لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۱

نگرانی کره جنوبی و آمريکا از اعلام غنی سازی اورانيوم در کره شمالی


نگرانی کره جنوبی و آمريکا از اعلام غنی سازی اورانيوم در کره شمالی
نگرانی کره جنوبی و آمريکا از اعلام غنی سازی اورانيوم در کره شمالی
<!-- IMAGE -->

کره شمالی می گويد به آخرين مرحله غنی سازی اورانيوم رسيده است. در صورت تکميل اين روند، کره شمالی به روش جديدی برای ساخت بمب هسته ای دست خواهد يافت.

سفير کره شمالی در سازمان ملل متحد می گويد برنامه ی هسته ای اين کشور اکنون در آخرين مرحله ی غنی سازی اورانيوم است و اين کشور همچنين در تلاش برای توليد تسليحات پلوتونيومی نيز هست.

سفير کره شمالی در نامه ای به رئيس شورای امنيت سازمان ملل متحد گفته است پيونگ يانگ هم برای گفتگوهای بيشتر و هم تحريم های هم بيشتر آماده است.

کره شمالی می گويد اگر اعضاء دائمی شورای امنيتی تحريم های جديدی را عليه اين کشور اعمال کنند، پيونگ يانگ ابتدا دفاع هسته ای خود را تقويت خواهد کرد و سپس در مورد از سرگيری گفتگو ها تصميم خواهد گرفت..

روز پنجشنبه خبرگزاری رسمی کره شمالی در اطلاعيه ای اعلام کرد غنی سازی اورانیوم آزمایشی با موفقیت است که وارد فاز نهايی شده است.

وزارت خارجه کره جنوبی در بیانیه ای موضع پیونگ یانگ را «بسیار تاسف آور» خواند و اعلام کرد که «پاسخی شديد و مقتضی» با اقدامات رژيم اتخاذ خواهد کرد.

«استفان بزورت» فرستاده ويژه آمريکا برای کره شمالی نيز که در پکن سخن می گفت نگرانی خود را از فعاليت های اتمی کره شمالی، ابراز داشت.

کره شمالی آزمایش زیرزمینی سلاح های هسته ای را با مبنای پلوتونيوم در ماه مه سال جاری ميلادی به انجام رسانيد. اورانیوم غنی شده تکنيک ديگری برای ساختن بمب هسته ای است.

XS
SM
MD
LG