لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۹

سخنگوی کاخ سفید: آمریکا از تصمیم اسراییل به ادامه خانه سازی در کرانه غربی متاسف است


سخنگوی کاخ سفید: آمریکا از تصمیم اسراییل به ادامه خانه سازی در کرانه غربی متاسف است
سخنگوی کاخ سفید: آمریکا از تصمیم اسراییل به ادامه خانه سازی در کرانه غربی متاسف است

ایالات متحده می گوید از طرح های اسراییل برای تصویب ساختن خانه های جدید در کرانه غربی، بجای موافقت با درخواست آمریکا برای متوقف ساختن عملیات خانه سازی، متاسف است.

<!-- IMAGE -->

رابرت گیبس سخنگوی کاخ سفید روز جمعه بیانیه ای صادر کرد که در آن گفته می شود آمریکا «مشروعیت» ادامه عملیات در کرانه غربی را قبول ندارد و اسراییل را تشویق خواهد کرد آنرا متوقف کند. بیانیه اضافه می کند توسعه محله ها با تعهد اسراییل به طرح صلح مغایرت دارد.

پیشتر، یک دستیار بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل گفت او توقف ساختن بناهای جدید در کرانه اشغالی غرب رود اردن را فقط پس از ساخته شدن صدها واحد مسکونی در منطقه بررسی خواهد کرد.

دستیار، که نخواست معرفی شود، روز جمعه گفت نتانیاهو ساختن محله های های جدید را ظرف چند روز آینده تصویب خواهد کرد، و سپس به بررسی توقف چنین فعالیت هایی که چند ماهی طول خواهد کشید خواهد پرداخت.

مقامات آمریکایی از اسراییل خواسته اند در کوشش برای آغاز دوباره مذاکرات صلح اسراییل و فلسطینیان، ساختن محله های یهودی نشین در کرانه غربی را متوقف کند. فلسطینیان گفته اند تا اسراییل عملیات ساختمانی را متوقف نسازد آنها به مذاکرات نخواهند پیوست. با این حال، اسراییل گفته است برای تامین نیازهای جمعیت رو برشد، ساختمان سازی باید تا حدودی ادامه پیدا کند.

در این میان، در نوار غزه هواپیماهای جنگی اسراییل بامداد جمعه تونلی را که ستیزه گران بطور غیر قانونی از آن استفاده می کنند بمباران کردند. یک روز پیشتر، دست کم پنچ گلوله خمپاره از غزه به اسراییل پرتاب شد. مقامات می گویند در هیچکدام از دو حادثه کسی صدمه ندید.

پیشتر، در روز چهارشنبه، جرج میچل فرستاده مخصوص آمریکا به خاورمیانه در نیویورک با مقامات اسراییلی ملاقات کرد و درباره آغاز دوباره مذاکرات صلح با آنها به بحث پرداخت.

XS
SM
MD
LG