لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۹

یک جوان ایرانی، سردمدار طراحی باله مدرن در آمریکا


یک جوان ایرانی، سردمدار طراحی باله مدرن در آمریکا
یک جوان ایرانی، سردمدار طراحی باله مدرن در آمریکا
<!-- IMAGE -->


مدیر و کارگردان هنری گروه رقص « لوی» در شمال کالیفرنیا، که این روزها به عنوان یکی از مطرح ترین چهره های طراحی در صحنه باله مدرن آمریکا شناخته شده است یک ایرانی است. این هنرمند مستعد و جوان که سال گذشته در مرکز کندی شهر واشنگتن نیز برنامه هایی اجرا کرده است، اخیرا به همراه گروه چهار نفره رقصندگان لوی، در تئاتر «هنری فوندای» شهر لس آنجلس ظاهر شد و با اجرای برنامه ای موفق توانست یک بار دیگر توجه منتقدین و تماشاگران ایرانی و آمریکایی را به خود جلب کند.

روزنامه واشنگتن پست گروه رقص لوی را « آینده باله در آمریکا و جهان» خوانده است و نشریه بین المللی رقص، کارگردان هنری این گروه، بنجامین لوی را یکی از ۲۵ چهره مطرح رقص در سطح جهان می خواند .

بنجامین لوی از پدر و مادری ایرانی در شهر بورلی هیلز در لس آنجلس متولد شده است، او نوه حبیب لوی پژوهشگر یهودی تبار ایرانی و نوه دختری دکتر مسنن دندانپزشک سرشناس دوران پیش از انقلاب ایران است که پس از پایان تحصیلات در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در سانتا باربارا برای تحصیل در رشته طبابت به برکلی رفت اما در آنجا عشق به طراحی باله او را به ادامه تحصیل در این رشته واداشت.

بنجامین لوی پس از دریافت بورس تحصیلی از موسسه ملی «مگی الیس» در سال ۲۰۰۵ به عنوان جوان ترین و مستعد ترین طراح رقص معرفی شد و ضمن پایه گذاری گروه رقص لوی در سن فرانسیسکو، به کار با چهره های معروف صحنه رقص بین المللی و همکاری با ارکستر فیلارمونیک لس آنجلس پرداخت. گروه « لوی دنس» درچند سال اخیر در اغلب مراکز هنری آمریکا و اروپا به اجرای برنامه پرداخته است.

چ

<!-- IMAGE -->

ندی پیش بنجامین لوی و گروه چهارنفره رقصندگان او در تئاتر هنری فوندای شهر لس آنجلس، یکی از مراکز برجسته هنری این شهر، جمعیت کثیری از منتقدین، هنرمندان و تماشاگران ایرانی و آمریکایی را به محل اجرای این برنامه کشاند. مهستی افشار، معاون فرهنگی نشریه جغرافیای ملی، مدیر روابط فرهنگی ارکستر فیلارمونیک لس آنجلس و یکی از اعضای هیئت اجرایی گروه رقص لوی درباره کار این گروه به صدای آمریکا گفت:« به نظر من بن یک آدم خیلی با استعداد است یعنی دید او و طرح رقص های او بدیع و اوریژیناله و چیزی نیست که شما در جای دیگری دیده باشید. این از ذهن خودش و طرز کار او با رقاص های دیگر بوجود می آید. باهم کار می کنند. یعنی یک توازنی این کارها با هم دارد که انگار از فکر یک نفر بیرون آمده ولی درواقع جنبی کار می کنند . یعنی بن جهت اصلی را مشخص می کند و بقیه آن را پی گیری می کنند. تمام کار طراحی شده و حساب شده است اما بر اساس مقدار زیادی بداهه سرایی اصول آن گذاشته شده است. از خود بن لوی اگر بشنوید اساس کار او در رابطه با انسان و موجودیت انسان و بشریت در یک قالب کلی است و به همین دلیل هم از یک حالت مدیتیشن مانند نیز برخوردار است.»

بنجامین لوی درباره انگیزه های خود در طراحی این رقص ها که اکثرا از جنبه های فیزیکی چالش آمیزی برای رقصنده ها برخورداست می گوید:« چیزی که کار مارا از کارهای دیگر جدا ساخته این است که ما می کوشیم تا خود را، ورای کلمات با حرکات موزون و تنها با زبان رقص توصیف کنیم. هریک از این رقصنده ها، روی صحنه به نوعی این زبان واحد را تجربه می کنند اما این یک تجربه شخصی است و هربار که این رقصنده ها در مقابل جمعیت قرار می گیرند انگار آن را برای نخستین بار تجربه کرده اند. در مجموع شما شاهد نوعی حرکت جمعی و بشری از طریق زبان رقص هستید که با حضور تماشاگر جان تازه ای پیدا می کند.»

XS
SM
MD
LG