لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۴

کارشناسان و دولتمردان برای حفظ منابع طبیعی آفریقا، که در معرض خطر قرار دارند شده اند.


کارشناسان و دولتمردان برای حفظ منابع طبیعی آفریقا، که در معرض خطر قرار دارند شده اند.
کارشناسان و دولتمردان برای حفظ منابع طبیعی آفریقا، که در معرض خطر قرار دارند شده اند.
<!-- IMAGE -->

نمایندگان کشورهای مختلف قاره آفریقا در نایروبی گردهم می آیند تا درباره بررسی راه های جدید حفاظت از مکان های میراث طبیعی آفریقا که به خاطر بی ثباتی ها و درگیری های سیاسی در خطرند، بحث و گفت و گو کنند.

الن بازول، گزارشگر صدای آمریکا از نایروبی میزبان این نشست می گوید، آفریقا بیشترین شمار مکان هایی را به خود اختصاص داده که از سوی سازمان ملل متحد به عنوان اماکن مورد تهدید معرفی شده اند.

فهرست مکان های میراث بین المللی در خطر در آفریقا شامل ۱۳ محل در هشت کشور است.

هیأت های ۱۵ کشور همراه با گروه های حافظ منابع طبیعی بین المللی و مرکز میراث جهانی سازمان ملل متحد در این سمینار که از سوی بنیاد میراث جهانی آفریقا برگزار میشود شرکت می کنند.

مزالنو کیبونجیا، مدیر مکان های تاریخی برای موزه های ملی کنیا، می گوید آفریقا با ناتوانی در حفاظت از برخی مکان های باارزش اکنون در انتظار آن است که برخی موهبت های خود را در اختیار بقیه جهان بگذارد.

آقای کیبونجیا می گوید:« نیمی از مکان هایی که ما آن ها را سایت های میراث جهانی در معرض خطر می دانیم در آفریقا قرار دارند. چه می توان گفت؟ بله، این گوهرهای طبیعی مال ما هستند اما متأسفانه هیچ کس به دیدن آنها نمی آید زیرا همگی در مکان های درگیری و بی ثبات واقع شده اند. این وضعیت را چطور می شود اصلاح کرد؟»

وبر اندورو، مدیر بنیاد میراث آفریقایی می گوید شمار سایت های درخطر بیش از ۱۳ موردی است که در فهرست سازمان ملل متحد گنجانده شده است، زیرا این فهرست شامل مکان هایی که تحت تأثیر بی توجهی ها و بی ثباتی های سیاسی آسیب دیده اند نمی شود.

وبر اندورو می گوید:« ما مکان های پیش از درگیری ها را هم بررسی می کنیم بویژه آن کشورهایی که مدیریت میراث های جهانی در آن ها به شدت تحت تأثیر تلاطم های سیاسی بوده است. مثلاً کشورهایی مثل زیمبابوه که آبشار ویکتوریا در آنجاست و در ده سال گذشته تحت تأثیر مشکلات سیاسی بوده است و این مسئله نه تنها سقوط صنعت توریسم را به دنبال داشته بکله منجر به بحران مدیریت این سایت باارزش طبیعی نیز شده است.»

مکان های میراث جهانی، بر اساس اهمیت فرهنگی و طبیعی شان برای بشریت انتخاب شده اند. اکثریت این سایت ها به خاطر اهمیت فرهنگی شان مورد توجه قرار گرفته اند اما اغلب سایت های در خطر آفریقا به خاطر ویژگی های طبیعی شان مورد توجه هستند.

سایت های موجود در مناطق درگیری تحت کنوانسیون ۱۹۵۴ لاهه حفاظت می شوند اما بیشتر درگیری های قاره آفریقا در مبارزه با گروه های شورشی است کمترین توجه را به قوانین بین المللی دارند.

آقای کیبونجیا می گوید یکی از اهداف سمینار نایروبی فشار به کارشناسان حفظ منابع طبیعی برای جلب توجه بازیگران اصلی سیاسی در مناطق درگیر به اماکن در خطر است. او می گوید:« ما سعی می کنیم کسانی را پیدا کنیم که تا به حال با آنها گفت و گو نکرده ایم. شاید کارشناسان منابع طبیعی تنها در میان خودشان مذاکره کرده اند و هرگز در هیچ نشست مهمی شرکت نکرده اند. ما می خواهیم جامعه بین الملل و میانجی گران را در این ماجرا وارد کنیم و اهمیت محافظت از میراث طبیعی را به آنان گوشزد کنیم.»

پنج مورد از سایت های میراث آفریقا که به عنوان پارک های طبیعی در خطر طبقه بندی شده اند در جمهوری دمکراتیک کنگو قرار دارند.

XS
SM
MD
LG