لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۹

اعتراض ها نسبت به نتايج انتخابات ریاست جمهوری گابون شدت یافته است


Malbatên Roboskê
<!-- IMAGE -->

دانشجویان گابونی در داکار، پایتخت سنگال، روز پنجشنبه تلاش کردند سفارت این کشور را به آتش بکشند. این رویداد در حالی اتفاق افتاد که اعتراض ها نسبت به پیروز اعلام شدن علی بونگو در انتخابات ریاست جمهوری گابون شدت یافته است. علی بونگو، فرزند عمر بونگو، دیکتاتور پیشین گابون، است.

نگهبان سفارت گابون در سنگال می گوید دانشجویان پیش از به آتش کشیدن سفارت، او را هل داده و با شیشه زخمی کرده اند. شاهدان عینی می گویند پس از شنیدن صدای انفجار بلندی، صدای شکستن شیشه آمد و سپس دانشجویان از سفارت بیرون ریختند.

در همین حال در گابون حامیان خشمگینِ نامزدهای مخالف دولت در خلیج جنتل در ۱۶۰ کیلومتری جنوب ليبرويل، پایتخت، محل هیئت دیپلماتیک فرانسه را به آتش کشیدند. یکی از نامزدهای اصلی مخالف دولت نیز مخفی شده است و می گوید در پرتاب گازهای اشک آور از سوی پلیس گابون مجروح شده است. حتی پیش از اینکه تلویزیون دولتی گابون نتیجه انتخابات روز یکشنبه این کشور را اعلام کند، گابون شاهد خشونت بود. پلیس ليبرويل به سوی تظاهرکنندگانِ مخالت دولت که طی شب در مقابل کمیسون انتخاباتی این کشور تجمع کرده بودند، گاز اشک آور پرتاب کرد.

XS
SM
MD
LG