لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۸

در حمله هوایی ناتو در افغانستان ده ها غیر نظامی کشته شدند


در حمله هوایی ناتو در افغانستان ده ها غیر نظامی کشته شدند
در حمله هوایی ناتو در افغانستان ده ها غیر نظامی کشته شدند

<!-- IMAGE -->

در حمله هوایی ناتو به دو نفتکش در شمال افغانستان، و منفجر شدن آنها بالغ بر ۹۰ تن کشته شدند.

این حمله بامداد جمعه در ایالت غندوز روی داد و به گفته مقامات محلی اکثریت کشته شدگان ستیزه گران طالبان بودند.

مقامات ناتو تایید کردند آنها به نیروی هوایی دستور دادند ستیزه گرانی را که دو نفتکش را ربوده بودند هدف بگیرند، و می گویند در این باره که آیا غیر نظامیان نیز کشته شدند یا نه تحقیق می کنند. دبیر کل ناتو نیز قول داده است تحقیقات کاملی صورت گیرد.

ارتش آلمان، که سربازانی در نیروی ناتو در منطقه دارد، در بیانیه ای گفت در حمله هوایی سحرگاهی حدود ۵۰ تن کشته شدند، اما در مورد تلفات غیر نَظامیان اطلاعی ندارد.

مقامات ناتو و افغان می گویند شورشیان دو نفتکش را به نقطه نامعلومی می بردند که یک جت جنگنده آنها را در ساحل رودخانه ای در غندوز مشاهده کرد و آتش گشود.

مقامات محلی می گویند در حمله ۵۶ ستیزه گر طالبان و تعداد زیادی غیرنظامی کشته شدند.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان در بیانیه ای گفت هدف گرفتن شهروندان غیر قابل قبول است و اعلام کرد هیاتی درباره این حمله تحقیق خواهد کرد.

مقامات محلی در غندوز می گویند ستیزه گران نفتکش ها را ربودند و به روستایی در ناحیه علی آباد، در نزدیکی مرز شمال افغانستان با تاجیکستان بردند. و زمانی که حمله صورت گرفت آنها از روستاییان دعوت کرده بودند از نفتکش ها سوخت بگیرند.

این حادثه بر ناامنی فزاینده در شمال افغانستان تاکید می گذارد.

روز پنجشنبه، رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا گفت او براین باور نیست که کنترل جنگ در افغانستان از دست پرزیدنت اوباما خارج می شود و اظهار داشت استراتژی رییس جمهوری تازه آغازه شده است و باید فرصت بیشتری به آن داده شود.

گیتس گفت هر درخواستی برای سربازان اضافی آمریکا در افغانستان فقط پس از آن که مقامات ارزیابی اخیر وضع در آنجا را مطالعه کردند مطرح خواهد شد.

XS
SM
MD
LG