحسين موسوی و مهدی کروبی وعده داده بودند در مراسم شب های احيا در آرامگاه آيت الله خمينی حضور می يابند. برخی گزارش ها نيز حاکی از آن است که علت لغو مراسمِ شب های احيا فشار نهادهای امنيتی و نزديک به دولت بر بيت آيت الله خمينی بوده تا دست کم سخنرانی محمد خاتمی لغو شود.

انتقاد از تدريس علوم انسانی در خطبه نماز جمعه امامی کاشانی

<!-- IMAGE -->

محمد امامی کاشانی، امام جمعه موقت تهران، در خطبه های اين هفته خود با انتقاد از تدريس علومِ انسانی غربی در دانشگاه های ايران خواستار آن شد که شورای عالی انقلاب فرهنگی در اين مورد اقدام کند. امامی کاشانی با اشاره به گفته های اخير رهبر جمهوری اسلامی گفت نبايد اينگونه باشد که علوم انسانی به شيوه غربی در دانشگاه های کشور تدريس شود و فردی که دکترای علوم انسانی اخذ می کند، از حقايق و معارف اسلامی بی خبر باشد. آيت الله علی خامنه ای اخيراً در جمع استادان دانشگاه ها، از تعداد زياد دانشجويان رشته های علوم انسانی و تعداد کم استادان به گفته او معتقد به جهان بينی اسلامی اظهار نگرانی کرده بود. همزمان، روز جمعه، حسن رحيم پور ازغدیT عضو شورای عالی انقلاب فرهنگیT به خبرگزاری فارس گفت اکثر منابع درسی علوم انسانی در دانشگاه های ايران ترجمه غربی هاست و اين يعنی اينکه با هزينه جمهوری اسلامی فارغ التحصيلان سکولار تحويل جامعه داده می شوند.

<!-- IMAGE -->

انتشار اسامی و مشخصات ۷۲ تن از جانباختگان رويدادهای پس از انتخابات

وب سايت نوروز وابسته به اصلاح طلبان روز جمعه اسامی و مشخصات ۷۲ تن از کسانی را که در رويدادهای پس از انتخابات کشته شده اند منتشر کرد. نوروز می نويسد در واکنش به اظهارات بی پايه و اساس که برای پاک کردن صورت مساله و منحرف کردن اذهان عمومی از جنايات انجام شده در حوادث پس از انتخابات بيان می شود، اين فهرست را منتشر کرده است. محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، اخيرا با تقدير از نيروهای تحت امر خود در کنترلِ اعتراضهای پس از انتخابات گفته بود در اين رويدادها ۲۰ نفر از نيروهای به گفته او انقلابی و بسيجی شهيد شده و از مخالفين نيز ۹ نفر کشته شده اند. در فهرست ٧٢ نفره ای که نوروز منتشر کرده است، هويت چند تن از کشته شدگان دانشجو اعلام شده است. در اين فهرست که مرگ افراد قيد شده در آن از نظر کميته پيگيری مير حسين موسوی و مهدی کروبی محرز شده است، يازده نفر زن و بقيه مرد هستند. همچنين علت مرگ تعداد زيادی از کشته شدگان، اصابت گلوله و ضرب وشتم با باتون عنوان شده است.

<!-- IMAGE -->

دختر سعيد حجاريان نامه منسوب به پدرش را زير سوال برده است

دختر سعيد حجاريان مطالب عنوان شده در نامه منسوب به پدرش را که روز پنجشنبه در خبرگزاری های نزديک به دولت منتشر شد، زير سوال برده است. زينب حجاريان پرسيده است در صورتی که مطالب مطرح شده در نامه درباره سلامتی پدرش صحت دارد، چرا خانواده اش از او بی خبر هستند؟ روز پنجشنبه خبرگزاری ها نامه ای منتسب به سعيد حجاريان منتشر کردند که در آن وی از وضعيت خود در زندان ابراز رضايت و از بازجويان و نگهبانان زندان تشکر کرده است. وی در اين نامه بستری شدن در زندان، قرار گرفتن تحت شکنجه های سخت و استفاده از قرص های روانگردان را رد کرده است. سعيد حجاريان که به عنوان تئوريسين اصلاحات در ايران شناخته می شود چهار روز بعد از انتخابات اخير رياست جمهوری بازداشت شد. او در سال ١٣٧٨ و در حالی که عضو شورای شهر تهران بود مورد سوء قصد قرار گرفت. از آن پس او بخشی از سلامت جسمی خود را از دست داد.

