لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۳

پنج راه ساده، که می تواند در مقابل آنفلوآنزای خوکی از افراد محافظت کند


پنج راه ساده، که می تواند در مقابل آنفلوآنزای خوکی از افراد محافظت کند
پنج راه ساده، که می تواند در مقابل آنفلوآنزای خوکی از افراد محافظت کند
<!-- IMAGE -->

فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و جامعه های هلال احمر یک کمپین جهانی اطلاعاتی را راه اندازی می کنند که هدفش کمک به کمیته های فعال در زمینه مقابله با ویروس آنفلوآنزای خوکی است.
صلیب سرخ می گوید تمرکز اصلی این کمپین کشورهای در حال توسعه است که امکانات و تجهیزات پزشکی کشورهای توسعه یافته را ندارند.

لیسا شلین، گزارشگر صدای آمرکیا از مقر صلیب سرخ جهانی در ژنو گزارش می دهد:

صلیب سرخ می گوید مردم کشورهای در حال توسعه درمقابل ویروس H1N1 بیشترین آسیب پذیری و کمترین اطلاعات برای نجات زندگی خود را دارند.
به گفته صلیب سرخ، اولویت این کمپین جهانی دستیابی به کشورهای دورافتاده جهان طی هفته های آینده از طریق ارسال پیام هایی با مضمون اطلاع رسانی به افراد درباره امداد شخصی است.


<!-- IMAGE -->

تمام العودت، از مسئولان ارشد صلیب سرخ در امور اضطراری می گوید کشورهای نیمکره شمالی موج اول همه گیری آنفلوآنزای خوکی را پشت سر گذاشته و اینک باید خود را برای موج دوم ویروس آماده کنند.

او می گوید هیچ کس درباره احتمال شدیدتر بودن یا ملایم تر بودن موج دوم بیماری چیزی نمی داند.

آقای العودت می گوید شدت و ضعف موج دوم بیماری واقعاً آنقدر مهم نیست. زیرا در بهترین شرایط نوع متوسط ویروس نسبت به نوع عادی آنفلوآنزا موجب میلیونها مورد مرگ و میر بیشتر می شود.

کارشناسان شیوع بیماری می گویند ترکیب ویروس موج دوم الزاماً متفاوت نیست. آنان معتقدند ویروس می تواند درست به همان شکل قبلی باقی بماند. اما این ویروس معمولاً جمعیت مستعد تری را در میان جوامع پیدا می کند که در موج اول دچار بیماری نشده اند. یعنی این افراد ایمنی لازم برای مبارزه با بیماری را ندارند.

رابر کافمن مدیر فدراسیون گروه آنفلوآنزای صلیب سرخ می گوید تأثیر ویروس بر جمعیت بدون ایمنی تنها شمار ابتلا و مرگ و میر نیست. بلکه توانایی آن در از کارانداختن خدمات نیز هست.

رابرت کافمن می گوید:« مثلاً در کشورهای نیمکره جنوبی مثل شیلی، آرژانتین، برخی نقاط بولیوی بیمارستان ها دچار سردرگمی شده بودند، زیرا به دلیل تمرکز بر مقابله با آنفلوآنزا، عملیات بهداشتی مردمی با تعویق افتاده بود.»

شرکت های داروسازی درحال تلاش برای تهیه واکسن ویروس H1N1 هستند. قرار است این ویروس طی هفته های آینده تهیه شود. اما این نگرانی وجود دارد که واکسن کافی برای همگان مهیا نباشد و کشورهای در حال توسعه از این مسئله آسیب ببینند.

مسئولان صلیب سرخ ضمن اشاره به اهمیت واکسن می گویند واکسن تنها راه در امان بودن افراد نیست. آنان معتقدند افرادی که پنج کار ساده را انجام دهند، خطر ابتلا به بیماری را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهند.

پیامی که کمپین صلیب سرخ جهانی تلاش می کند به همگان برساند لزوم انجام این پنج کار است: شستن دست ها، پوشاندن دهان، حفظ فاصله با افراد، جداسازی افراد بیمار و دفع صحیح زباله ها.

XS
SM
MD
LG