<!-- IMAGE -->

تفسير روزنامه ابتکار از علت تأييد شدن کابينه احمدی نژاد در مجلس

روزنامه ابتکار در مقاله ای به قلم محمد علی وکيلی می نويسد مردودی تنها سه وزير پس از رای اعتماد که دو نفر آنها علاوه بر مساله زن بودن به دليل عدم توانايی های لازم، حذفشان مورد انتظار همگان بود، نشان داد که احمدی نژاد يکبار ديگر با سحر مخصوص خود، توانست از سد مجلس بگذرد و صحنه کارزار را به نفع خود تمام کند. به باور نويسنده مقاله احمدی نژاد در زمان انتخابات رياست جمهوری با درک و تحليل درست از مطالبات جامعه و گذر از مطالبات حزبی و طرح مسایل معيشتی، صحنه رقابت را به جنگ فقر و غنا تبديل کرد و خود را به عنوان نماينده توده های فقير جامعه تثبيت ساخت. پس از پيروزی نيز با انجام ٦٠ سفر استانی و ارتباط مستقيم با مردم حصارهای ارتباطی مردم با دولتمردان را از ميان برداشت. در پايان مقاله نويسنده نتيجه گرفته است که احمدی نژاد با آگاهی از اين مساله که نبض مجلس همواره در دست نمايندگان کلان شهر تهران و احتمالاً ديگر کلان شهرها است با حذف ژنرال ها و روسای کميسيون ها و لابی با بدنه نمايندگان ضمن اينکه پايگاه طبقاتی نمايندگان مجلس را بهم ريخت و نظر اکثريت نمايندگان را از آن خود کرد.

<!-- IMAGE -->

نايب ریيس مجلس: آيت الله خامنه ای به نمايندگان مجلس پيام داد در کارآمدی وزرای پيشنهادی به ریيس جمهور اعتماد کنند

محمد رضا باهنر، نايب ریيس مجلس شورای اسلامی روز جمعه از توصيه رهبر جمهوری اسلامی در مورد رای اعتماد نمايندگان به وزرای پيشنهادی محمود احمدی نژاد خبر داد. مجلس شورای اسلامی روز پنجشنبه صلاحيت سه تن از وزرای پيشنهادی احمدی نژاد برای حضور در کابينه دهم را رد کرده بود. آقای باهنر به خبرگزاری ايسنا گفت اگر توصيه رهبری نبود، احتمال داشت هشت تا نه نفر از وزرا رای نياورند و اين آغاز خوبی برای دولت نبود. نايب ریيس مجلس شورای اسلامی افزود اگر پيام رهبری نبود، علاوه بر سه نفری که رای نياوردند، احتمالا وزرای نفت، صنايع، بازرگانی، تعاون، راه و ترابری و حتی وزارت خارجه رای لازم را کسب نمی کردند. بنا به گفته محمد رضا باهنر، آيت الله خامنه ای به نمايندگان مجلس پيام داده بود در کارآمدی وزرای پيشنهادی به ریيس جمهور اعتماد کنند.

<!-- IMAGE -->

کاهش سهم ايران از صادرات نفت جهان

روزنامه سرمايه می نويسد پس از وقايع سال ۵۷ و آغاز جنگ شرکتهای بزرگ نفتی جهان از ايران خارج شدند و به اين ترتيب توسعه صنعت نفت ايران متوقف و مديريت برنامه ريزی و سازماندهی اين صنعت نيز با دشواری روبرو شد. به نوشته اين روزنامه تا پيش از انقلاب ٥٧ کشورهای عضو اوپک از جمله عربستان که توليد پايين تری نسبت به ايران داشتند توسعه صنعت نفت خود را سرعت بخشيدند و سهم ايران از بازارهای جهانی نفت را تصاحب کردند.

<!-- IMAGE -->

فقدان سازمان ميراث فرهنگی صنعت کشور

به نوشته روزنامه اعتماد بزرگترين اتوبان صنعتی کشور که در تسخير ده ها نام به جا مانده از انقلاب صنعتی ايران همچون «ارج،» «نساجی مازندران،» «پارس الکتريک،» و «کفش ملی» بود رفته رفته توسط سازمان های مختلف خريداری می شود تا شايد به صورت پارکينگی برای خودروسازان درآيد يا به مجتمع های مسکونی تبديل شود. اعتماد به نقل از سيد جعفر امينی، مديرعامل سابق پارس الکتريک، دليل «مرگ برندها در ايران» را فقدان سازمان ميراث فرهنگی صنعت کشور می داند و می گويد اگر می دانستيم برندها چه هويتی برای ما رقم می زنند، چنين ساده نظاره گر مرگ آنها نبوديم.

XS
SM
MD
LG